Subiect: Problema colisa

Salut. Astept sfaturi si solutii.

Re: Problema colisa

Fii mai explicit te rog,da detali in ce acvariu il ti,parametri apei si ce comportament are,cu poza de mai sus nu se intelege mai nimic,pune una mai clara  smile

Re: Problema colisa

Deocamdata l-am mutat intr-un acvariu carantina pana rezolv problema. Are la cap ca si cum ar fi luata pielea. E posibil sa se bata intre ei? Ca mai am unul si ala nu are nimic.

Re: Problema colisa

Nu ma ajuta si pe mine nimeni?

5

Re: Problema colisa

Incearcca sa postezi o fotografie cat mai clara si elocventa.
Asa cum spunea colegul parametrii apei sunt f. importanti.
Nu te putem ajuta fara acest minim de informatii.

6

Re: Problema colisa

cristifoxy A scris:

Salut. Astept sfaturi si solutii.

Sarind peste faptul ca cererea ta este cam laconica si imperioasa...


Din punctul meu de vedere, poate fi infectie fungica sau bacteriana.
Oricare dintre acestea apar in momentul in care apa nu este igienizata suficient.

Da mai multe detalii:
-volumul acvariului
-temperatura
-soiuri de pesti si numarul lor
- filtrare
-hrana
si foarte important: la cat timp schimbi apa si cat?

Astea sunt asa, de baza...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Problema colisa

Acvariul este de 54 litri, schimbare apa saptamanal 33%. Ceilalti pesti sunt foarte bine. Eu sincer cred ca a fost batut de celalalt colisa.

Re: Problema colisa

Mi-a murit. Multumesc pentru ajutor.

Re: Problema colisa

cristifoxy A scris:

Mi-a murit. Multumesc pentru ajutor.

   Eu zic sa te gandesti prima data din cauza cui a murit, si dupa aia sa multumesti wink

10

Re: Problema colisa

La capitolul "Bolile pestilor" @coco spune asa (click aici)
   Cred ca a avut Saprolegnia (poza), dar la fel ca Lucia nu mi-am putut da seama din cauza calitatii pozelor, si lipsa informatiilor oferite de tine.

11 Editat de Technics (2012-02-06 23:46)

Re: Problema colisa

cristifoxy A scris:

Mi-a murit. Multumesc pentru ajutor.

Te superi degeaba!
Poate ar trebui sa-ti asumi o parte din vina. Nu cred ca primele semne ale bolii au aparut ieri cand ai postat prima data.
Lipsa informatiilor elementare pe care ai intarziat sa le dai mai este un factor care a dus aici.

12

Re: Problema colisa

cristifoxy A scris:

Acvariul este de 54 litri, schimbare apa saptamanal 33%. Ceilalti pesti sunt foarte bine. Eu sincer cred ca a fost batut de celalalt colisa.

cristifoxy A scris:

Mi-a murit.

Imi pare rau!

Dar, tot nu ai venit cu detalii...

Gandeste-te ca poate le-ar fi de ajutor celorlalti pestisori... este posibil sa le apara si lor, si sa se duca pe rand.

P.S. Ca si masura preventiva schimba 50% apa (cu temperatura identica), aspira bine substratul, si spala bureteii din filtru in apa de acvariu.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Problema colisa

Imi cer scuze ca am fost rautacios, dar chiar imi pare rau cand imi moare un peste. Daca o sa vad schimbari si la ceilalti pesti o sa incerc sa fiu mai precis.

14

Re: Problema colisa

Buna seara ! Si eu am o problema cu o femela de colisa lalia, am pus si un post aici. Voiam sa stiu cum se prezenta boala la tine..sa imi explici si mie mai exact, daca vrei , ca sa stiu si eu pt mine...Multumesc !

Re: Problema colisa

Nu se manifesta foarte ciudat. Doar ca era mai retras.

16

Re: Problema colisa

Nu imi dau seama  din poza. Cum arata pe corp boala ? Era o umflatura ? Era ca si cum ar fi muscat ?> Si femela mea cam sta ascunsa ...

17 Editat de cornelino78 (2013-01-14 12:21)

Re: Problema colisa

cei doi  pestisori  ai mei  la  fel  stau  retrasi si petrec mult timp la suprafata apei  nu au rani  pete  pe  ei  sau ceva de  acest gen numai ca nu se hranesc si stau mereu  ascunsi fata de  restul daca este nevoie de  informatii suplimentare  le  voi  oferii  sunt  incepator si  nu  stiu  exat  ce informatii sa va ofer

18

Re: Problema colisa

cornelino78 A scris:

daca este nevoie de  informatii suplimentare  le  voi  oferii  sunt  incepator si  nu  stiu  exat  ce informatii sa va ofer

   Ce informatii ai putea sa oferi pentru un peste care a murit... acum 1 an? :omfg

Re: Problema colisa

dupa cate  vezi  postul este deschis de catre altcineva  eu am o problema  actuala cu pestisori mei am scris  si  aici  in acest  post pentru ca se  refera la  colisa lalia