1 Editat de EuTek (2012-02-05 17:14)

Subiect: Salut. Acvariu 450 L ciclide Malawi.

Salut, m-a numesc Cristi sunt din Bucuresti si am 22 de ani. Nu de mult am dat drumul unui acvariu de 450 L cu ciclide africane mbuna din lacul Malawi. Acvariu este inca la inceput avand aproximativ 2 luni inclusiv cele 3 sapt de stat la ciclat.
O mica prezantare.

Acvariu ( LxlxH ) 150x50x60 cm, sticla de 10 cm cu intarituri longitudinale si laterale,
fundal autocolant negru,
capac HM din PAL negru striat de 18 mm, pe interior am incercat sa-l izolez cat mai bine sa nu se umezeasca si sa se strambe, pana acum nu au fost probleme.
Nisip de granulatie mica 0,3 - 1,3 mm luat din HB 60 KG
Aproximativ 100 de Kg pietre calcaroase si de rau
Neoane 1 x 36w JBL Marin Day
             1 x 30w Aqua Glo
Filtru extern JBL e1501 Greenline, in curand o sa m-ai achizitionez inca unul
Filtru intern Resun Sp- 2500 1400 L/h
O lampa UV-C 9w care momentan nu este pusa in functiune asteapta celalant filtru.

Ca fauna am

2M - 6F Elongatus Mpanga
1M - 4F Maylandia Estherae
1M - 2F Elongatus Chewere
Aprox 10 pui de Maylandia Estherae 4-5 cm nu stiu ce sunt exact.

Cu aceasta ocazie vreau sa va multumesc pt. tot ajutorul acorda la aducerea acvariului in aceest stadiu, tot ce am reusit sa realizez legat de acvaristica sa putut cu ajutorul forumului acvariidevis si al oamenilor acestui forum. Va Multumesc.

Si cateva poze sper sa va placa.

Scuza-ti calitatea pozelor sunt facute cu telefonul.

2

Re: Salut. Acvariu 450 L ciclide Malawi.

Frumos, spor la treaba in continuare si bucura-te de micuti  :fok

Ofera sfaturi nu jigniri!

3

Re: Salut. Acvariu 450 L ciclide Malawi.

Frumos ce ai facut, dar eu spun ca trebuie sa iei in considerare confectionarea unui capac din PVC, acesta oricat de bine l-ai proteja tot o se deformeze.

4

Re: Salut. Acvariu 450 L ciclide Malawi.

Multumesc.

Stiu ca trebuia facut din ceva rezistent la apa dar nu ma pricep sa lucrez cu PVC si nu voiam sa iasa ceva chicios.

5

Re: Salut. Acvariu 450 L ciclide Malawi.

EuTek A scris:

Multumesc.

Stiu ca trebuia facut din ceva rezistent la apa dar nu ma pricep sa lucrez cu PVC si nu voiam sa iasa ceva chicios.

Nici o problema daca nu te pricepi, poti consulta pe cineva care stie sau de ce nu sa cumperi de la cineva care se ocupa cu asa ceva ... chiar si pe acest forum sunt persoane care fac asta.