1

Subiect: Despre acvariul meu

Salut, sunt Kim. detin acvariu inca din copilarie, insa nu am studiat serios despre intretinerea "ca la carte" a lui.In ultima vreme am avut ocazia sa ii acord mai mult timp parametrilor apei, pestilor etc, si am decis sa ma inregistrez si pe acest forum in ideea ca pot acumula mai multa exp in ceea ce prveste intretinerea "baltii". Acvariul pe care il am are 120 l si contine mai multe tipuri de plante, si evident pesti cum ar fi labeo bicolori, care imi creeaza probleme cu ceilalti pesti, tetra, xifo, moly, neoni, pana de curand si scalari, dar i-am donat unui membru de pe acest forum si alte specii.

2

Re: Despre acvariul meu

salut, asa cum am mai zis, nu m-am ocupat serios de el... a functionat mai mult din inertie daca pot sa zic asa...

3

Re: Despre acvariul meu

Salut si bine ai venit!

4

Re: Despre acvariul meu

Salut, bine ai venit printre noi!
Daca ai timp sa citesti sigur vei acumula toate cunostintele de care ai nevoie  :acv  mai adauga poze si date despre filtrare, etc.

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Despre acvariul meu

Bine ai venit Kim!

Kim A scris:

Salut, sunt Kim. detin acvariu inca din copilarie

   Cat de departe te aflii acum de acea copilarie? Mai da detalii despre aparatura, schimburi de apa etc.

6

Re: Despre acvariul meu

Filtrul e un JBL cu capacitatea de 700l/h zic ei... lumina e combinata din neoane normale osram si unele solar de la JBL cu lumina galbena. de curand i-am confectioant o "bomba" de Co2 inca nu i-am vazut rezultatele pt ca e pusa in functiune de 2 zile. cu Ph=ul apei satau prost. Mi-a facut cineva un test la apa si e la nivelul 5. si mi-a zis ca se rezolva usor usor prin schimbarea apei ceva mai des. precizez ca 3-4 ani de zile,pt ca filtrul isi face destul de bine traba, nu am schimbat deloc apa, doar completam ce se evapora. O sa mai dau detalii dupa o perioada de schimabri de apa periodica, si reglarea altor parametri. Sunt convins ca tot din cauza parametrilor... nu am reusit sa inmultesc decat melcii si plantele big_smile. La vara intentionez sa curat complet acvariul, si sa schimb substratul pt o reinprospatare.

7

Re: Despre acvariul meu

cam asa rata "bomba".

8

Re: Despre acvariul meu

In 3-4 ani ai curatat filtrul ? Sau este nou?  interesant cu schimbul de apa  :-

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Despre acvariul meu

pH 5? :omfg, asta inseamna ca bagi prea mult CO2.
   Citeste despre ciclare si nitrati.
   Cum cureti filtrul (materialul filtrant) si la cat timp?

10

Re: Despre acvariul meu

Pai la co2 abia i-am dat drumul de 2 zile. testul l-am facut inainte... filtrul, odata la 1 luna cam asa. si il curat scotand toate nivelele de bureti, si le spal sub jetul de apa, din cand in cand cand sunt imbibati cu apa le trantesc de ceva ca sa iasa toata mizeria. volumul filtrului, ca si schimbul de apa il fac cu apa decantata cel putin 2 saptamani.

11

Re: Despre acvariul meu

da, e vb de Ph. era tester de Ph. si pe scala aceea de la 5 la 8, adica de la galben la albastru... al meu ara la nivelul cel mai galben in dreptul nivelului 5... tongue luati-ma usor. v-am zis ca acum am decis sa acord mai mult timp studiului si sa fac acvariu mai sanatos si mai frumos. smile culmea e ca am pesti care au rezistat in conditiile astea cam de cand am setat actualul acvariu, 4 ani.

12

Re: Despre acvariul meu

Kim A scris:

le spal sub jetul de apa, din cand in cand cand sunt imbibati cu apa le trantesc de ceva ca sa iasa toata mizeria. volumul filtrului, ca si schimbul de apa il fac cu apa decantata cel putin 2 saptamani.

Filtrul il umpli cu apa decantata, dar care este jetul de apa cu care speli mediile filtrante? la robinet? daca da, atunci trebuie sa stopezi aceasta metoda

Ofera sfaturi nu jigniri!

13

Re: Despre acvariul meu

Da, de la robinet... e asa buba? am bureti f porosi, nu prea pastreaza apa in ei... si chiar asa ii storc super bine.

14

Re: Despre acvariul meu

apropo de filtrare, in nivelul de jos, unde am tubuletele alea ceramice, pt dezvoltarea diferitelor bacterii si asa mai departe, pot presara si carbune activ? ajuta?

15 Editat de Ancistrus (2012-02-26 18:52)

Re: Despre acvariul meu

Buretii, sau orice material filtrant dedicat filtrarii biologice, dupa o anumita perioada vor fi colonizati de niste bacterii benefice care vor transforma amoniacul produs de pesti in ceva mai putin daunator. Daca ii speli cu apa de la robinet vei distruge acele bacterii (de aia ti-am zis sa citesti despre ciclare). Deci materialul filtrant se curata in apa scoasa din acvariu (cand faci schimbul de apa), si nu ii cureti foarte bine wink
   In Bucuresti singurele variantele sa ai pH 5 sunt: ori testul este expirat si deteriorat, ori nu interpretezi tu bine culorile lui, ori ai centrala proprie de apa cu filtrare prin osmoza.

Kim A scris:

apropo de filtrare, in nivelul de jos, unde am tubuletele alea ceramice, pt dezvoltarea diferitelor bacterii si asa mai departe, pot presara si carbune activ? ajuta?

   Daca te referi la "tubuletele" care au venit odata cu filtrul (JBL Cermec), alea nu sunt pentru dezvoltarea bacteriilor ci pentru o prefiltrare grosiera mecanica.

LE: Carbunele activ filtreaza chimic, si se foloseste doar in anumite situatii cand vrei sa scoti din apa anumite chimicale.

16

Re: Despre acvariul meu

ok, ok. eram la sectiune testere. ca sa stiu de unde plec. tocmai am rugat pe cineva care era in mag de animale sa imi cumpere tester de ph. desi nu mi-a dat prin cap sa iau si unul de amoniac. am bagat la cap si cu apa de la robinet. ms oricum pt "primire" ne auzim dupa ce am rez concrete.

17

Re: Despre acvariul meu

Nu vad cu ce te-ar ajuta testele de amoniac si pH. Tu acum ar trebui sa iei un test de nitriti (NO2) si unul de nitrati (NO3), conform testelor astea iti poti da seama cand sa schimbi apa sau cand ai un acvariu stabilizat biologic.
   Testul de amoniac (NH3) il au producatorii Tetra si Sera, restul firmelor au doar test de amoniu (NH4), care este o varianta mai putin otravitoare decat amoniacul, si care se gaseste in apele acide (pH sub 7).

18

Re: Despre acvariul meu

Update poze !! smile

19

Re: Despre acvariul meu

Imi place, frumos :apl