Subiect: Acvariul meu de 126 L

Salutare
Sunt nou in ale acvariilor si de curand am cumparat un acvariu de 126L( 80x35x40 ) si inca nu sunt hotarat cu ce sa incep. Sub indrumarea unui prieten as vrea sa incep cu ciclide africane. In el am pus apa Luni urmanda sa mai adaug cateva pietre iar pe viitor un decor 3D si un filtru extern.
Acvariu este luat din hornbach in care am adaugat un nisip cu o granulatie 1-2 mm si o piatra pt inceput.
Suportul este facut de mine din pal de 18mm pe care am pus un burete( pad ) de 6 mm.
Daca se poate astept sfaturi si pareri despre alegerea mea.

Va multumesc  :sbr

2

Re: Acvariul meu de 126 L

salut si bine ai venit smile
schimba pozitia termometrului pe laterala din stanga, te uiti la pesti nu la termometru tongue
este micut acvariu pt. africane dar poti sa tii africani mai mici(pui)
intradevar sunt mai usor de intretinut decat alti pesti, sau un acvariu plantat iti trebuie filtrare buna si ph mare. In rest multa batfa, ape limpezi si sa vedem pozele si cu pestii

The woman- not every monster live in the wild

Re: Acvariul meu de 126 L

Salutare
Numele meu este Cristi si sunt din Rahova.
Am revenit cu pozele pestisorilor, intre timp am adaugat un filtru extern tetra tech ex700 si 2 pietre. Am facut cateva teste la apa iar ph este 7.5, temperatura 26g.

Va multumesc si astept parerile voastre referitoare la acvariu

Re: Acvariul meu de 126 L

Salut si bine ai venit! Frumusel acvariul, cu un background backtonature (poster, nu neaparat 3d ca si asa nu prea ai spatiu o sa fie si mai frumos.
PS: O sugestie adminilor: sa se faca un top cu perlele spuse pe forum sa ne mai distram si noi si sa invatam ce sa NU facem.  Propun ideea lui Mike generalizata: daca ai acvariu prea mic pentru o specie de pesti, sa iei pui din acea specie in speranta ca ... nu vor umple acvariul in curand.

Re: Acvariul meu de 126 L

Salutare
Am revenit cu noi detalii despre micul meu acvariu de ciclide

Filtrare:
- filtru intern Resun SP-1200l
- filtru extern Tetratec EX700

Lumina cu neoane 2 x T8
- in fata am un Aqua Glow 20w
- in spate am Philips 865 18w

Incalzitor 100w cel standar al acvariului

Nisip cu granulatie 1-2 mm de culoare alba, 10 Kg + 6 pietre luate din hornbach

Locatarii actuali:
1M + 1F hongi
1M + 2F ceruleus
1M + 1F ( are icre ) kingsizei
1M + 1F ( are icre )  elongatus
1M + 1F estherae red
3 auratus cred ca-s femele

Urmeaza sa aplic si background de culoare neagra " mersi pt sfat mirceajifcu "
Testele pe care le-am facut:
Tetra NO2 - 0.3mg/l ( incerc sa-l scad schimband apa )
Jbl Ph - intre 7.5 si 8 imi este foarte greu sa deosebesc

6

Re: Acvariul meu de 126 L

Bine ai venit..pentru un novice in ale acvaristici...ai un acvariu foarte frumos..cred ca ai avut un bun profesor  :sok  felicitari

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

Re: Acvariul meu de 126 L

Va multumesc pt aprecieri  smile
Vinovat pentru acest acvariu este MYKE smile cu el m-am sfatuit si de la el am invatat sa fac cat mai bine si mai frumos plus alte comenturi de pe forum. Astazi am scos si puii de la femela de elongatus sper sa traiasca toti smile

8

Re: Acvariul meu de 126 L

felicitari pt. realizare tongue
si nu mai da vina pe mine cand ceva iese frumos big_smile
cu cateva beri arata si mai frumos
bravo

The woman- not every monster live in the wild

Re: Acvariul meu de 126 L

Imi plac mult pestii :apl Sa-ti traiasca !

Re: Acvariul meu de 126 L

Un inceput furtunos cu pui si toate cele  :apl ! Sa iti traiasca si ape limpezi!

Re: Acvariul meu de 126 L

Slutare
Dupa cum v-am spus mi-au iesit puii de kingsizei (15 buc ) si de elongatus ( 18 buc )
Intre timp am achizitionat si un acvariu mai mic pentru pui de 25L
Voi adauga poze in scurt timp

O seara buna si ape limpezi

Re: Acvariul meu de 126 L

Felicitari si bafta cu puisorii! Asteptam sa ii si vedem daca tot te-ai laudat cu ei big_smile

Re: Acvariul meu de 126 L

Cateva poze cu pui