1

Subiect: valoare NO3

salutari! am un acvariu de 96 litri brut,cam 85l net plantat,filtrare 2 externe(tetratec plin cu siporax si un eheim pro cu bureti si siporax),iluminare84w,substrat aquatic nature soil,pesti 23 talie mica(neoni,rasbora,rodosthomus).problema este valoarea mare a nitratilor in jur de 25 masurat cu test tetra.am facut schimburi de apa,dar a scazut nesemnificativ! astazi am oprit fertilizarea macro sa-mi mai scada no3, pentru un raport cat mai aproape de 10no3 la 1po4 si am facut un test apei de la robinet si surprinzator,rezultat(culoare portocaliu deschis 12,5). stie cineva din sectorul2,care amai facut teste apei din retea,daca este corecta valoarea,pentru ca mi se pare foarte mare! multumesc pentru raspunsuri!

Re: valoare NO3

Poate te ajuta si testele celor de la Apa Nova

3

Re: valoare NO3

ei spun in jur de 5! sa nu fie bun testul de la tetra?am repetat testul si acelasi rezultat12,5!mersi Ancistrus pentru informatii!

4

Re: valoare NO3

micha A scris:

ei spun in jur de 5! sa nu fie bun testul de la tetra?am repetat testul si acelasi rezultat12,5!mersi Ancistrus pentru informatii!

Valoarea de 25 te deranjeaza in plan teoretic sau ceva din acvariu nu merge bine?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: valoare NO3

e o valoare un pic cam mare! plantele merg,dar nu extraordinar!

6

Re: valoare NO3

micha A scris:

e o valoare un pic cam mare! plantele merg,dar nu extraordinar!

Este acceptata valoarea pina in 30. Faptul ca plantele nu merg extraordinar, poate avea si alte cauze. La fel, depinde si de exactitatea (calitatea) testului facut. Daca fertilizezi cu Nitrogen, poti reduce sau chiar anula, repeti testele si vezi ce rezulta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de micha (2012-02-03 14:35)

Re: valoare NO3

am oprit aditia de pps-pro,fertilizez doar cu Fosfo 2ml/zi,1ml/zi kalium,si micro + co2 butelie.sa vedem daca scade no3!

8

Re: valoare NO3

dupa 2 zile in care am oprit aditia de ppspro si dupa un schimb de apa astazi de 25%,no3 este tot 25! nu stiu ce sa mai fac!ma las de teste!

Re: valoare NO3

Salut , am facut niste calcule in trecut si la 85 l apa daca adaugi 4,5 ml de pps pro se ridica valoarea de no3 doar cu 2 ppm (mg/l)deci este posibil ca mare majoritate din valoarea azotului sa aiba alte surse de provenienta . Testele sunt ok , iar valoarea indicata este buna ,la limita dar totusi buna .

10

Re: valoare NO3

12,5 provine din apa de la retea,iar restul  din cauza pestilor cred!

Re: valoare NO3

Depinde cati pesti ai , cat de mari sunt si cata mancare le dai NO3 apare din cauza resturilor din apa. La fel si PO4. Acvariu nu trebuie sa fie suprapopulat, si sa le dai de mancare numai cat consuma ei in 2-3minute.