Subiect: nuca de cocos

Salut. Am si eu o intrebare. Pot sa iau o nuca de cocos din hypermarket si sa o tratez ca sa o pot introduce in acvariu? Si daca da cum pot sa o tratez, sau ce pot sa fac?

Re: nuca de cocos

Eu am luat-o din magazin si am procedat astfel: Am taiat nuca in doua, am scos miezul si am curatat-o bine pe interior dupa care am clocotit-o de 2-3 ori si am tinut-o in apa curata cateva zile si apoi am rupt un loc cu patentul in ea pe unde sa intre pestii si am pus-o in acvariu.Nu am avut probleme cu ea.Bafta :fok

Re: nuca de cocos

Ms. O idee super. Mai astept pareri.

Re: nuca de cocos

Apropo cu ce ai taiat nuca de cocos. Ca eu de obicei cand cumpar o sparg cu toporul.

Re: nuca de cocos

cristifoxy A scris:

Apropo cu ce ai taiat nuca de cocos. Ca eu de obicei cand cumpar o sparg cu toporul.

  lol  lol
   Incearca sa o tai cu o panza de bomfaier.

6

Re: nuca de cocos

Ancistrus A scris:
cristifoxy A scris:

Apropo cu ce ai taiat nuca de cocos. Ca eu de obicei cand cumpar o sparg cu toporul.

  lol  lol
   Incearca sa o tai cu o panza de bomfaier.

sau cu flex -ul ...eu am taiat-o la unul din capete  ..am curatat miezul interior apoi am fiert-o 1ora cu par cu tot ...asa cum m-a invatat un prieten de pe forum  (app am de dat o  :noroc )

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: nuca de cocos

Poate vi s-a parut stupida intrebarea dar se obicei se crapa cand o tai. Si de aceea am intrebat. Multumesc pentru sfaturi.

8

Re: nuca de cocos

eu am taat 10-15 nuci si (inca) nu mi s-a crapat niciuna

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: nuca de cocos

Eu am taiat-o cu panza de bomfaier si nu s-a crapat.Cat despre cele gata preparate..probabil ca sunt mai scumpe , eu am cumparat-o din supermarket cu 2,5 lei.

Re: nuca de cocos

Acele din pet-shop-uri nu sunt cu nimic diferite decat cele din supermarket, doar ca nu mai au miezul  big_smile

11

Re: nuca de cocos

salut! si eu tot cu panza de bomfaier am taiat nucile fara probleme. de asemenea, pe a le face ca un ascunzis/grota se pot gauri cu panzele circulare/carotele pentru lemn sau rigips.

"De ce sa fiu normal, cand am tot dreptul sa fiu extraordinar".

12 Editat de xr1140 (2012-09-04 17:12)

Re: nuca de cocos

eu folosesc nuci din supermarket, pe care le-am spart cu ciocanul ca sa evit elementele artificiale, de genul taieturi... si de fiert nu se pune problema ... nu cred ca alea din salbaticie sunt fierte de cineva smile