1 Editat de 2M (2012-02-05 18:50)

Subiect: Acvariile mele

Revin dupa o perioada destul de mare in care nu am mai intrat pe forum,sper sa va placa ce tot incerc sa fac eu legat de acest hoby,cel putin ma straduiesc si nu sint dejamagit deloc.

Acvariul vechi :
-64 l
-40/40/40
-substrat granulatie 2-3 mm maro
-filtru intern eheim
-incalzitor tetra t ec 50 w
-iluminare:-1/8w osram day light
                 1/8w osram cool light
                1/12w osram cool light
-plante:-bacopa caroliniana
              -rotala rotundifolia
              -echinodorus si inca vre-o doua care nu le-am retinut denumirea
-pesti:-6 xifo
          -aprox 12 guppy de la puiet de 3 luni la adulti.
 



Inca un acvariu vechi este cel "buturuga" care defapt este de doar 2 litri si este destinat evident puietului de vivipari,cum de altfel si acum este populat cu citiva bebelusi de guppy de numai 2 zile.


Acvariul nou ,de doua saptamini proapat populat:
-111 l brut
-100/31/36-substrat granulatie 2-3 mm dennerle
-filtru extern eheim 2213 ,440 l/h
-incalzitor jager 125w
-iluminare:-1 tub Dennerle trocal-de luxe 30w

-plante:-alternorthea reinackii
            -bacopa
             -rotala
             -ehinodorus
             -limrophila aquatica
             -micantherursum umbrasum
             -myriophylium serabatum si plus citeva care evident nu le-am retinut denumirea:)

-pesti:-2 gurami mozaic
          -2 gurami gold
          -1 honey gurami
          -1 ancitrus
          -2 beta spledness(pereche)
          - 19 neoni
          - 3 xifo(care au ramas de la ciclare si urmeaza sa-si reia locul in acvariul viviparilor de 60l)

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

2

Re: Acvariile mele

http://www.youtube.com/watch?v=-rGvlU9rUaU

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Acvariile mele

Frumusele acvarii  :sok

4

Re: Acvariile mele

mersi,cum pot sa pun si clipul ca nu ma descurc,l-am pus deja pe you tube dar aici nu reusesc.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

5 Editat de renegade1dani (2012-02-02 23:30)

Re: Acvariile mele

Frumos....

2M A scris:

mersi,cum pot sa pun si clipul ca nu ma descurc,l-am pus deja pe you tube dar aici nu reusesc.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-rGvlU9rUaU[/youtube]
asa

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

6

Re: Acvariile mele

Multumesc,mare dreptate ai cu cercetarea,sa stii ca asa voi face smile

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

7

Re: Acvariile mele

Mopanul ala l-ai prelucrat tu sau asa l-ai cumparat? Imi place modelul foarte mult.

Ce nu-mi place ca e cam golas de plante acvariul tau si guramii aia sunt amestecati cu alte specii care n-au treba cu zona in care se gaseste acest peste.

Platy ala sau Xipho e in america centrala si de sud iar Guramul e asiatic. Din ce stiu eu.

Despre neoni si Betta nu stiu mai exact de unde provin dar ar fi frumos sa pui numai Gurami si Colisa in asta. Doar o parere smile

8

Re: Acvariile mele

mda,cite o explicatie pt. fiecare punct(nu vreau sa para scuze):
-mopanul asa l-am cumparat
-e cam golas de plante pt. ca e abia in a doua saptamina de  functionare,deci astept sa vad ce si cum se dezvolta si pe urma mai suplimentam.
-cei 3 xifo asa cum am scris si in prezentarea acvariului,au ramas de la ciclare si i-si vor relua locul in acvariul viviparilor.
-beta,intradevar nu merge stralucit cu gurami,dar se impaca,ai mei chiar foarte bine pt. ca betanul meu frumos e cam "pampalu"
iar daca nu s-ar impaca ,cu gurami atunci chiar nu stiu cu ce merge,dar voi mai cerceta asa cum a spus si colegul.Da eu stiu ca atunci cind am luat betanul ,chiar l-am luat impreuna cu o pereche de honey gurami tocmai pt. ca dupa cercetarile mele se potriveau.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

9

Re: Acvariile mele

Acum am citit primul mesaj cu descrierea smile

Atunci am de comentat la filtrare si lumina. Mi se par cam subdimenionate pentru bazinul asta. Acum ca-i golas e ok dar cand o sa mai pui ceva plante vei avea probleme.

Detaliaza si tu ce program de lumina ai, ce fertilizanti pui. Ce material filtrant ai infiltrul ala.

10

Re: Acvariile mele

Da ,aici ai dreptate,in filtru nu am decit ceramica si vata deocamdata,urmeaza sa-i mai confectionez citeva medii,dar ca si capacitate cred ca e ok.
Lumina e intradevar cam putina ,pina la 0,5w/l mai e mult,cu siguranta voi suplimenta cu ceva,dar asa incetisor.
Cit despre fertilizanti,nu folosesc,uita-te la acvariul de 60 l,un filtru model vechi,lumina practic improprie pt. acvarii(tuburi T8),fara fertilizanti si cu toate astea sint multumit ,plantele se dezvolta chiar foarte bine(le raresc tot timpul),nu am probleme cu algele,viviparii se inmultesc bine si nu au fost bolnavi niciodata.
Eu cred ca toate minusurile pot fi corectate prin munca si pasiune;eu fac,cu placere schimburi saptaminale de apa si curatari periodice majore chiar daca i-mi ia cel putin 2 ore pe acvariu,dar si cind stau sa-i privesc ,sint mindru.
da,oricum voi mai lucra la filtrare si iluminare,astfel incit sa fiu si eu cit de cit multumit.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

11

Re: Acvariile mele

Pai domnu'. In ala de 60L ai insumat 28W la o inaltime mai mica. In asta de 129 ai 30W. Numai de proportii daca tii seama si ai aflat de ce plantele o duc bine in ala micul.  wink

Daca plantele o duc bine si nu ai resturi organice in apa + schimburi regulate pestii n-au de ce sa se imbolnaveasca daca nu introduci ceva care sa-i imbolnaveasca.

La fertilizanti vei ajunge repede in asta mare. Althernantera e destul de pretentioasa. Orice planta rosie necesita un adaos de microelemente si fier. Fierul nu se produce natural in acvariu si trebuie suplimentat.

12

Re: Acvariile mele

Voi vedea pe parcurs,asa cum am mai spus voi face sa fiu cit de cit multumit iar asta inseamna ca si pestisorii mei vor fi fericiti,altel nu as putea sa fiu multumit.
Acvariul e la inceput si e evident ca vor fi modificari,doar cu asta ne ocupam noi,nu?,incercam sa facem un mediu cit mai propice pt. locatarii acvariilor noastre.
La cum e construit capacul ,va trebui sa caut bine pina sa mai bag un tub acolo,spatiu nu e ,dar va trebui sa fac;ar fi o varianta rapida sa pun 2 tuburi T8 osram de 13w,iar in loc la cel de 30w sa fie unul de 50w si atunci ar cam fi ok,voi vedea.
Fertilizant,daca va fi necesar ,voi folosi,ca doar nu o sa privesc plantele cum mor.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

13

Re: Acvariile mele

Ce lungime are tubul de 30W? E T5(subtire) sau T8(gros, tub normal)? Ca lungimea si grosimea sunt strans legate de puterea tubului. Nu poti sa pui un tub de 50W fara sa maresti lungimea lui.

14

Re: Acvariile mele

E un T5 30w de 90cm(gros).

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

15 Editat de Ancistrus (2012-02-03 02:24)

Re: Acvariile mele

2M A scris:

E un T5 30w de 90cm(gros).

   Neoanele T8 de 30W au 89,5 cm lungime, iar diametrul (grosimea) este de 2,6 cm.

16 Editat de MariusMinu (2012-02-03 02:20)

Re: Acvariile mele

Salut .Poti sa fii mandru de acvarii mai ales de cel mic care arata super bine , poate reusesti sa-l aduci si pe cel mare la aceeasi conditie . :fok , daca schimbi neonul de 30w cu altul de putere mai mare verifica mai intai droserul pentru ca se poate sa il arzi .
p.s. cred ca vorbiti de t8...

17

Re: Acvariile mele

MariusMinu A scris:

p.s. cred ca vorbiti de t8...

   Ma incurcasem, am citit ceva si am scris altceva :-

18

Re: Acvariile mele

smile mersi de apreciere,voi face eu tot posibilul sa fie si acesta cel putin ca cel mic;cu lumina trebuie intradevar sa gasesc o rezolvare rapida,se vede si cu ochiul ,fara calcule ,ca e cam anemica.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

19

Re: Acvariile mele

Deocamdata am suplimentat lumina cu un osramT8 de 18w,asta am reusit sa fac in graba cu ce mai aveam eu pe acasa, oricum va fi dotat in scurt timp cu un denerlee trocal 45w si un t8 30w ceea ce zic eu ca va fi suficient si asta mai ales ca ,din pacate am gresit dimensiunile acvariului  asa ca in loc de 129 l are doar 111 litri ,dimensiunile corecte sint:100/31/36.,
Am mai adaugat si citeva plante iar acum arata putin altfel:

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

20

Re: Acvariile mele

2M A scris:

oricum va fi dotat in scurt timp cu un denerlee trocal 45w si un t8 30w ceea ce zic eu ca va fi suficient si asta mai ales ca ,din pacate am gresit dimensiunile acvariului  asa ca in loc de 129 l are doar 111 litri ,dimensiunile corecte sint:100/31/36.

   Dennerle Trocal la 45W este tub T5 si are o lungime de  89,5cm, la fel ca tuburile T8 de 30W. Cred ca va trebui sa pui balasturi separate pentru fiecare, sau cumperi un Dennerle Special Plant tot de 30W, dar T8.