1

Subiect: inmultire tetrazona

Va rog mult de tot sa ma ajutati cu urmatoarea mea actiune
doresc sa inmultesc tetrazona
imi puteti spune cum imi dau seama care este femela si care este mascul ?
cat de grea e inmultirea si ce trebuie sa fac ?
cam cate oua depune sau naste direct ?
mananca puii ?
astept raspuns
multumesc

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: inmultire tetrazona

din tot ce ai intrebat pot sa iti spun doar ca isi mananca puii si depun icre, inmultirea lor din cate stiu eu este foarte grea. sper sa gasesti pe cineva mai capabil sa te ajute tongue

3

Re: inmultire tetrazona

mmda asa e ..e foarte grea reproducerea
am citit pe forum
nu am aceste conditii deloc..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4 Editat de pomi (2009-10-18 00:32)

Re: inmultire tetrazona

Eu am depus si crescut pui pana la maturitate fara probleme, nu e greu deloc.
Masculii se deosebesc de femele prin coloritul(rosu-portocaliu) de pe innotatoare mai intens, mai ales in perioada depunerii, femele au si abdomenul mai umflat ca la masculi. Pentru depunere iti trebuie un acvariu steril de vreo 20 litri, ciclat, cu incalzitor la 24-25 grade si burete bolborositor. Pe fundul acvariului pui o plasa sau niste perii de curatat sticlele altfel pestii o sa iti manance toate icrele. Cand observi o femela mai grasuta o prinzi si o pui in acvariul pentru depunere. Adaugi 1 mascul sau 2 si pui niste albastru de metil in apa ca sa eviti mucegairea icrelor. Daca e prima depunere a pestilor poate sa dureze si cateva zile pana depun, dar de obicei la o zi sau 2 dupa ce i-ai pus in acvariu depun. Cand au terminat depunerea scoti pestii dar lasi plasa in acvariu ca sunt icrele lipite de ea. Dupa cateva zile o sa observi niste "fire" pe geamurile acvariului, aia sunt puii smile Mai astepti cateva zile pana puii incep sa inoate liber prin acvariu si sacul vitelin a fost absorbit total. Abia acum incepi sa ii hranesti cu hikari first bites sau pisezi foarte foarte fin mancarea pe care o dai la pestii mari. Dupa o saptamana poti sa le dai artemia proaspat eclozata ca sa creasca mai repede. Succes si sper ca nu am uitat nimic.

5 Editat de aqua (2009-10-18 03:44)

Re: inmultire tetrazona

am vazut la forum
as dori sa incerc big_smile
deoarece am mascul si femela
am vazut ca pot sa le dau si galbenus de ou fiert tare(tot la fel ,strivit foarte bine)
in comportamentul tetrelor mele,am observat ca faceau din cand in cand asa zisa forma V
se "pupau" si se invarteau prin acvariu..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise