1

Subiect: Bine vam gasit

Buna, ma numesc Florin si sunt din Braila , recent mi-am luat 2 acvarii, un aquael shrimp set20 si un juwel monolux60.
Momentan l-am amenajat doar pe cel de 20l
Filtrare:Aquael pat mini-400l/h
Iluminare: aquael econolight 11w si un bec economic noname 15w 865
Substrat:1 cm (ceva de la ada ,nu stiu cum se numeste,il am de la cineva)si 2.5 kg pietris negru 2-3mm
decor: 3bucati mici mopan
Plante:eleocharis parvula, hemianthus callitrichoides cuba, Rotala hippuris
fertilizare:micro si macro de la colegul nostru cristi, aditie co2 de la bomba cu gelatina
vietuitoare: in jur de 30 rcs, 2pui de zebra roz(0.5 cm),3pui de coridoras(0.5cm)si cativa melci pomacea

astept pareri si sfatur

Re: Bine vam gasit

Salut si bine ai venit  :sok 
             Acvariul este ciclat??  :smoke

3

Re: Bine vam gasit

Frumusel acvariu! Pare cam slab iluminat, cu toate ca, ce ai enumerat tu ar fi suficient. Plantele din fata ar trebui grupate pe specii, nu arata bine alternanta aceea. Frumoasa Rotala, care intr-adevar seamana cu Rotala Wallichii si Rotala Vietnam.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Bine vam gasit

De cand i-ai dat drumul acvariului?
Ciclarea s-a finalizat?

Aia imi seamana a Rotala Vietnam smile

Re: Bine vam gasit

Bine ai venit Florin!
   Frumos nano :fok

Re: Bine vam gasit

frumos acvariu ! bravo!
bine ai venit ! :fok

7

Re: Bine vam gasit

danielt :De cand i-ai dat drumul acvariului?
de 2 saptamani
Ciclarea s-a finalizat?
nu stiu. nam teste
cand am cuparat planata mia zis ca e hemianthus callitrichoides dar vad ca e mai mult Rotala Wallichii

8

Re: Bine vam gasit

FlorinBr A scris:

danielt :De cand i-ai dat drumul acvariului?
de 2 saptamani
Ciclarea s-a finalizat?
nu stiu. nam teste
cand am cuparat planata mia zis ca e hemianthus callitrichoides dar vad ca e mai mult Rotala Wallichii

   Eu zic sa lasi denumirile si recunoasterea plantelor deocamdata, ai tot timpul sa le inveti. Rotala Hippuris, Rotala Wallichii si Rotala Vietnam sint trei plante care pot fi confundate usor. Hemianthus Callitrichoides nu are nici in clin, nici in mineca cu primele trei si nu poate fi confundata cu niciuna din ele.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Bine vam gasit

Hemianthus cuba e salatica aia mica din fata. Eu ziceam de tufa din fundal.

FlorinBr A scris:

de 2 saptamani

Deci nu e ciclat acvariul tau. Daca n-ai teste ia-ti macar pentru NO2 si NO3. Majoritatea problemelor cu apa nu le poti rezolva fara aceste teste. Tot ele iti arata daca ciclarea s-a finalizat.

Recomandat sa cumperi teste individuale. Pestii pusi acolo sunt rezistenti dar crevetii cred ca vor avea de suferit. Sa nu te mire daca vei inregistra decese in randul lor.

10

Re: Bine vam gasit

Baracuda A scris:
FlorinBr A scris:

danielt :De cand i-ai dat drumul acvariului?
de 2 saptamani
Ciclarea s-a finalizat?
nu stiu. nam teste
cand am cuparat planata mia zis ca e hemianthus callitrichoides dar vad ca e mai mult Rotala Wallichii

   Eu zic sa lasi denumirile si recunoasterea plantelor deocamdata, ai tot timpul sa le inveti. Rotala Hippuris, Rotala Wallichii si Rotala Vietnam sint trei plante care pot fi confundate usor. Hemianthus Callitrichoides nu are nici in clin, nici in mineca cu primele trei si nu poate fi confundata cu niciuna din ele.

suze am gresit in loc de hc vroiam sa zic  Rotala hippuris

11

Re: Bine vam gasit

Daca aceea este Rotala Hippuris, esti un mare norocos, este o planta extrem de rara in acvaristica!
   Aditia de CO2 ai folosit-o din prima zi de la amenajarea acvariului?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Bine vam gasit

aditia am folosito cam dupa vreo 3 zile de la amenajare

13

Re: Bine vam gasit

FlorinBr A scris:

aditia am folosito cam dupa vreo 3 zile de la amenajare

   In cazul asta (sper sa nu supar pe cineva...) acvariul tau ar putea fi ciclat. Asta ti-o vor spune testele.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Bine vam gasit

bv frumos ape limpezi :apl  :noroc

Re: Bine vam gasit

Salut si bine ai venit ! :noroc