1

Subiect: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

Salut,

In primul rand vreau sa-i multumesc lui Bobi pentru sugestiile facute si impulsionarea de a incepe acest proiect.

Din cauza neajunsurilor capacului original am ajuns la concluzia ca este nevoie de un capac facut dupa preferintele mele.

In ideea ca poate ajuta si pe altcineva am sa fac un articol despre procesul de fabricatie.

Sa incepem, zic!

Scule necesare:

- Ferastrau pendular
- Bormasina
- Surubelnita
- Ruleta
- Creion/marker
- Echer
- 2 burghie

Materiale folosite:

- 4 placi de parchet laminat
- 12XColtar L
- 4XColtar polita
- 100XSurub cu cap ingropat si piulita 3mm grosime 10-15mm lungime
- 2 cabluri de 3m
- 2 stechere
- 1 intrerupator

Din Praktiker am cumparat corp de neon cu balast electronic incorporat (VitoLight) T8.
Din Bricostore am cumparat corp de neon cu balast electronic incorporat T5.

Capacul ofera usor posibilitatea de a monta 6 corpuri de iluminat T5.

Eu am ales configuratia asta din lipsa de bani si pentru ca am investit deja bani in tuburi T8.

Postez pozele cu procesul de fabricatie urmand sa raspund intrebarilor pentru detalii amanuntite.

Pozele sunt facute cu telefonul si poate nu sunt prea bune. Intrebati pentru orice nelamurire ati avea!

2

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

cit te-a costat iluminatul (tuburile si balastul)?

My advice is free and worth every penny.

3

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

Corpurile cu balast au fost 13 Lei cele pentru T8 si 30 (parca) cele pentru T5.

Corpurile T8 sunt din plastic si au un aspect indoielnic dar la banii astia nu te poti astepta la ceva grozav nu? Iar cele T5 sunt metalice si par mai bine inchegate.

Tuburile sunt toate de la JBL cumparate din Hornbach. 2X T8 18W si 2X T5 24W nu mai tin minte pretul.

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

O permite capacul ala sa bagi 6 neoane... dar l-ai construit inestetic rau de tot, acum arata ca un dulapior lol
   Puteai sa incerci o forma mai complexa, ceva sa nu fie drept asa, mai ales ca vad ca ai si ruleta, si creion/marker, si... tot ce trebuie big_smile
 
PS: Ti-am pus o poza cu o idee tare de acvariu, scuza si tu pisica lol

5

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

Mno e primul meu capac tongue

Detaliaza si tu ce ti se pare inestetic. Banuiesc faptul ca e prea inalt.

Ajuta ca sa stie si restul ce si cum sa faca. Ca si explicatie, teierea dreapta pe lungime a placilor e o treaba data.. stii unde.

Cu pendularul si mana mea de parkinson ar fi iesit ca o lucrare de Picasso.

Nu ma deranjeaza matele. Am avut doua. Recent m-am despartit de un motan batran de 20 de ani  :scry

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

da,deci cristi...pisica aia face toata poza!tare rau

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

Mi se pare inestetic si faptul ca este prea inalt, si ca este prea drept construit.
   In poza ai un model de capac DIY, care cu toata ca nu este cel mai frumos, macar iti faci o idee la ce ma refer.

8

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

Am inteles. Cu materialele folosite de mine nu se prea poate asa ceva. Si sculele lasa de dorit.

9

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

Ancistrus A scris:

Mi se pare inestetic si faptul ca este prea inalt, si ca este prea drept construit.
   In poza ai un model de capac DIY, care cu toata ca nu este cel mai frumos, macar iti faci o idee la ce ma refer.

Cristi, fara suparare, stiu ca asta este doar un exemplu dar seamana cu un copirseu cu pereti de sticla. Daca ar fi fost mai lung, m-as fi asteptat sa vad inauntru... clientul plecat pe ultimul drum! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

Baracuda A scris:

Daca ar fi fost mai lung, m-as fi asteptat sa vad inauntru... clientul plecat pe ultimul drum! lol

lol

11

Re: Fabricarea unui capac pentru acvariul aquapro 80

danielt A scris:

Mno e primul meu capac tongue

Detaliaza si tu ce ti se pare inestetic. Banuiesc faptul ca e prea inalt.

Ajuta ca sa stie si restul ce si cum sa faca. Ca si explicatie, teierea dreapta pe lungime a placilor e o treaba data.. stii unde.

Cu pendularul si mana mea de parkinson ar fi iesit ca o lucrare de Picasso.

Nu ma deranjeaza matele. Am avut doua. Recent m-am despartit de un motan batran de 20 de ani  :scry

scade din inaltime jumatate, il poti taia frumos cu un flex si panza de taiat metal nu lemn  :sok