1

Subiect: salutam cu respect din Cluj

salutam respectuos pe toata lumea..numele meu este Alin Filip,am 39 de ani,sint din Cluj,din toamna 2011,student la piscicultura USAMV,m-am gindit sa fac din pasiune o profesie,pentru inceput incerc sa-mi adun citeva acvarii pe care sa le populez cu plante si pesti;am adunat literatura de specialitate,invat metodele moderne de crestere,in urma cu vreo 20 de ani ,aveam undeva pe la 15-20 de acvarii,dar datorita unui accident stupid,am pierdut toata populatia de pesti,si acum vreau s-o iau de la capat..sper sa gasesc la voi incurajarea necesara,si intelegere daca o sa mai dau cu "stingu in dreptu"..pentru inceput am achizitionat din donatii 3 sanitari,un angistrus imens,un scalar si 1 black molly mascul,si citeva fire minuscule de vallisneria pe care incerc sa le dezvolt armonios..acvariu simplu de 40 litri ,filtru cu pompa de aer,(le prefer pe acestea deoarece sint total nemultumit de filtrele electrice interioare),mai am 2 acvarii cam 25-35 litri care asteapta sa fie populate..pe linga micuta familie de pesti,mai am in grija 5 broaste testoase,mari,care imi ocupa inca 2 acvarii..deocamdata cam atit,multumesc.. :crap  :bf  :of   :apl

Re: salutam cu respect din Cluj

Bine ai venit Alin!

faitonu A scris:

pentru inceput am achizitionat din donatii 3 sanitari,un angistrus imens

   Ancistrus "imens" nu exista, cresc pana la maxim 13 cm masculii, femelele raman mai mici.
   Pune poze cu acvariile ce mai astepti? big_smile

3

Re: salutam cu respect din Cluj

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Alin!

faitonu A scris:

pentru inceput am achizitionat din donatii 3 sanitari,un angistrus imens

   Ancistrus "imens" nu exista, cresc pana la maxim 13 cm masculii, femelele raman mai mici.
   Pune poze cu acvariile ce mai astepti? big_smile


asta e monstru atomic..are peste 25cm lungime,l-am luat pentru ca nu mai incapea in acvariul fostului posesor.. big_smile la mine se simte ok,e linistit si nu-l deranjeaza nimeni..inca nu am poze cu acvariul,pentru ca deocamdata pestisorii sint in deplasare la parintii mei,impartiti in 2 acvarii,este o solutie de moment ,pentru ca la mine fac ordine si curatenie generala si e cam frig,urmind ca in momentul in care se incalzeste putin vremea,sa vina "acasa' cu totii..

4

Re: salutam cu respect din Cluj

acest "monstru atomic" e pleco

5 Editat de Ancistrus (2012-02-17 16:59)

Re: salutam cu respect din Cluj

LiviuN A scris:

acest "monstru atomic" e pleco

   :sok
   Nu se va opri din crescut pana la 40 cm, in acvariile mari chiar mai mult:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P_ui-nmEmrE[/youtube]

faitonu A scris:

acvariu simplu de 40 litri

   Din ce inteleg nu ai nici un acvariu care sa se potriveasca dimensiunii la care este si va ajunge.

faitonu A scris:

filtru cu pompa de aer,(le prefer pe acestea deoarece sint total nemultumit de filtrele electrice interioare)

   Asta depinde de producator, capacitate si medii filtrante, si "experienta" ta de acvarist.

faitonu A scris:

mai am 2 acvarii cam 25-35 litri care asteapta sa fie populate..pe linga micuta familie de pesti,mai am in grija 5 broaste testoase,mari,care imi ocupa inca 2 acvarii

   Testoasele in ce acvarii le tii?

6

Re: salutam cu respect din Cluj

aici la mine acasa,mai am 2 acvarii,undeva cam pe la 60 litri fiecare,urmeaza sa fie umplute cu zapada si bagate la filtrat cam 2 saptamini..apoi plante,si abia mai tirziu pestisorii..pentru broaste dispun de un acvariu de 60 litri,unul de 20 si inca unul mai mic,cam 15 litri,dar suficient de larg pentru miscarea libera a unei broscute..am un bazin,tot acvariu,foarte lat,cu laturile de 80 cm,cu insulita si pompa de filtrare,dar urmeaza sa-l repar datorita unei crapaturi pe fundul bazinului..acesta urmeaza sa fie plantat la vara ,afara in curte permanent..oricum,broastele sint cam libere prin casa in marea majoritate a timpului,stau in bazine doar seara cind isi primesc si portia de hrana..

7

Re: salutam cu respect din Cluj

faitonu A scris:

aici la mine acasa,mai am 2 acvarii,undeva cam pe la 60 litri fiecare,urmeaza sa fie umplute cu zapada si bagate la filtrat ...

:omfg  Cu zapada????  :omfg

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

8

Re: salutam cu respect din Cluj

BGD46 A scris:
faitonu A scris:

aici la mine acasa,mai am 2 acvarii,undeva cam pe la 60 litri fiecare,urmeaza sa fie umplute cu zapada si bagate la filtrat ...

:omfg  Cu zapada????  :omfg


da,am eu o problema cu clorul si calcarul din apa de la robinet...bineinteles ca las zapada sa se topeasca,nu bag pesti in ea..  :omfg

9

Re: salutam cu respect din Cluj

Si la vara ce faci ?:))

Doua culori ce le ador

10

Re: salutam cu respect din Cluj

d4nu7z A scris:

Si la vara ce faci ?:))


apa de ploaie..stau la casa si am posibilitatea sa stochez cit am nevoie pentru completat..

11 Editat de Ancistrus (2012-02-19 13:12)

Re: salutam cu respect din Cluj

Mare grija cu apa colectata din zapada/ploaie, este foarte poluata si lipsita de minerale.

12

Re: salutam cu respect din Cluj

Ancistrus A scris:

Mare grija cu apa colectata din zapada/ploaie, este foarte poluata si lipsita de minerale.


m-am gindit si eu la faza cu poluarea,si iau in considerare foarte serios acest aspect..deocamdata cam timp de 2-3 saptamini,urmeaza sa stochez apa si sa o populez cu ceva vietati de apa fara importanta "economica",adica pureci de balta si tubifex,si ceva plantute din surplusuri..daca acestea au o dezvoltare relativ normala,atunci e brici..pe linga asta,urmeaza sa fac si o analiza scurta de laborator,dar asta depinde de mai multi factori..cit despre lipsa mineralelor,asta se compenseaza cu diferite solutii..

13

Re: salutam cu respect din Cluj

faitonu A scris:

cit despre lipsa mineralelor,asta se compenseaza cu diferite solutii..

   Ce solutii? Eu stiam de sarurile remineralizante.

14

Re: salutam cu respect din Cluj

Ancistrus A scris:
faitonu A scris:

cit despre lipsa mineralelor,asta se compenseaza cu diferite solutii..

   Ce solutii? Eu stiam de sarurile remineralizante.

da,merg si astea din comert,dar dupa cum ziceam,eu de felul meu sint mai clasic si  mai ramas in urma cu ultimele tehnologii,si in general prefer sa mi le produc singur dupa retete mai vechi..ultimul amestec combinat de mine,se refera strict la asigurarea mineralelor necesare dezvoltarii plantelor,si anume solutia nutritiva Knopp si reteta Hoagland..

15

Re: salutam cu respect din Cluj

primele 2 acvarii de guppy,primiti de la inimosi acvaristi,carora le multumesc inca odata,sint gata..nu sint spectaculoase,dar eu sint multumit cita vreme pestisorii sint bucurosi si fac burtica mare.. :-D

PS.am renuntat pina la urma la faza cu apa din zapada.. :-

Re: salutam cu respect din Cluj

Salut ! Imi doream sa vad un acvariu mai natural din partea unui student la piscicultura . Spui ca ai apa de la robinet dura dar vad ditamai piatra calcaroasa in primul acvariu si mai vad niste cutii in care ai cateva plante , daca tot vrei sa faci ceva low cost poti sa cerni balastru prima data printr-un ciurel de malai ca sa cada nisipul fin iar ce ramane il treci printr-o plasa din aia care se pune la polistiren si in felul acesta obtii un substrat cu marimea potrivita pentru plantele acvatice pe care il fierbi si apoi il pui in acvariu cu grosimea in fata de 3-4 cm , iar in spate 5-6 cm. Acvariul 2  :froll . In speranta ca vei evolua catre un mediu mai natural in acvariu iti doresc  Ape limpezi !

17

Re: salutam cu respect din Cluj

Inteleg ca nu sunt bani, dar pe forumul asta sunt idei... adunai 2-3 crengi mai uscate de prin curte, le tratai, si faceai un acvariu frumos... nu un plasticariu (ca in poza 2) :omfg, sa nu mai vorbim ca plasticele alea sunt mai scumpe ca niste plante naturale frumoase, care le puteai gasi gratuit la donatii.
   Pestisorii nu stiu cat de bucurosi sunt... fara substrat, apa murdara si in ceata din cauza neciclarii acvariului etc. Eu zic sa-i intrebi pe ei direct daca sunt bucurosi sau nu!

18

Re: salutam cu respect din Cluj

acvaristu' A scris:

aunt de acord cu domnul anticitrus

   Multumesc vacaristu'!

Re: salutam cu respect din Cluj

Ancistrus A scris:
acvaristu' A scris:

aunt de acord cu domnul anticitrus

   Multumesc vacaristu'!

lol  lol  lol  lol  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl Gala Anticitrus vs Vacaristu' lol !

20

Re: salutam cu respect din Cluj

Salut Alin,

Si eu sunt adeptul acvariilor cat mai naturale si recomand folosirea plantelor "adevarate", mi-am plantat cateva fire chiar daca stiam de la inceput ca nu o sa reziste, Oscarii sapa toata ziua, din 2 in 2 zile trebuie sa le plantez din nou. Daca  crezi cat e intereseaza, pot sa-ti dau o mana de plante ( nu stiu exact cum le spune, dar iti atasez o poza) si daca crezi ca ai nevoie de cativa Thorocatum, am 3 care oricum sunt prea micuti (8-10cm) pe langa monstruletii din acvariu. Si eu sunt din Cluj, nu ar fi greu sa ne intalnim.

Acvariu 220l, Filtru JBL e1500, incalzitor 50W