21

Re: Filtru tip canistra

O prima cautare a rezultat asta:

http://www.fao.org/docrep/010/ah810e/AH810E06.htm

Diferenta este ca o pompa in sensul traditional are o valva sau un piston. Un powerhead are o elice.

Pompa are randament mai mare dar se strica in timp. Un powerhead are randament mai mic decat pompa dar te tine mai mult timp. Mai ales daca il cureti des.

22 Editat de Ancistrus (2012-02-12 18:50)

Re: Filtru tip canistra

Ambele functioneaza pe sistemul turbina (magnetul cu elice), ce pistoane... cine mai doarme intr-o camera unde functioneaza o pompa cu pistoane la acvariu :omfg. Doar ca unele sunt construite sa ridice apa (mai puternice, vezi consumul) si altele doar sa recircule/miste apa (au si furtunas care baga aer, deci iti dai seama cam unde se monteaza si cum).

23

Re: Filtru tip canistra

mutumesc danielt,dar mai mult ca sigur ancistrus are dreptate.ceea ce ai incercat tu sa explici este o pompa de gradina de care are si tata in curte si care se actioneaza manual.
am vazut si eu diferenta de consum(powerhead de 1200l/h-15w si pompa de 1300l/h-25w)
dar la ambele produse scria la detalii ca at cand apa este ridicata la maxim(in cazul de fata 1,2m)debitul o sa fie cel mult jumatate din maxim(1200 respectiv 1300l/h)
acum parerea mea este ca pompa este mai buna
acum problema mea este k pe net am gasit ambele la 50RON: powerhead-ul de 1200 in buc(unde ajung saptamanal) iar pompa de 1300 in constanta unde nu am cum sa aj si costurile de transport cred k sunt destul de ridicate

24

Re: Filtru tip canistra

aveti idee de pet-shop-uri in buc unde sa gasesc produsele astea sau macar ceva asemanator(debit/pret)??

25

Re: Filtru tip canistra

Aia din Constanta zic asa "... pentru comenzi de minimum 100 RON asigura livrare și transport gratuit oriunde in țara prin serviciu de curierat rapid  pentru punctele de lucru Fan Courier."
   Mai cumperi ceva big_smile

26

Re: Filtru tip canistra

merci ancistrus,vazusem si eu si cred ca as fi reusit sa o scot la capat.
dar e o problema consumul,25w mi se pare prea mult.
ce zici,power head-ul de 1200 ar face face bine la ce vreau eu(sa impinga ca80-90 cm si filtru sa fie ca de 40-50 cm)?

27

Re: Filtru tip canistra

"Pompa" de care spui tu este de fapt un filtru de apa intern, doar ca nu are si sistemul cu buretele. Parerea mea este ca nu merge facut filtru extern cu el, evident ca ma poate contrazice cineva care il foloseste (eu nu l-am avut, deci este doar o teorie), dar personal nu l-as folosi intr-un filtru extern tip canistra.

28

Re: Filtru tip canistra

e cineva care a folosit sau foloseste powerhead la filtru extern?!

29

Re: Filtru tip canistra

Da. eu am folosit eheim 1002.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

30 Editat de octavian (2012-02-16 19:29)

Re: Filtru tip canistra

am facut rost si de teava.cam asa trebuie sa arate canistra.
teava de 110,2 dopuri si o mufa

31 Editat de octavian (2012-02-16 19:29)

Re: Filtru tip canistra

ca pompa o sa folosesc o "Pompa de apa acvariu sau fantana arteziana Evo 2 Submersible Pump" 1300l/h ce ridica apa la 1,2m.din cauza ca pompa este mai mare ca teava de 110 (dimensiuni pompa 100X90X70) am facut urmatoarea modificare

32 Editat de octavian (2012-02-16 19:30)

Re: Filtru tip canistra

-reductie teava pvc 160/110
-mufa teava pvc 160
-dop
in poza e cam inalta k nu am apucat sa scurtez teava de 110.
ca dimensiuni,teava de 110 o sa aiba 35 cm utili(o sa fie plina "ochi",5 cm o sa intre in reductie) iar tot ansamblu o sa aiba inaltimea de 55 cm.

toata tevaraia m-a costat 30 RON(teava de 110 si mufa de 110 am avut-o de la tata wink )

33

Re: Filtru tip canistra

de ce nu cumperi teava mai groasa? e si mai bine pentru filtru si nici nu arata asa urit. cu cit sectiunea tevii e mai mare, cu atit viteza apei prin filtru va fi mai mica, dezvoltind bacteriile mult mai usor.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

34

Re: Filtru tip canistra

am facut si eu din ce am avut... :sbr

Re: Filtru tip canistra

Salut , si eu am un filtru extern diy , am pus o pompa de 1000 l/h si mi se pare slabut , am in plan sa atasez in cap la tur un power head sa mai ajute pompa , am folosit teava de 160

0769713874

36 Editat de vyermishor (2012-03-12 03:24)

Re: Filtru tip canistra

cam asa arata , scuze de caliteatea pozei , am uitat sa mentionez volumul : 255 litri

0769713874

37

Re: Filtru tip canistra

merci,dar eu am renuntat cel putin momentan la filtru,mi-am luat un power head care l-am pus la un burete si inca unul care l-am pus la o teava ascunsa in substrat

Re: Filtru tip canistra

Bafta in continuare si ape limpezi , desi nu cred ca o sa faci mare treaba doar cu powerhead cu burete

0769713874

39

Re: Filtru tip canistra

pe langa powerhead cu burete mai am o teava de pvc de 5 lunga de 70 in care sunt bagate pietris de 4-8 mm si burete cu un powerhead de 650l/h dar care scoate cred ca max 200l,ascunsa in substrat
pana acum chiar face treaba chestia asta improvizata,nu am mai avut probleme cu filtrarea biologica,o sapt jum nu am schimbat apa si nu s-au modificat deloc nitritii

40

Re: Filtru tip canistra

se poate inchide