1

Subiect: Ce poate sa fie?

Buna ziua! Nu stiu daca este ceva normal sau anormal, fiind incepatoare in ale acvaristicii, dar incerc sa citesc zilnic cate ceva despre pestisori. Oricum ,urmeaza intrebarea:) Am un acvariu de 140 de litri in care tin mai multi pestisori mici: neoni, zebre rosii, gupy, doi ancistrusi mai mici si un sanitar mare. Sanitarul are un melc in care sta pe timpul zilei, aseara cand i-am dat sa manace alge am observat ca din melcul unde sta el, iese un fel de mucus alb, este o pelicula alba, gelatinoasa. Ce poate sa fie?

Re: Ce poate sa fie?

Cand spui "melc" daca te referi la cochiliile de melci de la mare, care se gasesc pe plaja, aia nu au ce cauta intr-un acvariu de apa dulce.
   Mai bine ai pune cateva poze cu acvariul, ca sa ne apucam de corectat anumite greseli tipice acvaristilor incepatori.

3

Re: Ce poate sa fie?

Nu, nu, este un melc din ceramica.

4 Editat de amorasa (2012-02-21 14:42)

Re: Ce poate sa fie?

Fiecare are cate un loc in care se ascunde. Cel mare, se ascunde in melc, iar ceilalti mai mici bagati in casuta si in pietrele din mijloc.
Fi bland in enumerarea greselilor:))))

5 Editat de Ancistrus (2012-02-21 15:12)

Re: Ce poate sa fie?

Singurul lucru bun in poza aia este faptul ca ai bagat totusi pestii in apa, si nu i-ai pus intr-un acvariu gol. Posibil ca alti colegi vor avea rabdare sa te indrume ce sa faci mai departe.
   Succes!

6

Re: Ce poate sa fie?

Cel mai probabil acel mucus este creat de biofilm in lipsa curentilor in acel ornament.

La ce interval de timp faci schimbul de apa? Sifonezi prin melcul ala cand faci curat? Faci curat?

7 Editat de amorasa (2012-02-21 15:40)

Re: Ce poate sa fie?

Saptamanal fac schimb de apa, cu apa lasata cel putin 48 de ore la declorinat. Dar acvariu este de facut de 2 saptamani sad
Acum ma tot uitam dupa un aspirator, care ar fi mai bun...

8

Re: Ce poate sa fie?

Citeste despre ciclul azotului. Acvariul tau e prea tanar, nu este in echilibru biologic iar acel mucus va disparea cand se stabilizeaza. Incearca sa faci o poza in detaliu poate ajuta sa-l identificam.

Pentru un acvariu neciclat ai prea multi pesti si prea putine plante. N-ai avut parte de decese pana acum?

9 Editat de amorasa (2012-02-21 16:16)

Re: Ce poate sa fie?

Nu, nu a murit nici un pestisor. Sunt mancaciosi si foarte veseli. Am citit ca trebui sa le dau mancare variata si am cumparat si fulgi, si larve de la Hornbach si alge cu spirulina. Betutele le-am avut inainte intr-un acvariu mai mic, si pentru faptul ca ne-am indragit reciproc am zis ca sunt in stare sa ingrijesc si un acvariu mai mare:) Plantele inca nu au crescut.... daca trebui sa mai cumpar, mai cumpar. Dar mai pot pune acum alte plante? Acvariul are substrat JBL de la Hornbach, mi la recomandat vanzatorul, are si pietris achizitionat la fel.

10

Re: Ce poate sa fie?

In primul rand citeste despre ciclare ca sa intelegi procesele biologice care se petrec intr-un acvariu. Nu e o lectura dificila sau greu de inteles wink

Plante trebuie sa mai cumperi deoarece ele consuma nitratii (si nu numai) din apa si ajuta astfel la reglarea proceselor prin actiunea lor.

11

Re: Ce poate sa fie?

Iti multumesc mult pentr uajutor, acum citesc " ciclul azotului", urmeaza si "ciclarea"