1

Subiect: gris?

Pozele sunt cam proaste..
Femela are niste puncte albicioase pe coada, dar e vioaie, mananca bine, nu se freaca de pietris;
Masculul are coada stransa, dar mananca bine. Aspectul cozii ma face sa cred ca nu va avea viata lunga.
Preventiv am inceput sa ridic temperatura. Acum 27-28 de grade, urc spre 30. Probabil plantele vor avea de suferit, dar..

2

Re: gris?

Nu ma asteptam sa sara prea multi cu sfaturi, dar..
Adevarul e ca pozele sunt proaste, subiectul arhidiscutat, etc.
E gris, clar. S-a extins. Asa ca ma duc sa caut sare de muraturi. Am bagat pompa de aer cu piatra, apa are 29 grade in crestere si... sa vad zilele urmatoare ce se mai intampla.

3

Re: gris?

insanatosire grabnica

ignoranta doare cel mai tare:)

4 Editat de TweeTy (2012-02-20 22:53)

Re: gris?

deocamdata nu pune sare ....la 30-31 grade grisul ar trebui sa dispara instantaneu ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

5

Re: gris?

TweeTy A scris:

deocamdata nu pune sare ....la 30-31 grade grisul ar trebui sa dispara instantaneu ...

Deocamdata am inceput sa pun big_smile
Dupa ce acum doua zile am ridicat temperatura la 27-28 grade, grisul s-a extins.
Asa ca.. termostatul e la maxim acum.mai mult de 30 oricum temperatura nu va urca.

6 Editat de TweeTy (2012-02-20 23:30)

Re: gris?

grisul dispare SINGUR  la 29-31 gr iar daca pui si verde de malachit ..e mai bine

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

7 Editat de adisan (2012-02-21 00:48)

Re: gris?

TweeTy A scris:

grisul dispare SINGUR  la 29-31 gr iar daca pui si verde de malachit ..e mai bine

Verdele de malahit stiu ca distruge coloniile de bacterii din filtru.. nu?

ma intreb totusi de unde m-am potcovit cu acest gris? Ultimii pesti i-am pus in acvariu acum 2 saptamani, iar apa de schimb o pastrez cateva zile la temperatura camerei.

8

Re: gris?

alynn A scris:

insanatosire grabnica

Multumesc.

Re: gris?

La mine grisul a aparut la 30°C si bagasem si sare in apa, asta din cauza unor pesti foarte stresati introdusi in acvariu. Pana nu am bagat Verde de Malachit nu am scapat de gris. Nu mi-a deciclat filtrul.

10

Re: gris?

Ancistrus A scris:

La mine grisul a aparut la 30°C si bagasem si sare in apa, asta din cauza unor pesti foarte stresati introdusi in acvariu. Pana nu am bagat Verde de Malachit nu am scapat de gris. Nu mi-a deciclat filtrul.

Astept sa vad cum evolueaza cu sarea si cele 30 de grade. daca nu obtin rezultate incerc cu verdele (apropo, asa ceva de unde se poate achizitiona?).
Oare niste calmogen nu ar fi indicat? (pentru pesti wink

11 Editat de Ancistrus (2012-02-21 15:18)

Re: gris?

Verde de Malachit eu am cumparat in Bucuresti de la vanzatorii din Obor, din "piata de scule". Verde de Malachit Forte (adica are si formol, l-am cumparat asa special pentru o alta problema care o aveau pestii in momentul ala) am cumparat cu 5 lei/sticluta, dar Verde de Malachit simplu cred ca este mai ieftin. Cred ca-l gasesti la orice pet-shop de acvaristica.

12

Re: gris?

Ancistrus A scris:

Verde de Malachit eu am cumparat in Bucuresti de la vanzatorii din Obor, din "piata de scule". Verde de Malachit Forte (adica are si formol, l-am cumparat asa special pentru o alta problema care o aveau pestii in momentul ala) am cumparat cu 5 lei/sticluta, dar Verde de Malachit simplu cred ca este mai ieftin. Cred ca-l gasesti la orice pet-shop de acvaristica.

ok, multumesc.

13

Re: gris?

salut! cauta-l la pet shop, nu e scump, o sa ai pe eticheta chiar si dozajul. bafta!

14

Re: gris?

Mare grija cu dozajul de pe eticheta care suna asa:
"Se adaugă 30 – 40 picături (1 ml) soluţie la 10 litri de apă (1 flacon la 300 litri apă"
   Daca alegi sa tratezi pestii cu Verde de Malachit iti recomand sa folosesti dozajul in mililitri (folosesti o seringa) nu cel cu picaturile, 30-40 picaturi inseamna mult mai mult de 1ml wink

15

Re: gris?

Ancistrus A scris:

Mare grija cu dozajul de pe eticheta care suna asa:
"Se adaugă 30 – 40 picături (1 ml) soluţie la 10 litri de apă (1 flacon la 300 litri apă"
   Daca alegi sa tratezi pestii cu Verde de Malachit iti recomand sa folosesti dozajul in mililitri (folosesti o seringa) nu cel cu picaturile, 30-40 picaturi inseamna mult mai mult de 1ml wink


Deocamdata am 3 zile cu 30-31 grade si sare de muraturi (1 lingura la 10l); parca ar fi o imbunatatire la guppy, zic eu, dar un neon are mai multe puncte albe decat inainte si parca am vazut si 1-2 pui mici de guppy cu cate un punct. Sa vad cum evolueaza in urmatoarele 2-3 zile. Apoi incerc Costapur sau verde de malachit.

16

Re: gris?

Se pare ca am scapat de gris, de fapt nu eu, ci pestii. Doar 2 decese. Revin la temperatura normala (26 grade).