Subiect: buna

sunt bucuroasa ca am gasit acest site,unde pot invata multe despre pesti,acvariu,plante..etc..

Re: buna

astept sfaturi din parte voastra..il am acvariul de cateva saptamani..este de 20 l

Re: buna

..

Re: buna

buna si bine ai venit printre noi
SFAT(mai mult critica tongue) : daca vrei pestii aceia, ia-ti acvariu mai mare minim 100 L, scoate scalarii sau carasii ca nu se potrivesc impreuna. IL AI DE CATEVA SAPTAMANI?????????? si nu au murit pestii aceia inca????? schimbi apa in fiecare zi de ai reusit???
Scoate corali si scoica si steluta aia de mare.
Te felicit sincer daca ai reusit sa tii mai multe luni acvariu in compozitia aceasta wink

Re: buna

are dreptate florin,sant sfaturi bune,urmeaza-le cu incredere

Re: buna

bun venit printre noi elena...suntem bucurosi sa te avem printre noi...sa rastalmacesc vorbele lu florin big_smile ..avem mai multa lume de criticat (glumesc dar  exista si critici constructive) ...oricum ce a zis florin a zis bine legat de pesti tai
tu acum ai din ce am observat eu : guppy....xiphori...neoni..betta...scalari...si carasi....zebre...mult prea multe specii...pt cei 20 litri si sa nu mai zic ca numar si dimensiunea lor....

eu de obicei cand aleg pestii. ma uit la dimensiunea maxima....sa zicem 5 cm un peste...pt 20 de litri as avea nevoie de 4 pesti 4*5=20....un cm de peste =un litru de apa disponibil..asa gandesc eu ...si e acceptabil la care poti adauga un sanitar ( gen corydoras sa zicem pt un acvariu de 20 litri)

eu unu am inceput numa cu guppy ...sunt niste pesti energici(+ plus ca femela naste pui vii odata la o luna...iar o cresa pt puiet e sa zicem usor de confectionat)...vioi....dragalasi....frumos colorati.....miau placut si inca imi plac la nebunie( si cu care poti invata anumite deprinderi necesare pt un acvarist)....daca nu ai foarte multa experienta as recomanda sa ramai numai cu guppy....

daca  nnu ai cui sa ii dai...incerca pe acest forum sa gasesti doritori...poate tu vreei plante la schimb...deci oricum nu vei pierde( am obs sper sa nu gresesc ca ai doar o planta naturala restu artificiale) ...oricum o ocazie sa te imprietenesti cu alti colegi de pe acest forum...

oricum e decizia ta ...poti face ce doresti...si bafta multa in acvaristica

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

7 Editat de puiutu (2009-10-23 11:48)

Re: buna

Buna, Elena!
Subscriu in totalitate la cele scrise mai sus.
Ia-ti un acvariu mai mare, minim 120l, hotaraste-te la scalari sau carasi, MAXIM 4 bucati, dar nu din fiecare! tongue
Iar in asta de 20l, poti sa-l lasi pe Domnul Betta.
Bafta si spor la treaba!

8 Editat de sTTTk (2009-10-24 13:20)

Re: buna

Buna Elena.
Sfaturile primite de la colegi sunt cele mai bune; totusi eu iti recomand sa pastrezi doar guppi fiind mult mai usor de intretinut avand o multitudine de culori; bucuria de a-ti face puii vii si cresterea lor.
Restul necesita bazine mari si mai multa atentie.
Scoate din acvariu tot ce inseamna plastic, scoica sau pietris colorat si pune pietris de rau bine spalat, plante naturale.

Zi buna.

Multi vad, putini cunosc !

Re: buna

nu schimb apa in fiecare zi ,o data pe saptamana....dar folosesc decat apa plata...am sa tin cont de sfaturile voastre si am sa mai trimit poze cand o sa il "renovez"...a inca ceva....am auzit ca e bine de fiecare data cand schimbi apa sa adaugi putina sare..am facut si eu asta de fiecare data cand am schimbat apa...poate din cauza asta inca mai traiesc pestii mei.....:)

Re: buna

m-am hotarat si vreau sa pastrez decat omega si caraseii...asa ca pe cine intereseaza restul pestilor sunt hotarata sa-i dau in schimbul unor plante...va las si nr meu de tel 0724493297:)

Re: buna

in primul rand ce este omega??? in al 2-lea rand nu mai pune apa plata la pesti ptr ca are duritatea foarte mare (calciu). pui apa de la ghiuveta intr-un lighean, sticla (fara dop), orice recipient descoperit.
si o lasi minim 24 de ore sau o fierbi pana da in clocot si o lasi sa se raceasca tot 24 ore tongue. problema va fii ca i-ai obijnuit asa si daca schimbi brusc iti vor muri pestii. incearca sa faci schimburi saptamanale cu apa plata si apa de la ghiuveta declorinata (cum am descris mai sus) saptamana 1: 90(plata)-10(ghiuveta) saptamana 2 : 80-20 saptamana 3:  70-30 ........etc pana ajungi la 100 % apa declorinata wink

12

Re: buna

Florin.Mazilu A scris:

in primul rand ce este omega??? in al 2-lea rand nu mai pune apa plata la pesti ptr ca are duritatea foarte mare (calciu). pui apa de la ghiuveta intr-un lighean, sticla (fara dop), orice recipient descoperit.
si o lasi minim 24 de ore sau o fierbi pana da in clocot si o lasi sa se raceasca tot 24 ore tongue. problema va fii ca i-ai obijnuit asa si daca schimbi brusc iti vor muri pestii. incearca sa faci schimburi saptamanale cu apa plata si apa de la ghiuveta declorinata (cum am descris mai sus) saptamana 1: 90(plata)-10(ghiuveta) saptamana 2 : 80-20 saptamana 3:  70-30 ........etc pana ajungi la 100 % apa declorinata wink

Florine ...isi pastreaza ceasul (Omega)....:))))...si carasei

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

13

Re: buna

ai mai putea sa folosesti pentru declorificare si aquasafe
(sa ma corectati daca gresesc tongue)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: buna

cea mai buna metoda este sa lasi apa la declorinat 48, adica intr-un bidon mare cu gura larg deschisa, fara sa o fierbi (pierzi multe din elementele nutritive ale ei) si fara a adauga solutii (multe dintre ele sunt chimicale), eu singurele substante pe care le pun in apa sunt fertilizantii, iar apa o las la declorinat in 4 bidoane de 25litrii si schimb cam 100litrii/saptamana pentru un acv de 400 litrii, deci cam 25% in mod normal, in caz de boala se schimba si mai des ..., zi buna.

Multi vad, putini cunosc !

Re: buna

in primul rand sunt incepatoare si nu cunosc chiar toate denumirile pestilor asa ca DOMNULE soto_san imi cer scuze pt "omega"(vroiam sa spun betta),dar totusi credeam ca sunt aici ca sa primesc sfaturi nu sa facem misto("RUSINE")!!!

16

Re: buna

domnul soto_san nu face misto
el doar nu stia la ce te referi
poate asta este numele pestelui (:P)
oricum..
de la ce fel de pet shop iei pesti daca nu le scrie numele pestilor tongue calumea

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: buna

mai glumim si noi tongue
am sugerat fierberea apei pentru ca nu am observat planta naturala, deci nu foloseste substantele nutritive(pestii ii hraneste artificial). in urma reexaminarii tongue sugereze lasare la declorinat cum am spus mai sus si cum a spus si colegul sTTTk

18

Re: buna

elena elena A scris:

in primul rand sunt incepatoare si nu cunosc chiar toate denumirile pestilor asa ca DOMNULE soto_san imi cer scuze pt "omega"(vroiam sa spun betta),dar totusi credeam ca sunt aici ca sa primesc sfaturi nu sa facem misto("RUSINE")!!!

era o gluma pt care nu trebuie sa te enervezi asa tare ....de cand mam inscris pe acest site nu am facut misto de nimeni ...dar daca tu crezi ca asta e misto atunci asta e ...si nu are de ce sami fie rusine ...pt ce .pt o gluma ...dar sa nu zici ca sant al dracu iti si cer scuze si nu mai glumesc cu tine ....:))

este un lucru foarte important sa sti sa respecti