1

Subiect: Acvariu carasi

Salut!As fi recunoscator daca m-ati lamuri cu cateva sfaturi in ceea ce priveste amenajarea unui acvariu populat cu carasi.Intentionez sa cumpar un acvariu din HB de 126L, cu dimensiunile 80X35X45, iluminat cu 2X18W si cu un filtru Eheim Aquaball 2208(150-480 l/h).Nedumeririle sunt legate in special de partea tehnica a acvariului:
- daca filtrul este eficient si este tolerat de carasi, care din cate stiu apreciaza filtrele externe pentru curentul scazut;
- daca pentru iluminat sunt suficiente cele 2 neoane de 18W, avand in vedere ca unii spun ca pentru un acvariu bine plantat necesarul este de1W=1L.
Mentionez ca am cunostinte in ceea ce priveste un set-up pentru un acvariu si ca ce ma intereseaza cel mai mult sunt informatii "delicate"(ce nu se gasesc pe forum-uri) legate de carasi.
Multumesc anticipat.

2

Re: Acvariu carasi

Din cate stiu eu carasii sunt mari consumatori de masa vegetala si au o temperatura a apei joasa. Lumina este intr-adevar subdimensionata daca vrei sa faci un plantat. Ca dimensiune este un bazin mic pentru carasi, o pereche ar fi cam maximul la volumul ala de apa. Acum depinde ce doresti de la acvariul asta.

Desigur, se poate sa il faci si plantat si sa ai si carasi in el. Sunt membri pe aici care te pot ajuta, eu is doar bagator de seama big_smile

3

Re: Acvariu carasi

carasii de obicei se tin in acvari sterile(fara plante),insa ai putea sa il plantezi dar mare grija.plantele cu frunze subtiri o sa fie devorate(am avut si eu un pui de caras si cand i-a picat lui in 2 zile m-a mancat toata elodeea densa)

filtrarea este destul de slaba pentru carasi(care fac foarte multa mizerie),mai ales ca sigur nu o sa ti doar o pereche si atat

4 Editat de aryna (2012-02-22 19:34)

Re: Acvariu carasi

am tinut 3 ani numai carasi. Trebuie respectate niste conditii de baza la carasi. In primul rand nu trebuie aglomerati, la acvariul tau maxim 3 pesti. In al doilea rand trebuie o filtrare excelenta si o aerare pe masura, de preferat este un filtru extern. Plante poti sa pui cate doresti dar sa fie cu frunza tare- vezi acvariul lui Costy si ce plante tine el cu carasi. Curatenia trebuie sa fie regulata cam la o saptamana cel mult, alfel creste nivelul de amoniac si mor otraviti. Substratul trebuie curatat de fiecare data fff bine...Ce mai, e munca cu carasii dar satisfactia e pe masura. Mancarea trebuie sa nu fie vie deoarece sunt vegetarieni si mare atentie la balonare, nu le dai niciodata prea mult de mancare pt ca nu se opresc, mananca pana crapa!

5

Re: Acvariu carasi

Carasul e omnivor si oportunist. Mananca ce are la indemana. Plante, larve, pui de peste, icre.

De aici.

6 Editat de aryna (2012-02-22 21:08)

Re: Acvariu carasi

nu te contrazic dar e de preferat sa nu ii dai multe proteine,pentru ca se baloneaza f usor, asta am vrut sa zic.

Re: Acvariu carasi

Salve,cine ma poate ajuta am si eu carasi rosii simpli si la 3 zile dupa ce iam pus in acvariul meu au inceput sa se inegreasca si numai inoata decit atunci cind le dau mincare in rest stau palizi si au reactii stranii si bruste,am 2 carasi intrun acvariu de 30 l cu filtru intern Aquael, utilizez apa de la robinet de dupa 48 ore la statut si adaugat in ea solutie speciala,in rest nu am in acvariu nimik plante, petris este curat acvariul.Am plasat carasii simpli in alt acvariu mai mic si miam luat 2 carasi coada de voal,aseara iam pus in apa curata tot dezinfectat si dimineata apa era tulbure tare,nu o sa le fie nimik?in acest caz de cite ori tre sai hranesc si sa le schimb apa ca inca nus tare adaptati?????????

8

Re: Acvariu carasi

Deschide-ti propriul subiect in forumul despre incepatorii de apa dulce. Asta e subiectul unui alt coleg in care se discuta acvariile lui.

Ca raspuns scurt, citeste ciclarea