21

Re: filtru extern

JBL e1500 consuma 35 W, iar e1501 consuma doar 20 W, deci 1501 este construit cu o pompa mai economica chiar daca are aceeasi putere 1200 l/h, si un pic mai scump.
   La filtrele externe conteaza foarte mult si volumul lor, JBL e1500 sau e1501 au un volum de 12 litri, vezi un Eheim cu un volum de 12 litri cat costa (Eheim 2228 Professionel are un volum de 4.9 litri).

22

Re: filtru extern

deci in concluzie este mai bun e1501 gl decat e1500,si ehein este prea mic pentru capacitatea acvariului meu de 350 de litri

23 Editat de EuTek (2012-02-12 01:00)

Re: filtru extern

In concluzie e1501 este mai bun. La HB Militari il gasesti la pretul de 560 Ron . Succes

24

Re: filtru extern

Eu am JBL 1500.... si functioneaza neintrerupt din 16.01.2010.
Deci a implinit 2 ani.
Nu am schimbat nicio piesa niciodata. (aici nu includ mediile filtrante).

Il curat la 2 sapatamani fiindca asa imi place mie, (asta nu trebuie sa fie o regula).
Dar, poate si de aceea nu s-a infundat niciodata nimic, nu a trebuit sa inlocuiesc vreo piesa, murmurul scos de pompa este acelasi ca si in prima zi.

Si inca ceva, sa nu uitam ca de fapt toti producatorii de aparatura, fie ei cu staif, sau nu, produc aceste lucruri in China.

Asa ca... si hazardul are un rol.. La mine a tinut filtrul , fiindca am tras un loz castigator. Uite la Ancistrus n-a tinut fiindca la el scria "pe jumatate-castigator" (fiindca totusi acel rotor a functionat 1,5 ani) smile .

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

25

Re: filtru extern

Lucia A scris:

Asa ca... si hazardul are un rol.. La mine a tinut filtrul , fiindca am tras un loz castigator. Uite la Ancistrus n-a tinut fiindca la el scria "pe jumatate-castigator" (fiindca totusi acel rotor a functionat 1,5 ani) smile .

   Am pus axul ceramic de la rotor invers si deocamdata nu mai face nici câr nici mâr big_smile