1

Subiect: acvariu nou 72 L

Salut,

M-am inscris si eu pe acest forum deabia acum (desi il urmaresc de ceva vreme) pentru ca vreau sa ma apuc de un acvariu mai serios.

Am inceput cu acvaristica asa intr-o doara, cu echipamente recuperate de pe la unu de pe la altu .Momentan am unul mic, in care chinui sad 2 scalari si 2 sanitari. erau micuti cand i-am luat/primit. Acum ca au cresut am facut pasi rapizi sa le maresc locuinta.

am gasit o superoferta pt un acvariu nou resun SM-600 (610x310x440 zic ei pe eticheta dar defapt e standard 60x30x40, probabil compenseaza ceva chinezi astia cu umflatul dimensiunilor:D ) de 72 litri....180 ron zic eu ca am facut  afacere.
Din pacate are doar un neon si acela gresit si subdimensionat ....resun wb-15W 10000k
daca ma poate ajuta cineva cu asta http://www.acvariidevis.ro/forum/post/121430/#p121430 vedem cate  :noroc  beri ies smile.

Momentan astept o masa noua pt acvariu si cand va sosi ii dau drumul, daca rezolv si cu problema iluminarii

pe langa acvariu mai am un Ecco Pro 200 ca filtru, 5 litri de aqua basis si vro 10 kg pietris 2-4 mm granulatie. buturugi si pietre

Cam atat momentan, va zic, Bine v-am gasit  si ape limpezi

Re: acvariu nou 72 L

Salutare si bine ai venit in comunitatea Acvarii de vis! Majoritatea am inceput usurel, pana cand virusul a intrat mai adanc si apoi ... nu mai ai ce face  lol ! Suna interesant acvariul, mai trebuie doar sa il vedem in niste poze, sa putem incepe sa fim ... rautaciosi  lol  lol .
Legat de problema ta cu neonul, eu am desfiintat un neon de la un alt acvariu si am prins suportul in suruburi pe capac si partea electronica am prins-o tot in suruburi pe capac in exterior in spate (am capac de lemn).

Re: acvariu nou 72 L

Salut si bine ai venit ! :fok

Re: acvariu nou 72 L

Bine ai venit :sok

5 Editat de adrian 10 (2012-02-11 19:42)

Re: acvariu nou 72 L

salut si bine ai venit,niste poze se poate?

6 Editat de burtal (2012-02-11 19:57)

Re: acvariu nou 72 L

mirceajifcu A scris:

Salutare si bine ai venit in comunitatea Acvarii de vis! Majoritatea am inceput usurel, pana cand virusul a intrat mai adanc si apoi ... nu mai ai ce face  lol ! Suna interesant acvariul, mai trebuie doar sa il vedem in niste poze, sa putem incepe sa fim ... rautaciosi  lol  lol .
Legat de problema ta cu neonul, eu am desfiintat un neon de la un alt acvariu si am prins suportul in suruburi pe capac si partea electronica am prins-o tot in suruburi pe capac in exterior in spate (am capac de lemn).

or sa fie poze cand ii dau drumul....momentan e gol si asteapta o masa solida big_smile daca vreti neaparat pot pune dar in mare e asta http://www.resun-china.com/en/ProductInfo.aspx?ProID=504&ProClass=150 sau http://www.happypets.ro/acvariu-resun-sm-600-p-1225.html?utm_campaign=direct_link&utm_medium=cpc&utm_source=shopmania
......cum am zis nu ma pricep si nu vreau sa curentez pesti smile) sau sa dau foc la casa, m-am gandit sa il las fara capac si sa pun lampi direct pe el dar mie sa nu plece melci la plimbare (zic din experienta sad smile ) plus pretul destul de mare

Re: acvariu nou 72 L

Bine ai venit Alex!

8

Re: acvariu nou 72 L

Bine ai venit, sa nu faci greseala sa cumperi pestii prea repede.
Citeste despre ciclare in caz ca stii doar in mare, si spor la treaba cand faci rost de suport

Ofera sfaturi nu jigniri!

9

Re: acvariu nou 72 L

da, multumesc de sfat....am inteles si cunosc principiul ciclarii

10

Re: acvariu nou 72 L

Salut, bun venit pe forum  smile

11

Re: acvariu nou 72 L

hai ca am dat drumu la jucarie big_smile   :pls  doamne ajuta-i pe pesti
deocamdata este invazia  :melc
astept critici si sugestii

multumiri lui insomia si cosmin

12

Re: acvariu nou 72 L

Cineva a inceput cu dreptul  :-

Da-le de mancare melcilor ca altfel plantele tale vor fi la trecut smile

Vezi ca Pomacea mananca fulgi de Tetramin chiar si granule dupa ce se inmoaie in apa.

Ca sa carcotesc un pic, ca deh, nu se poate altfel. Citeste un pic despre aranjarea diferitelor specii de plante. Blyxa este planta de prim plan.

Incearca sa afli exact ce plante ai (denumirea lor). Cerintele si aranjarea in acvariu. Ai acolo plante prea variate pentru un incepator si/sau acvariu la inceput.

Ai bomba cu CO2? Daca nu, prepara una. Plantele rosii necesita supliment de fier daca nu au o sursa in substrat. Poate fi de ajuns de la JBL sa pui Ferropol24. Pentru inceput.

Neonul cauta sa-l schimbi cu ceva mai potent dupe ce lucrurile incep sa se miste. Daca dupa ciclare observi ca plantele nu o duc bine schimba-l cu unul de 6.500K.

Ce vrei sa pui in el? Ce pesti sau vrei plantat?

13 Editat de burtal (2012-02-22 02:29)

Re: acvariu nou 72 L

multam de aprecieri big_smile ^:)^

le dau, le dau dar se pare ca ignora fulgi (le-am bagat si 4-5 bucatele mici de castravete), insa parte buna cat am observat e ca doar calaresc platele si momentan nu le rod. poate nu s-au acomodat inca, dar sunt cu ochi pe alea 2 buldozere mari ca pe butelie. trebuiau dati la dezapezire ca ramanea luna in urma lor  smile)))

da, stiu de plante, o sa le rearanjes dupa ce mai prind putin puteri, si se mai acomodeaza cu noul mediu:) la mine nu e profi ca in acvariul de unde le-am luat.

da intre timp am produs si o bomba jbl florapro 160 cred ca e si cu reactor cu ceramica taifun tot de la jbl cred(are forma de pipa asa). produce momentan 1 bula cam la 5 secunde (si miroase in casa a berarie smile))) ), cred ca e suficient momentan. de fertilizat le-am pus putin feropol 24, dar cum momentam am in filtru si un burete din ala cu carbon nu cred ca are mare efect. in weekend am sa il scot.

de capac m-am ocupat cu ajutorul lui insomnia si o sa continui modificarile de saptamana viitoare cand o sa am mai mult timp de alergat dupa neoane.

momentan sunt scalari pe care ii ai si pt care am luat acvariul asta mai maricel, si apoi mai vedem

14

Re: acvariu nou 72 L

Da, e o idee buna sa scoti carbonul daca vrei sa ciclezi acvariul. Ala il pui cand vrei sa cureti apa, util dupa un tratament sau daca o cere chimia apei.

Cu rearanjatul plantelor tine cont ca ele incep sa creasta dupa ce radacinile au inceput sa se prinda. Asta daca sunt plante care se bazeaza pe radacini. Asa ca e mai bine daca le pui cum trebuie din prima decat sa le lasi sa se stabilizeze si dupa aia sa le muti din nou.

Vezi ca Pomacea sunt nocturni. O sa te trezesti dimineata cu plante dezradacinate sau roase iar in timpul zilei sunt ingerasi wink

15

Re: acvariu nou 72 L

da, o sa il scot in weekend, tocmai de aia am zis sa il las o saptamana sa scoata tot ce nu e bun in apa cu dezavantajul ca scoate si ce e bun, asta e , ce e bun se poate adauga dupa  lol .

Pomacea pana acum par sa nu fie interesati de plante decat sa se catere pe ele, si ai naibi doar aia 2 mari alearga de colo colo prin acvariu,nu conteaza ca e zi sau noapte, cei mai mici stau linistiti pe geamuri. o sa ii donez si eu mai departe saptamana viitoare si o sa pastrez doar 2-3 mai mici smile

16

Re: acvariu nou 72 L

Pentru neoane, eu am gasit ce mi-a trebuit pe site-ul bizoo.ro. Firma de la care am luat eu neoaele teoretic livreaza si prin curier, asa ca poti sa nu alergi tu dupa ele, ci sa vina ele la tine.


Bafta si succes la amenajare. smile

17 Editat de burtal (2012-02-23 16:47)

Re: acvariu nou 72 L

rezolv maine cu un osram 865 t5 24 w


LE : gata am bagat si neonul magic dupa un pic chin si pilire la conectori....hmm vad ca nu pot sa atasez poze daca editez, da oricum ziua nu se vede mare diferenta

18

Re: acvariu nou 72 L

iaca si poza, nu stiu cat de mult se vede diferenta

19

Re: acvariu nou 72 L

Asta este poza cu Osram 865 mnu  :fbr ?

20

Re: acvariu nou 72 L

cu osramul de 24 si cu un neon cam obosit philips tl-d 15w 765 sau ceva de genu.

philipsul e obosit rau are dungi negre pe la capete.
weekendul viitor poate reusesc sa modific si sa pun inca unosram de 24 desi cred ca o sa doara ochii cand o sa ma uit smile

intrebare: pana una alta avand in vedere ca philipsul ala e obosit credeti ca e rau daca il mai tin? sau eventual sa pun neonul original cu care a venit capacul dar care are 10000k (da da stiu, e de marine)