Subiect: solutie pentru alge?

stie cineva cea mai buna solutie pentru a scapa de  alge?? sunt in fel de milioane de firicele subtiri  pe fiecare frunza de planta ...daca aveti vreo idee ce mar ajuta as fii recunoscator

2

Re: solutie pentru alge?

Salut, ca un fin incepator ce sunt am "furat" si eu aceasta alga si cred ca am scapat de ea in urma cu cateva zile:dupa ce am citit de m-am spart diferite informatii despre ea am decis ca este de la mancarea ramasa de la vietuitoare+un circuit slab al apei,drept urmare am schimbat pozitia de evacuare a filtrului(biobox2 intern)catre marginea din stanga a bazinului iar in partea dreapta am atasat un mic filtru intern cu spry bar(ca tot aveam si biofilm) care este orientat catre stanga(deci evacueaza in spatele evacuarii de la biobox)dar si putin catre geamul frontal.Astfel am reusit sa creez un circuit al apei pe toata suprafata(si cred ca si in interior)bazinului, nu mai vad firicelele si nici biofilmul...acum lupta o dau cu GSA si cu cianobacteriile, dar asa cum am luat aminte inca de la inceput(septembrie 2011)acvaristica cere multa rabdare si mai mult de atat in cazul nostru, al algofililor mad ,trebuie sa luptam cu cauza si nu sa gasim efectul,adicatele sa nu incepem sa bagam chimicale in ceea ce multi zic ca este un colt de relaxare, colt de natura, de rai etc

In speranta ca m-am facut bine inteles iti doresc ape limpezi

Cu stima

3

Re: solutie pentru alge?

Depinde si ce "chimicale" bagam. In unele cazuri dezechilibrul chimic al apei se poate restabili numai prin adaugarea de chimicale smile

@babanukriss

Cred ca e vorba de BBA dupa descrierea facuta. Poate niste poze ar ajuta la identificarea ei.

4

Re: solutie pentru alge?

salut  eu am scapat de alge la un restart am oprit 50% din apa ciclata am curatat manual tot  ce s-a putut curata ..am bagat 3 pomaceea si ancistrusi in acvariu . acum am setat lumina la 10h (5h lumina 2h pauza 5 lumina in timpul zilei )....iar acum desi am acvariu la geam nu am alge ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: solutie pentru alge?

dap multumesc am scapat si eu de alge  ancistrusii si melci si-au facut treaba , chiar am ramas fara alge , si ma bucura acest fapt ,am schimbat si lumina si am crescut temperatura la apa si am scapat