1

Subiect: acvariul meu

acesta e acvariul meu

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

2

Re: acvariul meu

nu am mai pus o poza de aproape 1 an .....e cam sarac in plante dar ce sa fac e criza aici la noi .....dupa cum am mai spus pe la noi e ca in sahara.....:)))))

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

3

Re: acvariul meu

scuzati calitatea pozei e facuta cu o drujba mai veche si e si cu blitz:P

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

4

Re: acvariul meu

apropo cine are de vanzare plante si trimite si in tara sa scrie pe acest topic ....sant interesat de plante

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

5

Re: acvariul meu

E super backgroundul.L-ai facut sau l-ai cumparat ?

I reject your reality and substitute it for my own !

6

Re: acvariul meu

froda A scris:

E super backgroundul.

Dupa parerea mea, e facut din ciment.
Si arata FOARTE BINE!

7

Re: acvariul meu

backgroundul. este din spuma...nu e din ciment

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

8

Re: acvariul meu

Mie mi se pare ca backgroundul e autocolant lipit pe spatele acvariului, dar poate sunt eu mai chior smile

9

Re: acvariul meu

am sa mai pun o poza de cand era in construcrie tongue

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: acvariul meu

Ingenioasa ideea cu backgroundul din spuma!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

11

Re: acvariul meu

poti sa gasesti din acestea si in pet-shopuri dar gasesti rar pe marimea acvariului tau

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: acvariul meu

soto_san A scris:

backgroundul. este din spuma...nu e din ciment

Cu atat mai mult e mai reusit!

Re: acvariul meu

trebuie sa zic si eu ..frumos decor....buna treaba ai facut cu acel decor...

dar...... cum ai ales pestii..o sa ai probleme in viitor....am avut si eu leeri...(sa nu incep cu scalari...si gurmai albastri) si iam luat cand erau fff micuti...nu se putea deiferentia sexul..nici daca erai guru in acvaristica....si din 5 exempalre toti masculi...am mai dat intre timp....si pana al urma iam dat pe toti....
masculi la maturitate devin teritoriali....chair daca sunt ei mai retrasi de obicei( sa nu zic daca erau si pereche....cum era situatia) si tu cam ai toti de acolo care la amturitate mai ales daca se formeaza perechi devin teritoriali..o sa ai pe viitor scandal in acel acvariu....ai ales numa pesti care cresc mari...se formeaza cupluri si atunci devin teritoriali...si uni dintre ei sunt chiar luptatori inascuti( vezi scalari....gurami albastri)

intrun acvariu de dimensiuni asemantoare cu al tau....am avzut o pereche de scalari...f frumoasa...dar f vehementa cu teritoriul lor

plus ca neoni vor deveni cat de curand  hrana ....leeri mei mancau neoni sad

sper sa nu te superi ...e un sfat in speranta sa eviti multe lupte teritoriale....si sa nu te alegi cu pesti cu diverse rani...

in rest ..acvariul tau are f mult potential..mai ales ca am obs ca esti si creativ(decorul) bafta in continuare

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

14

Re: acvariul meu

rtklancelot A scris:

trebuie sa zic si eu ..frumos decor....buna treaba ai facut cu acel decor...

dar...... cum ai ales pestii..o sa ai probleme in viitor....am avut si eu leeri...(sa nu incep cu scalari...si gurmai albastri) si iam luat cand erau fff micuti...nu se putea deiferentia sexul..nici daca erai guru in acvaristica....si din 5 exempalre toti masculi...am mai dat intre timp....si pana al urma iam dat pe toti....
masculi la maturitate devin teritoriali....chair daca sunt ei mai retrasi de obicei( sa nu zic daca erau si pereche....cum era situatia) si tu cam ai toti de acolo care la amturitate mai ales daca se formeaza perechi devin teritoriali..o sa ai pe viitor scandal in acel acvariu....ai ales numa pesti care cresc mari...se formeaza cupluri si atunci devin teritoriali...si uni dintre ei sunt chiar luptatori inascuti( vezi scalari....gurami albastri)

intrun acvariu de dimensiuni asemantoare cu al tau....am avzut o pereche de scalari...f frumoasa...dar f vehementa cu teritoriul lor

plus ca neoni vor deveni cat de curand  hrana ....leeri mei mancau neoni sad

sper sa nu te superi ...e un sfat in speranta sa eviti multe lupte teritoriale....si sa nu te alegi cu pesti cu diverse rani...



ai perfecta dreptate si am stiut aceste lucruri cand am ales pesti stiind bine si riscurile ....:))))....sa incep cu inceputul.....: detin acvarii de cand eram mic dine nu asa mari ca acesta de acuma ....detin o baza de date despre acvaristica destul de mare .....problema e ca am avut acum un am in acvariu neoni si vivipari si am vazut la cineva gurami care aratau superb si am zis sa-mi iau si eu asa ca am vandut acum6 luni toti pesti in afara de 14 neoni si am cumparat gurami...(50) care au dat ortul popi in prima noapte ....din ambitie am mai cumparat (30) din care mai am 28 deci gurami sant la mine de aproape 6 luni si de 4 zile mia adus cineva acesti scalari care trebuie sa recunosc sant superbi  (10)mai astept putin si am sa vad la care renunt dintre ei la gurami sau la scalari...neoni vor ramane ca hrana vie pt ca eu nu le dau tubi.....dar ai perfecta dreptate si stiam si eu asta dar ce sa fac nu puteam sa renunt la asa frumusete de scalari....:))))
in rest ..acvariul tau are f mult potential..mai ales ca am obs ca esti si creativ(decorul) bafta in continuare

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

15

Re: acvariul meu

asa arata acum un an acvariul meu

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

16

Re: acvariul meu

a si apropo gurami ii poti deosebi doar la maturitate si asta doar dupa aripioara dorsala ....daca te uiti pe avatar la mine vei vedea un mascul

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

17

Re: acvariul meu

aripioara dorsala mai ascutita la mascul decat la femela
ma duc si eu sa vad ce gourami am smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: acvariul meu

soto..am si zis ..pe post de sfat(sa nu te superi pe mine )....in fine acum arata complet diferit acvariul (ma refer la ce combiantie de pesti ai ales acum)...nu vroiam sa fii cumva dezamagit ...aveai pesti f frumosi in acel acvariu...si te inteleg daca ai fi vrut sa ii pastrezi pe toti(si eu as fi vrut acelasi lucru

dar daca nu aveai destula experienta sfatul meu era ca sa nu ajungi dezamagit de anumite inconveniente in detinerea acelei de varietati de pesti

uite vezi ...replayul meu tea facut sa te prezinti...sa ne dai mai multe detali despre tine big_smile acum stim  ca ai avut macar ceva experienta anterioara big_smile

ps : gurami se mai deosebesc (mica deosebire) prin zona abdominala mai umflata la femela +la  leeri ak " gurami perlati" la masculi se obs o dunga rosiatica pe burtica ...daca nu ai avut leeri pana acum ..as recomanda ..sunt pur si simplu fantastici la  maturitate( am vazut ca iti gurami ).....
in rest ...toate cele bune

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

19

Re: acvariul meu

rtklancelot A scris:

soto..am si zis ..pe post de sfat(sa nu te superi pe mine )....in fine acum arata complet diferit acvariul (ma refer la ce combiantie de pesti ai ales acum)...nu vroiam sa fii cumva dezamagit ...aveai pesti f frumosi in acel acvariu...si te inteleg daca ai fi vrut sa ii pastrezi pe toti(si eu as fi vrut acelasi lucru

dar daca nu aveai destula experienta sfatul meu era ca sa nu ajungi dezamagit de anumite inconveniente in detinerea acelei de varietati de pesti

uite vezi ...replayul meu tea facut sa te prezinti...sa ne dai mai multe detali despre tine big_smile acum stim  ca ai avut macar ceva experienta anterioara big_smile

ps : gurami se mai deosebesc (mica deosebire) prin zona abdominala mai umflata la femela +la  leeri ak " gurami perlati" la masculi se obs o dunga rosiatica pe burtica ...daca nu ai avut leeri pana acum ..as recomanda ..sunt pur si simplu fantastici la  maturitate( am vazut ca iti gurami ).....
in rest ...toate cele bune

nu ma supar asa usor .....sant inscris pe acest site de 1 an si am vazut sfaturi date la care alti sau suparet .....la mine orice sfat e bine venit ...mersi mult

este un lucru foarte important sa sti sa respecti