1

Subiect: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Buna ziua tuturor!


Am o mare rugaminte: imi puteti explica (cu detalii ca pentru un incepator complet neinstruit) ce as putea face ca sa reduc debitul filtrului intern Hailea HL-BT 700, care, desi l-am instalat in mod spray-bar in acvariul Juwell Korall 60L, invarte saracii pestisori ca in blender.
Pestisorii sunt:
-5 gupy
-4 xipho
-1corydoras

Multumiri anticipate si pestisori sanatosi tuturor!

2

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

laura.a A scris:

Buna ziua tuturor!


Am o mare rugaminte: imi puteti explica (cu detalii ca pentru un incepator complet neinstruit) ce as putea face ca sa reduc debitul filtrului intern Hailea HL-BT 700, care, desi l-am instalat in mod spray-bar in acvariul Juwell Korall 60L, invarte saracii pestisori ca in blender.
Pestisorii sunt:
-5 gupy
-4 xipho
-1corydoras

Multumiri anticipate si pestisori sanatosi tuturor!

   Daca cu dopul pus la spraybar, jeturile iesite din gauri sint prea puternice, iar filtrul nu este prevazut cu un accesoriu cu robinet... mi-e teama ca va trebui sa-l bricolezi, adaptindu-i un robinet. Filtrul este prea puternic pentru un acvariu de 60 litri, este recomandat pentru 70-250 litri.
   Mai poti incerca sa orientezi jetul catre un perete apropiat (chiar jetul gaurilor cu care este prevazut spraybarul).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de Ancistrus (2012-02-06 19:27)

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Bine ai venit Laura big_smile
   Aranjeaza in asa fel spray bar-ul sa bata spre suprafata apei
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3LJcGJ7DWvM[/youtube]
in felul asta si oxigenezi in acelasi timp, deci daca ai si pompa de aer nu-ti mai este folositoare. Daca tot este tare jetul de apa, intoarce spray bar-ul cu orificiile sa sufle spre geamul unde este amplasat filtrul (cum a spus si @Baracuda).

4

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Multumesc pentru promptitudine, Baracuda !
Intai am incercat varianta cu atasarea tubuletului transparent, cu reglarea debitului, dar si la debit minim, pestisorii erau ca in vartej...apoi am trecut la varianta spray-bar.
Dopul spray-bar-ului e inchis si tot spray-bar-ul e orientat inspre peretele posterior al acvariului...dar e tot ca in blender, din pacate.
Cred ca imi ramane varianta bricolajului, poate cu aceasta ocazie sreusesc cu ajutorul vostru sa schimb si mediile filtrante (are cartus cu carbune si burete carbon cu porozitate mare) .

Multumesc.

5 Editat de Ancistrus (2012-02-06 19:32)

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Bricolajul consta in largirea gaurilor spray bar-ului big_smile

PS: Inca odata: Bine ai venit!! :apl

6

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Daca spraybarul are dopul pus si gaurelele sint orientate spre cel mai apropiat perete al acvariului, mi se pare imposibil sa-i turmenteze pe pestisori! Sa nu cumva, sa fi ramas asa de la varianta anterioara! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Laura big_smile
   Aranjeaza in asa fel spray bar-ul sa bata spre suprafata apei
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3LJcGJ7DWvM[/youtube]
in felul asta si oxigenezi in acelasi timp, deci daca ai si pompa de aer nu-ti mai este folositoare. Daca tot este tare jetul de apa, intoarce spray bar-ul cu orificiile sa sufle spre geamul unde este amplasat filtrul (cum a spus si @Baracuda).


Multumesc, Ancistrus ! Ma bucur ca primesc sfaturi avizate de la persoane pricepute.
Asa am facut...dar spray-bar-ul filtrului meu are 5 orificii doar...si debitul e tot naucitor pentru pestisori. Ce as mai putea face? :scry

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Ti-am spus deja ce mai poti face, adica:

Ancistrus A scris:

largirea gaurilor spray bar-ului big_smile

9

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Ancistrus A scris:

Ti-am spus deja ce mai poti face, adica:

Ancistrus A scris:

largirea gaurilor spray bar-ului big_smile

Ar fi o prostie daca as mai face printre cele 5 orificii inca vreo 3, ca sa fie astfel jetul mai imprastiat?

In legatura cu schimbarea mediilor filtrante, ce parere aveti?

10 Editat de Kapeh (2012-02-06 19:59)

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

salutare!
eu am in Hailea F60 cu filtru origilal,nu stiu daca are acelasi filtru sau nu. ideea e ca si eu mi-am batut destul de mult capul cum sa setez filtrul: cu furtunul de aer facea ca sifonul si cu spray bar aproape ca-mi dezradacina palntele, proaspat plantate. solutia pe care o folosesc acum este cu spraybar-ul fara dop cam la 1 cm de suprafata apei orientat spre mijlocul acvariului. poti sa incerci asta.

11

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

laura.a A scris:
Ancistrus A scris:

Ti-am spus deja ce mai poti face, adica:

Ancistrus A scris:

largirea gaurilor spray bar-ului big_smile

Ar fi o prostie daca as mai face printre cele 5 orificii inca vreo 3, ca sa fie astfel jetul mai imprastiat?

   Chiar nu intelegi ce am vrut sa spun prin "largirea gaurilor"? lol Deci mai largi nu mai multe. 

laura.a A scris:

In legatura cu schimbarea mediilor filtrante, ce parere aveti?

   Nu prea ai ce sa schimbi la filtrul ala, este prea mic. Lasa buretele lui asa cum este si incearca sa-l cureti foarte rar. Mai departe ar trebui sa citesti si articolul asta ca sa stii cum si in ce mod se curata materialele filtrante, ce inseamna ciclarea etc.

12

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Ancistrus A scris:
laura.a A scris:
Ancistrus A scris:

Ti-am spus deja ce mai poti face, adica:

Ar fi o prostie daca as mai face printre cele 5 orificii inca vreo 3, ca sa fie astfel jetul mai imprastiat?

   Chiar nu intelegi ce am vrut sa spun prin "largirea gaurilor"? lol Deci mai largi nu mai multe. 

laura.a A scris:

In legatura cu schimbarea mediilor filtrante, ce parere aveti?

   Nu prea ai ce sa schimbi la filtrul ala, este prea mic. Lasa buretele lui asa cum este si incearca sa-l cureti foarte rar. Mai departe ar trebui sa citesti si articolul asta ca sa stii cum si in ce mod se curata materialele filtrante, ce inseamna ciclarea etc.

Am largit orificiile spray-bar-ului, insa e inca mult prea mare vartejul, in ciuda pozitiei orientate inspre peretele posterior al acvariului....de aceea m-am gandit sa imprastiu mai mult jeturile de apa, facand si alte orificii, mai maricele si ele...asa am si executat, inca 3...e mai bine. Poate voi prelungi spray-bar-ul, ca sa arate mai apropiat de cel din filmulet.

In ce sens e prea mic filtrul? Mie mi se pare ca filtrul e prea puternic pentru cei 54L ai acvariului meu...de aceea a trebuit sa-l bricolez...
Vroiam sa stiu daca as putea adauga un pad de burete fin, sau altceva...

Multumesc pentru sfaturi.

13 Editat de Ancistrus (2012-02-06 21:07)

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

laura.a A scris:

In ce sens e prea mic filtrul? Mie mi se pare ca filtrul e prea puternic pentru cei 54L ai acvariului meu...de aceea a trebuit sa-l bricolez...
Vroiam sa stiu daca as putea adauga un pad de burete fin, sau altceva...

   Sunt mai multe de vorbit, dar daca nu te-ai prezentat si nu ti-ai prezentat nici acvariul... nu putem decat sa ne dam cu parerea ce si cum.
   Cel mai bine ar fi sa scoti carbunele activ (carbunele ajuta doar in anumite situatii) si sa pui o bucata de burete cu aceeasi porozitate ca buretele din filtru. Daca pui burete prea fin se colmateaza repede si va trebui curatat des, ceea ce nu este bine pentru ca distrugi bacteriile care colonizeaza buretele (bacterii benefice acvariilor)... dar asta stiai daca citeai articolul la care ti-am dat link mai sus.

14

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Ultima incercare....! Unghiul jeturilor de apa, iesite prin orificii se poate regla, la fel si adincimea la care este amplasat spraybar-ul (daca-ti permite adincimea acvariului).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Cum pot reduce debitul unui filtru Hailea HL-BT 700 ?

Baracuda A scris:

Ultima incercare....! Unghiul jeturilor de apa, iesite prin orificii se poate regla, la fel si adincimea la care este amplasat spraybar-ul (daca-ti permite adincimea acvariului).

Multumesc pentru ajutor si pentru rabdare. Am reusit! Filtrul cu spray-bar e ok acum.  :sok