Subiect: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

Salutare tuturor iar.Asa cum unii dintre voi stiati,v-am prezentat acum ceva timp acvariile mele,cu setup-ul final.Bineinteles ca dupa zile de stat pe ganduri prin casa...din cauza zapeizii bineinteles ,am realizat eu ca nu e cel final,si intro dimineata,speriat ca nu mai am ce modifica la cele 4 acvarii,am considerat de urgenta,ca deh..suntem toti acvaristo-dependenti (dar macar eu o reconsc,deci e primul pas spre vindecare),sa fac o schimbare urgenta ca alftel innebunesc.Nici sa fugaresc niste stiuci nu imi permite vremea asa ca.....ce-ar fii sa imi iau inima in dinti si sa adun eu tot ce e din neamul caracidae-lor de prin casa si sa-i pun la un loc.Oricum pirahna care ii detin,au avut ocazia sa intalneasca la viata lor cate un scalar,neon,si nu au facut decat sa incerce sa-i converteasca la "carne".Si uite asa dupa ce am dat adunarea caracidaelor la mine in monciog....i-am varat pe toti in ligheanu cu monstruleti.Ce aia masii...daca basescu se joaca cu viata noastra,pot sa fiu si eu un mic dictator la mine in casa.(sa vad cum e):)Pana vine sotia ,ca apoi revin la job-ul de micul BOC.Ce a iesit.....sper sa va placa.Oricum tin sa va anunt ca pana acum tot ce vedeti sunt efecte speciale si nici un neon nu a fost ranit in timpul filmarilor...si nici dupa.
Deci...acvariul 200l..bla bla bla..ca toti suntem profi si vedem ce este in el.La indrumarea lui Radu,si normal la ambitia mea,bat-o vina,ca o vand ieftin,am facut un acvariu amazonian cap coada sper eu,de la plante la nisip,pana si apa am dat comanda sa imi vina de acolo.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UIHrlm0EQF4&feature=youtu.be[/youtube]

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

20 Paracheirodon innesi
6 Red Bellied Piranha
10 Hyphessobrycon heterorhabdus
3 Ancistrusi
Echinodorusi,Sagitaria,|Valisneria etc
27 C,p.h. 6
80w osram 2 becuri bw
filter boost,bomba co2

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

Un acvariu frumos :sok
   
PS: Grupul de 10 nu sunt heterorhabdus ci Hyphessobrycon herbertaxelrodi sau neoni negri.

Re: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

salut Cristi!da asa e,am cautat pe net ca nu stiam exact denumairea celor negri.niciodata nu am stiut0o.Mersi :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

5

Re: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

Dane, a iesit frumos dar hai sa corectam cite ceva:
   - betele de bambus mutate 10-15 cm la stinga, 1-2 din ele inclinate, sa se sprijine pe buturuga din stinga
   - rocile deschise la culoare inlocuite cu unele cu tente maro, gris inchis, ocru inchis (sau combinatia acestor culori)
   - renunta la Microsorum, nu este de America de Sud
   - toate plantele mutate in partea dreapta si concentrata lumina pe ele, Echinodorusul din mijloc nu are suficienta lumina si nu-i va merge bine.
   Ce se va intimpla cu caracidele, cind vor creste rapitorii, ramine de vazut...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

da betele le pot muta,sper ,ca sunt fixate in placa de lemn,cat despre inclinate,cam greu,intelegi de ce,dar vedem,incercam.rocile de culoare deschise leam scos deja,plantele majoritatea sunt in dreapta,lumina au,acum am scos un bec pentru ca nu puteam filma.oricum o sa postez cu modificarile,ca oricum si pe mine ma chinuia chestia asta.
Ce sa se intample....om vedea,momentan nu prezinta nici un interes.Plec pe premiza ca daca ii tin hraniti...o sa fie ok.Daca nu..shit happens.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

7

Re: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

dan.matei26 A scris:

da betele le pot muta,sper ,ca sunt fixate in placa de lemn,cat despre inclinate,cam greu,intelegi de ce,dar vedem,incercam.rocile de culoare deschise leam scos deja,plantele majoritatea sunt in dreapta,lumina au,acum am scos un bec pentru ca nu puteam filma.oricum o sa postez cu modificarile,ca oricum si pe mine ma chinuia chestia asta.
Ce sa se intample....om vedea,momentan nu prezinta nici un interes.Plec pe premiza ca daca ii tin hraniti...o sa fie ok.Daca nu..shit happens.

Poti sectiona bucata de lemn, in care sint fixate trestiile si una din bucati s-o inclini?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

nu merge radu!este o blana de lemn,subtire,prin care am dat gauri cu bormasina.si daca o inclin tre sa o inclin pe toata.Ar fii prea chici sa fie toate inclinate paralel.si nu cred ca ar sta oricum.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

9

Re: acvariu caracidae blackwater...alt nou setup :)

OK!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!