1

Subiect: Ciclu acvariu

Buna ziua!
            Am un acvariu de 140 de litri cu un filtru extern Jbl Cristalprofi 701. Acvariul este la ciclat de o saptamana si 3 zile. Pana acum in apa pe langa Tetra easy safe am mai adaugat bacterii:Bactozym 4 pastile, jumatate flacon Jbl FiltreStart si in urma cu 6 zile EasySTart de la EasyLife.
            Primele 5 zile am adaugat mancare in acvariu ca sa se forme NH4 (asa am citit) si am facut un test 5 in 1 de la Tetra si aveam un nivel destul de ridicat de nitriti si destul deputin nitrati. Azi cand am facut din nou teste nitrati nu mai erau si putin nitrati.
           Problema este ca apa este inca laptoasa si vroiam sa stiu daca ciclare s-a terminat sau nu?
          Multumesc!

2

Re: Ciclu acvariu

Ciclarea dureaza 3-4 saptamani, rabdare.

3

Re: Ciclu acvariu

Eu asteptam oricum, dar alta era intreabare.Cine poate sa-mi raspunda astept raspuns.Multumesc!

4

Re: Ciclu acvariu

Intreabare mai precis era :de ce testele imi afiseaza acele valori ca si cum ciclarea ar fi facuta si apa este inca laptoasa?

5 Editat de Ancistrus (2012-02-14 23:31)

Re: Ciclu acvariu

Salut!

Bezzz A scris:

Am un acvariu de 140 de litri cu un filtru extern Jbl Cristalprofi 701. Acvariul este la ciclat de o saptamana si 3 zile. Pana acum in apa pe langa Tetra easy safe am mai adaugat bacterii:Bactozym 4 pastile, jumatate flacon Jbl FiltreStart si in urma cu 6 zile EasySTart de la EasyLife.

   Daca nu ai amoniac in acvariu (NH3), adica vietuitoare, ai bagat degeaba bacteriile in acvariu.

Bezzz A scris:

Primele 5 zile am adaugat mancare in acvariu ca sa se forme NH4 (asa am citit) si am facut un test 5 in 1 de la Tetra si aveam un nivel destul de ridicat de nitriti si destul deputin nitrati. Azi cand am facut din nou teste nitrati nu mai erau si putin nitrati.

   NH4 este amoniu (amoniu il gasesti in ape acide, cu pH sub 7) care este mai putin periculos ca NH3 adica amoniacul. Cand ciclarea va fi gata NO2 (nitritii) vor trebui sa ajunga la 0, iar NO3 (nitratii) sa creasca.

Bezzz A scris:

Problema este ca apa este inca laptoasa si vroiam sa stiu daca ciclare s-a terminat sau nu?

Technics A scris:

Ciclarea dureaza 3-4 saptamani, rabdare.

   Ciclarea dureaza cam intre 6 saptamani si 2 luni.

6

Re: Ciclu acvariu

Multumesc de raspuns.

7

Re: Ciclu acvariu

Si inca o intreabare faptul ca apa este laptoasa poate fi un semn ca acvariu nu este ciclat?

8

Re: Ciclu acvariu

Si inca o dilema mi se pare ca nu cititi sau poate nu intelegeti ce scriu. Am spus ca la inceput mi-a aparut cat timp am bagat mancare un nivel detul de mare de nitriti si putin nitrati iar azi aveam doar putin nitrati ceea ce dupa logica mea ar insemna ca acvariul e ciclat si vroiam sa stiu daca logica mea e gresita ce zici? :smoke

Re: Ciclu acvariu

Bezzz A scris:

Si inca o dilema mi se pare ca nu cititi sau poate nu intelegeti ce scriu.

   Scuze, nu o sa se mai intample ^:)^
   Iti apare/dispare nitrat in apa din cauza bacteriilor care le-ai bagat. Apa laptoasa este semn ca acvariu nu este ciclat, dar daca se limpezeste nu inseamna ca s-a ciclat acvariul wink

10

Re: Ciclu acvariu

K si ar trebuii sa bag in continuare hrana in acvariu sau pesti si ce pesti ma gandeam la niste neoni.Si cand sa-i introduc in acvariu?Multumesc.

11

Re: Ciclu acvariu

Mai intai citeste regulamentul acestui forum k?

INAINTE DE A POSTA CA PE CHAT

12

Re: Ciclu acvariu

Bacteriile care spui ca le-ai bagat in acvariu sunt gandite pentru un acvariu cu pesti in el. Deci daca nu ai pesti in acvariu nu apare amoniac, decat foarte putin de la mancarea care ai bagat-o, daca nu este amoniac in apa bacteriile alea mor.
   In mod normal ar trebui sa bagi vietuitoare care sa produca amoniac, recomandat 5-6 melci Pomacea mari, ca pestii in timpul ciclarii sufera foarte mult din cauza varfurilor de amoniac/nitrit care se vor acumula in acvariu, si ori vor muri, ori vor ramane niste pesti bolnaviciosi, ori nu vor ajunge la dimensiunile, formele, si culorile normale.

13

Re: Ciclu acvariu

K vad ca pe langa faptul ca aveti oameni foarte buni care nici macar nu reusesc sa-ti raspunda la o intrebare ca sa" nu mai fi nevoit sa vb ca pe chat".Asta e probabil ca nu voi mai apela la dumneavoastra de acum inainte.

14

Re: Ciclu acvariu

Faci cum crezi, e decizia ta. Aici nu e armata salvarii. Daca vrei sa primesti raspunsuri mai intai pune intrebarile cum trebuie. Corect si respectuos. Nimeni nu e dator fata de tine cu nimic.

Mancarea de pesti contine substante care impiedica descompunerea ei in ceva toxic. Asa sunt gandite de producatori. Doar mancarea, cum a spus si Ancistrus, nu este suficienta. Vietatile mai elimina in afara de fecale si uree in apa.

De acolo apare NH3.

15

Re: Ciclu acvariu

Bezzz A scris:

K vad ca pe langa faptul ca aveti oameni foarte buni care nici macar nu reusesc sa-ti raspunda la o intrebare ca sa" nu mai fi nevoit sa vb ca pe chat".Asta e probabil ca nu voi mai apela la dumneavoastra de acum inainte.

Nu te mai aprinde asa de repede si fii mai respectos te rog.
Decat sa pui atatea intrebari pe care noi nu le intelegem, citeste Ciclarea acvariului si Ciclul azotului ... ai acolo rapuns la toate intrebarile tale.