1

Subiect: apa de la robinet

un citat de pe alt forum dar cred ca este bine de stiut
"Se pare ca in urma cantitatilor mari de precipitatii, precum si a gerului, in Bucuresti si banuiesc ca nu numai, autoritatile au decis sa introduca in apa de la robinet cantitati mai mari de sulfat de aluminiu(un antifloculant).
Acest sulfat de aluminiu[Al2(SO4)3] este un agent de limpezire care in apa se descompune in H2SO4 si Al2O3.
Cantitatea de H2SO4 rezultata nu este daunatoare oamenilor dar poate arde branhiile pestilor, mai ales a celor tineri sau de talie mica.
In consecinta, tratati apa pe care o veti adauga in acvariu in locul celei schimbate cu substante de tipul Tetra Aquasafe.
In mod normal nu recomand aceste chimicale dar Aquasafe leaga metalele grele si va ajuta sa mentineti pestii in viata.
Pentru plante, veti adauga, in urma testelor ceva mai mult dertilizant pe baza de microelemente.

Am avut confirmarea lui Alex de la Coralis in ceea ce priveste adaugarea de anti floculant in apa, asa ca nu este chiar de joaca.
In luna urmatoare, recomand tratarea apei pentru evitarea neplacerilor.

Inca ceva, asteptati-va ca, in urma topirii zapezii si a ''spalarii'' solului cu o cantitate mai mare de apa, sa aveti Gh, Kh si in consecinta Ph mai mari la robinet decat in mod normal.
Actionati in consecinta (adaugati apa de osmoza sau folositi rasini schimbatoare de ioni) pentru a nu modifica chimismul apei. Valabil pentru acvariile plantate."

The woman- not every monster live in the wild

Re: apa de la robinet

Mai scrisese si Ancistrus despre asta pe la Cafenea

3

Re: apa de la robinet

big_smile

The woman- not every monster live in the wild

4

Re: apa de la robinet

Salut,
Foloseste cineva asa ceva ?
Easy-Life fluid filter medium (Easy-Life ffm)
Este bun pentru tratarea apei in situatia actuala cand avem cantitati mari de sulfat de aluminiu?

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

Re: apa de la robinet

Pare un produs foarte bun, producatorul spune ca neutralizeaza si "metalele grele" (bismut, fier, cupru, plumb, zinc, cositor, nichel, cadmiu, crom, uraniu) si chiar daca aluminiul nu intra la categoria asta posibil ca se refera si la el.

6

Re: apa de la robinet

E oare posibil ca filtrarea prin carbune activ sa rezolve problema? Inainte de turnarea in acvariu a apei de schimb?

Re: apa de la robinet

Carbunele activ se pare ca retine si sulfatul de aluminiu pe langa clor :fok

8

Re: apa de la robinet

Bun, prefer sa merg la sigur. Maine trebuie sa curatam de sulfat de aluminiu acvariul unei prietene cu 8 victime   sad  si sa schimb minim 40 de l din acvariul propriu si prefer sa fie fara evenimente suplimentare.

Re: apa de la robinet

Mai sigur si mai repede rezolvi treaba cu conditioner, mai ieftin cu carbune activ (avand in vedere ca il vei mai folosi si altadata).

10

Re: apa de la robinet

Biotopol ruleaza fin. Confirm ca nu am nici un deces in urma unui schimb de apa de aprox 75%.

A trebuit sa misc acvariul si s-a lasat cu acest schimb mare. Toata apa pusa direct de la robinet si tratata cu biotopol inainte de introducere in bazin. :sok

11

Re: apa de la robinet

Da....singurul motiv pentru care ma feresc de conditioneri e ca prefer sa nu adaug substante chimice in mod inutil in acvariu.

Intrebare. Daca "strecor" apa prin carbune activ, un strat de cam 4-5 cm, ar fi suficient?

12 Editat de Ancistrus (2012-02-20 12:03)

Re: apa de la robinet

Deja apa este plina de chimicale nocive, deci introducerea altora bune, chiar daca incarca apa, totusi iti salveaza vietuitoarele, iar produsul de la Easy Life, despre care a vorbit @Shadows in postarea 4, producatorul spune ca este 100% natural.
   Daca "strecori" apa de la robinet prin carbune activ ar trebui sa o faci lent, sa apuce carbunele sa absoarba chimicalele, si cu cat este stratul mai gros cu atat va fi mai eficient.

13

Re: apa de la robinet

Multumesc pentru explicatie.


Are sens, si sunt si de acord. Voi merge pe conditioneri.

14

Re: apa de la robinet

Salut,
Cu ajutorul unui prieten am facut schimb de apa azi si nu au fost probleme.
Locatia Bd.Timisoara, schimb de 13l de apa la un acvariu de 50-55l.Apa luata de la robinet joi seara si tratata cu Easy Life FFM, azi dimineata realizat schimbul de apa si pana acum nici un fel de problema.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

15

Re: apa de la robinet

si eu am schimbat aseara 20l de apa la acvariu de 180l si azi dimineata inca 20l completare toti 40l tratati cu aqua safe, pana acum totul este ok pe ghencea smile

The woman- not every monster live in the wild

Re: apa de la robinet

Salutare
Miercuri am schimbat si eu apa in acvariu ( 15l in acvariu de 126l ) iar azi dimineata am mai schimbat inca 20l. Pana acum n-am avut probleme cei drept am adaugat de fiecare data aqua safe. Sunt din zona Sos Magurele

17

Re: apa de la robinet

http://www.apanovabucuresti.ro/buletine-de-analiza-a-apei/sector-6/piata-moghioros-s-celibidache-cismea/

un site cu testele de la apa nova, pt. cei care nu il stiu inca, selectati sectorul si cea mai apropiata sursa de voi si vedeti rezultatele

The woman- not every monster live in the wild

18

Re: apa de la robinet

Interesant ar fi de stiut daca cineva a schimbat apa fara sa o trateze in prealabil (ma gandesc ca nimeni nu ar face asta... doar daca nu stia de problemele aparute) si nu au fost probleme.

19

Re: apa de la robinet

s-ar putea face cu un peste-melc de sacrificiu in ceva separat big_smile

The woman- not every monster live in the wild

20

Re: apa de la robinet

visiniu A scris:

Interesant ar fi de stiut daca cineva a schimbat apa fara sa o trateze in prealabil (ma gandesc ca nimeni nu ar face asta... doar daca nu stia de problemele aparute) si nu au fost probleme.


salut,

eu am fost nefericitul care a schimbat 10L apa dintr-un acvariu de 90L.

rezultatul : primii au murit guppy (2), apoi molly(4), apoi neonii (6) (in cursul noptii)
dimineata aveam vii crevetii (amano (2), tiger(3) si rcs(8))  + cory(4) + ancistrusi(3).

seara am mai ramas cu 2 cory si 2 creveti RCS.

concluzia precum si reactiile mele vi le puteti imagina