Subiect: Acvariu marin 350 L

Dupa multe amanari am terminat, in mare, noul sistem.

Acvariu:
Dimensiunile acvariului sunt 132x62x45 (Lxlxh). Volumul brut este de 368 L. Sticla de 10 mm. Mai trebuie putin curatat siliconul, dar o sa imi fac chef si timp.
Overflow bean animal situat pe laterala.
Acvariul este asezat pe un stand din lemn (inca nefinisat) cu dimensiunile 132x62x120 (Lxlxh).

Sump:
Dimensiuni: 120x54x35 (Lxlxh), 4 compartimente. Prefer varianta simpla care s-a dovedit a fi eficienta din toate punctele de vedere.
Ca si idee generala doresc un sistem aerisit, cu cat mai putina piatra folosita exclusiv ca suport pentru corali.  Nu imi plac muntii in acvariu si nici coralina (motiv pt care am mereu un mic arici...).
De asemenea incerc sa elimin cat mai mult posibilitatea depozitari detritusului pe undeva. Tocmai de aceea exista o camera inaintea skimmerului unde sa decanteze cat mai mult.

Sumpul are un spatiu generos, mai ales in camera skimmerului (urasc sa stau si sa ma chinui sa aspir printre echipamente inghesuite).

Filtrarea va fi asigurata de 6-7 kg Matrix deja colonizat cu bacterii de cateva luni si care purifica apa in baziunul vechi.  La un debit de 400-500L/h se asigura fara probleme filtrarea aeroba si aneroba. Se va adauga absorbant pt fosfati si carbune activ in reactoare. Ramane in discutie un reactor cu biopalletes dar este in competitie cu dozarea de otet. Sa vedem.... Oricum, voi folosi in majoritatea lor produse Seachem.

Pompa de recirculare va misca un volum de aproximativ 4-5000 L/h.
Flow  60-70 x volumul apei din bazin (deocamdata).

Sistemul de completare a apei este unul D.I.Y. , fara pompe si senzori, bazat pe sitemul vaselor comunicante si al egalzarii presiunilor. Simplu si extrem de eficient. Basca faptul ca fiind inchis ermetic imi permite dozari.

In bazin, cand am sa gasesc, cat mai repede, substrat 1-2 mm . Grosimea stratului nu va depasi 1,5-2 cm.

Singurele dileme sunt legate de sistemul de iluminat si de culoarea background-ului. Nu stiu daca sa aleg o lampa ATI, dimerizabila, 8x54 W sau 2 lampi LED de cate 120W... Iar legat de background o sa ma decid daca sa fie alb sau negru. Sa vedem in fnctie de cum se vor vedea coralii.
De maine incep sa prepar apa de osmoza. O sa imi ia vreo saptamana...

In rest, mai actualizam pe parcurs.

2

Re: Acvariu marin 350 L

felicitari domn ciprian si bafta in noul proiect

Re: Acvariu marin 350 L

o sa pui si ceva vietati in el, sau il ti numai asa cu apa? ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Acvariu marin 350 L

se mai aude ceva cu borcanul tau mai nea cipriane? ca ne lasa rabdarea  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Acvariu marin 350 L

Domn' Florin, daca de ardea atat de tare curiozitatea, dadeai o fuga sa il vezi! smile

Hai ca te ajut cu niste poze, dar eu nu am aparat d'ala cum ai tu, de fite...!

Acvariul merge bine. Unii corali s-au dublat, desi initial erau mici si prapaditi. Sunt SPS si doar 2 LPS, 13 pesti (mai bag saptamana viitore).

In rest, tot ce trebie sa fie zero e zero, iar restul parametrilor sunt in mediile normale.

Folosesc doar produse de la Seachem, evident! Dar merita!

Re: Acvariu marin 350 L

ce inseamna sa fie scumpa piatra vie, unii folosesc atat de putina incat nici nu se vede  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7 Editat de ciprian01 (2012-06-02 11:40)

Re: Acvariu marin 350 L

Normal ca folosesc putina! Sa fie loc sa creasca coralii ca brazii!
Si de ce sa bag piatra vie cand ies mult mai bine, sigur si ieftin cu Seachem (matrix, bacterii, etc) cu atat mai mult cu cat mereu sunt promotii.

8

Re: Acvariu marin 350 L

Arata promitator daca iti imaginezi cum va arata in 7-8 luni, asteptam niste poze mai reusite
spor la treaba

Re: Acvariu marin 350 L

Baiatu' de la acvarii de vis, desi s-a oferit, nu are timp sa vina sa faca! Lasa ca o sa vorbesc cu un prieten sa ma ajute...!