1 Editat de dan.matei26 (2012-02-02 05:25)

Subiect: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

Salutare,asa cum am pormis o sa postez pozele cu toate cele 4 acvarii ale mele,cu setupul final.Dar sa o luam cu inceputul.Primul banuiesc ca unii dintre voi il stiti.Deci:
1.acvariu 200l Blackwater cu red bellied pirahna(9 bucati)
   9 river monsters
   2 becuri 40w osram
   anubias
   blackwater jbl/morena
   filtru extern Minikani 80 aquael
2.acvariu 80l neoni
   20 red si 8 black
   multi red schrimps
   anubias,lotus,sagitarii,valisnerii,echinodorusi,etc etc
   filter boost,easy carbo,bomba co2
   neon osram 30w
3.acvariu 40l carasi
   4 carasi,destul de simplu si natural
4.acvariu 225 litri
    5-6 scalari
    15 neoni
    2 discussi golden
    2 botia
    3 pleco
    4 ramirezi
    filtru extern jbl 700,2 neoane osram 35w/fertilizant tetra,bomba    co2,easycarbo,plantamin,aqualife etc etc
     giganteea,valisnerii,echinodorusi,anubias(scuzati granulatia mare a nisipului alb,este al sotiei,i-a placut.....nu am avut ce face).Ca sa pot avea 4 acvarii ,unul trebuia sa fie al ei. :kiss
Cam astea ar fii.Astept pareri,intrebari,sugestii si de ce nu si critici.

Va salut cu drag  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

si ca sa se poata observa si mai bine detaliile,am facut si un scurt metraj cu acvariile!ce sa fac...boala mare acvaristica asta  :noroc

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lgUxfSyATQQ&feature=youtu.be[/youtube]

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

3

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

Dane, per ansamblu meriti felicitari pentru trei acvarii (blackwater, cel cu Scalari si cel cu Neoni), cel cu Carasi (i-ai spus tu "japonez", cred), trebuie lucrat mult pina sa-si merite numele.
   Am totusi citeva intrebari:
   1. Ce cauta intr-un blackwater plante ca Anubias (Africa) si Nymphaea (Asia si Africa)?
   2. De ce in cele trei acvarii mentionate mai sus, mai ales in blackwater exista doua substraturi?
   3. Care este viitorul pestilor, care in numarul actual (exceptind Neonii), vor avea nevoie de spatiu mult mai mare?
   Oricum, inca o data, felicitari, esti un acvarist demn de respectul nostru!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

buna radu!mersi mult!cel japonez cum l-am numit eu,am vrut sa il las mai simplist,avand in vedere ca are doar 40l,ce am in el sunt carasi,deci ar fii un pic mai dificil sa il aranjez,dar sunt total de acord cu tine ca mai trebuie lucrat la el.
1.Anubiasi i-am salvat de la moarte de la cineva care nu stia conditiile acestei plante.restul acvariilor fiind pline,s-au potrivit numai in cel bw.Clar o sa plece cu timpul de acolo,dar sa vad unde.
2.substraturile sunt de la mai multe schimbari de setup.Am preferat decat sa decicez acvariile,sa o iau direct de la 0 ,sa le pun unu peste altu,macar cat mai tin aceste setupuri.avand in vedere de granulatie,fertilizantii folositi,nu au daunat pana acum plantelor.cel putin la bw,poti vedea la albumele mele ca a suferit destule schimbari in timp.
3.aici ai pus punctul pe "i" bine.In princpiu pirahna,daca ajung la maturitate toti 9,si nu se atca intre ei,am unde sa duc din ei.Ori Mircea daca este de acord  :noroc (stiu ca si el admira river monsters-ii\),ori am aici un magazin de acvarii,liviu-la berze,care are deja pirahna,oridaca este deacrod sotia mea,mai fac un acvariu.Oricum avand in vedere iubitorii de pestii de pe acest forum,nu cred ca nu si-ar gasii vreun peste vreun stapan bun.

Mersi mult si sa auzim numai de bine.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

5

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

:noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

super bv ape limpezi :apl  :sok  :noroc

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

Frumoase acvarii, felicitari :apl

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

mersi cristi. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

Frumos. E bine ca te intelege sotia  lol . Iti multumesc pentru oferta, dar eu am 13 dracusori care sunt deja aproximativ la 12-15 cm si locuiesc deocamdata pana se cicleaza acvariul de 360 (care si el e deja mic pt ei) in 250l gol. Si daca aduc in familia lor un peste strain dispare la prima stingere a luminii. Singurii care mai rezista cu ei sunt 6 tetrazoane cu un sarm aparte (altfel nu imi explic de ce nu i-au tocat), ancistrusi si rafaeli.
Din pacate acvariul de 250l e mult prea mic pentru alti river monsters (ma innebunesc aligator gar, arowana sau goliath tigerfish:(), chiar si pentru o pereche de oscari, asa ca va fi un fel de depozit de pesti vii.

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

Am unde sa-i duc cand vor creste.Aligator gar nu cred ca ai vreo sansa sa tii in captivitate,la fel nici tiger fish.Decat dac aai vreo piscina sau iaz.Nu ca nu mi-ar palcea sa vin la tine la iaz ,sa am un drill cu un aligator gar de peste 60kg. :noroc Arowana poti tine fara probleme,chiar am vazut destui cu acest peste.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

A facut acu un individ (a postat Cristi pe undeva pe forum) un "acvariu" de 105 tone. Acolo cred ca merge, dar cine dracu se baga sa faca curatenie la tigerfish sau aligator gar.Oricum eu azi am trecut jumatate din monstruleti in acvariul mare ca am masurat nitritii si sunt ok, restu vin maine. A trebuit sa schimb 50% din apa ca am adus cam jos ph-ul, undeva la 6,25.

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

105 cinci tone.....e deja iaz.nu prea cred ca are asa ceva in casa.aia e crescatorie deja,cam cum sunt pastravariile.NU stiu frate ce au ai mei dar cred cas umanizati.Le-am bagat si un neon acum,esti nebun....sta cu ei.L-au fugarit p[rima data ,au vazut ca nul rpind si gata...acum e de-al casei.Cred ca bag toate caraciadele care le am acolo sa vad ce se intampla.le-am dat iar carasel...cigulesc nu zic nu,il ciopratesc,dar nu il halesc de tot.Parca in sila asa.tu ce temperatura le furmizezi?nu stiu,poate gresesc eu undeva.Am parametri normali,cicalt de prin 1900 toamna....asa o fii ei obisnuiti.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

13

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

dan.matei26 A scris:

105 cinci tone.....e deja iaz.nu prea cred ca are asa ceva in casa.aia e crescatorie deja,cam cum sunt pastravariile.

   Vezi aici :fok

Re: acvariile mele-blackwater,biotop,japonez,plantat

sal  man!da ,ai dereptate,dar nu cred ca e un acvariu intr-o casa,ci o casa in jurul unui acvariu.  :noroc .Iti dai seama la cat e acvariu si sistemul de prindere si filtrare,daca leai scoate....casa lui ar fii o hala.Deci oricum raman la ideea mea,ca e o casa ,intro hala,modificata in jurul unui acvariu.Dar oricum intra in categoria acvariu in casa.cei corect e corect.super misto oricum.Si arawana,pacu,ciclide americane  :fp

Gratis nu exista,ieftin nu rezista