1

Subiect: Staghorn care ma dispera

Am ajuns deja la disperare. Am aruncat o galeata de plante minunate in incercarea de a o opri. Am citit tot ce era de citit despre ea si tot nu scap de blestematie.
Am zis ca e din cauza substratului: Aspirat si paraaspirat de sa subtiat de tot; hai ca e de la filtrare (la 100l aveam un Fan filter 2plus), m-am dus si am luat un filtru extern Tetratec EX700. Le-am lasat pe amandoua in acvariu.
Am facut curatenie in plante de am ramas cu cateva...
Dai cu apa oxigenata 170ML (3% concentratie) in 3 reprize cu schimbare de apa la 60 min.
Solutie extrema dau cu 30ml de JBL Algol.
La 4-5 zile incep iar sa scoata capul dintre frunze.
Test 6in 1 totul era OK. Hai sa iau teste dedicate ca ala nu e bun si nu arata precis.
Teste de la Tetra:
PH: 6.8
GH: 6
KH: 4
NO2 : 0.3 mg/l
NO3 : 12.5 mg/l
Fertilizare: PPS-PRO dimineata 2.5 ml
                  Micro       seara        2.5 ml
Ambele de la Cristi Ionescu
Iluminat 3X 18W 685 (4-3-4 ore program) + 1X8W 640 (lumina permanenta)
Schimb de apa la 7 zile cate 30l .
CO2 la bomba 1 bula/sec si nu opresc nici noaptea.Fluctuatii nu au de unde ca daca nu mai da, schimb compozitia. Dizolvare intr-un skinner modificat si cu bureti in camera de amestec.... nici nu zici ca mai intra si CO2 in el.
Am cautat in disperare prin Pitesti Easy Life Easy Carbo dar abia saptamana viitoare cred ca o sa aduca la un magazin.     
Plantele cresc in draci insa cand devin mai frumoase apare si Diavolu'in ele.
Ce mai pot sa fac mai oameni buni ca deja disper si visez noaptea ca au iesit alea din acvariu si ma cotropesc.

2

Re: Staghorn care ma dispera

In aceasi situatie am fost si eu. Primul lucru care l-am facut a fost sa opresc fertilizarea (aceasi folosita de tine) am redus programul de iluminare cu o ora si deja algele au stagnat, sper sa si dispara.

3

Re: Staghorn care ma dispera

visez noaptea ca au iesit alea din acvariu si ma cotropesc.

lol

Scuze dar e amuzant.

In primul rand, fertilizare micro se pune dimineata nu seara. Daca pui seara dai de mancare la orice altceva numai plantelor nu. Plantele nu fac fotosinteza in absenta luminii. Poate chimiosinteza in simbioza cu ceva bacterii.

30L la 7 zile in conditiile in care ai o problema cu algele e putin. Incearca la 2-3 zile cate 15-20L.

Pune si poze cu "faptasul" ca poate combati altceva decat crezi. Staghorn e o alga care se dezvolta pe baza de resturi organice. Ori plantele nu o duc chiar asa bine ori ai o sursa de resturi. Mancare neconsumata, cadavre, etc.

Daca bagi CO2 gaz nu te va ajuta EasyCarbo extraordinar. Incearca sa maresti dozajul de CO2.

Incearca si un program de iluminare fara pauza. 8 ore constant. Configuratia tuburilor nu prea imi pare corecta. 8500K e o temperatura ridicata. 6500K e ok pentru plante. Daca ai posibilitatea fa rost de niste tuburi de 6500k si vezi cum merge treaba.

Si inca ceva, asteapta cateva zile dupa ce schimbi ceva ca sa poti identifica factorul care influenteaza evolutia plantelor. Daca plantele o duc bine alga va da inapoi. Fa rost de plante cu crestere rapida pentru a o combate.

Re: Staghorn care ma dispera

Cred ca a vrut sa spuna tuburi 865 si s-a incurcat si a zis 685.

5 Editat de Dorucdm (2012-02-15 01:05)

Re: Staghorn care ma dispera

Asta cu mancarea neconsumata, o uitasem: mananca pestii mei la 3 zile odata... am cativa black moli si am vrut sa-i pun si pe ei sa faca treaba... Trag saracii de alga de-si rup buzele sad
O sa fac si eu pauza la fertilizanti, opresc lumina aia nocturna, schimb iluminatul cu un 38W 840 si un 18W 865. Bag si program de 8 ore.Fac si schimb la 3 zile/20 litrii (asta am mai incercat deja fara roade)
Ma gandesc ca daca le fac pe toate odata o iesi ceva.

Exact Ancistrus, scuze 865 si 8W 840

6

Re: Staghorn care ma dispera

Am invins dihania!!!!!!!!!
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris si am stat cu ochii pe acvariu sa vad daca reapare.
Va multumesc pentru sfaturi si sugestii. In urma tratamentelor, plantele s-au resimtit dar sunt semne ca isi revin la normal.
Nu am schimbat configuratia iluminatului decat la un un tub de 18W 865 cu unul 840 (imi pare prea galbena lumina daca mai schimb si al 2lea tub).Am scos si neonul ala de 8W care era aprins pemanent.
Am inversat si dozarea nutrientilor (a fost o intelegere gresita a administrarii) Plantele imi sunt recunascatoare ptr asta.
Vreau sa mai adaug un tub de 18W (pe viitor) si o sa mai bag tot un 840.
Cred ca este suficient la100l un 72 W compus din 2x865 si 2x840.
Astept in continuare sugestii din partea voastra.

7

Re: Staghorn care ma dispera

Probabil, dar cum n-ai pus poze putem doar sa ghicim.

840-ul penetreaza mai putin coloana de apa ca 865. Daca ai posibilitatea, foloseste tuburi de putere mai mare, evident mai lungi sau T5, pentru 840.

8 Editat de Dorucdm (2012-02-26 22:01)

Re: Staghorn care ma dispera

Mai lungi nu am cum sa pun decat daca pun lampa suspendata sau altfel de iluminat mai scump
Cand am facut acvariul nu am luat in considerare nevoia de lumina a plantelor (prostie de incepator) si are lungimea de doar 60 cm.
Poze.... o sa vina imediat ce o sa fiu eu multumit de munca mea ca acvarist.
Pana atunci sa aveti o idee cum am inceput:
Artificial impus de copil si Doamna.
Forumul ma ajutat sa schimb multe in acest acvariu si sa-l fac sa semene cu ce rost are el.

9

Re: Staghorn care ma dispera

2X18W T8 6.500K cu 2X24W T5 4.000K

Daca ti-a incaput un T8 de 18W ca lungime o sa-ti incapa si un T5 de 24W care-i un pic mai scurt chiar.

T8-ul are 59cm si T5-ul 55cm

In Bricostore gasesti corp de iluminat cu balast electronic incorporat. Ca cel din poza. Are 57cm lungime.

10

Re: Staghorn care ma dispera

lol
M-am distrat.
Desi DIHANIA deja a ajuns si la mine in pat.

Am citit pe aici si as vrea sa va intreb de o reteta :
terapia de soc "Foame intensiva".

Reteta:
Se tin 2-3 SAE nemancati timp de 3-4 zile. Nu e musai sa fie mici,
Dupa care alga dispare ca prin minune, cu ragaiturile de rigoare
ale celor 2-3 SAE.

As prefera ca  pare a fi mai eco.
Cu multumiri de gazduire pe acest post.

Lumea este asa cum o facem noi

11

Re: Staghorn care ma dispera

Era sa uit.
Daca are cineva de inchiriat vreo cateva zile 2-3 SAE as fi recunoscator.
Cu multumiri.
^:)^

Lumea este asa cum o facem noi

12

Re: Staghorn care ma dispera

:smoke

Lumea este asa cum o facem noi

Re: Staghorn care ma dispera

Va complicati aiurea.
1 ml H2O2 la 1 litru de apa face toata treaba.
Se scoate 30-40% apa din acvariu, se opresc filtrele, se dozeaza H2O2 pentru apa din acvariu, se amesteca bine. Dupa 30 minute se umple acvariul.
In doua zile alga e PA.

Griji insa la pestisorii mici. Doza respectiva le poate fi fatala. E bine daca se scot, pentru orice eventualitate.

Faza cu dozarea fertilizantilor doar dimineata e falsa. La fel ca multe altele care circula pe internet din gura unuia, in gura altuia si nici macar nu sunt testate.

Succes.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc