1

Subiect: o intrebare

daca un peste a murit si nu sa ridicat la suprafata apei aici e vb de o ciclida africana inseamna ceva anume se poate depista de ce a murit normal stiu ca trebuie sa se ridice deasupra  :stupid  :stupid  :stupid  :stupid

2

Re: o intrebare

:smoke  :smoke

Re: o intrebare

Nu trebuie neaparat sa se ridice la suprafata. Depinde cand a murit.

Re: o intrebare

De exemplu eu am gasit pesti si la suprafata apei si pe funul apei mortzi,acum depinde   neutral  big_smile

5

Re: o intrebare

Hmmm... eu cred ca acest fenomen se intampla datorita vezicii inotatoare sau a intestinelor.

Daca intra in rigor mortis, adica (intepenirea cadavrului) inainte sa se relaxeze muschii atunci va pluti datorita faptului ca acea vezica, contine un amestec de gaze mai usor decat apa.
Daca in timp ce moare muschii corpului se relaxeaza, atunci acea vezica se poate goli, astfel ca pestele va ramane la fundul acvariului.

Din punctul meu de vedere acelasi lucru se intampla si cu continutul intestinelor la momentul survenirii mortii. Probabil ca un medic veterinar (sau de ce nu uman) ar sti mai bine ce se intampla.

Asta este o idee de-a mea... Eu asa cred ca se justifica pozitia cadavrului.

Cauza mortii nu cred ca conteaza in acest context, si nici nu cred ca se poate determina fara o autopsie, sau macar fara ca individul sa fi avut semne distinctive externe.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.