1

Subiect: constructie acvariu

Salutare! Sunt Adi din Navodari, iar azi am terminat de pus placile de gips carton deasupra acvariului. Ceva idei in legatura cu capacul din spate (partea dinspre balcon), daca imi puteti da ar fi super, si ce culoare de autocolant ar fi mai indicat sa-i aplic pe partea din spate a acvariului?. Multumesc.

Re: constructie acvariu

Probabil e omu pe mai multe forumuri si a uitat ca ne-a prezentat o data minunatia smile).

3

Re: constructie acvariu

progrese

Re: constructie acvariu

Acum ca ai terminat cu amenajarea locuintei (arata destul de bine )sper ca te apuci serios si de acvaristica .fundalul acvariului este ok .Bafta!

5

Re: constructie acvariu

arata foarte ok, bravo smile

The woman- not every monster live in the wild

6

Re: constructie acvariu

frumos,frumos...am avut si eu ocazia sa fac ceva de genu dar ma grabeam sa ma mut.acum ma oftic...
bravo! :sok

7 Editat de adys (2012-03-04 20:56)

Re: constructie acvariu

da, acum trebuie sa-l populez
mai dureaza cu pestii cel putin doua saptamani pana se cicleaza apa

Re: constructie acvariu

Salut
Foarte frumos acvariu si super tare ideea  :apl  asteptam poze cu plante si  :bf

PS. Ne vedem la o  :noroc bere miercuri sau joi daca vrei cat mai stau prin constanta

9

Re: constructie acvariu

Plante deocamdtata,nu prea am, trebuie acum sa-mi fac si o bomba e co2.Imi poate spune cineva cum pot improviza un difuzor de CO2. Sanatate

10

Re: constructie acvariu

Imi poate spune cineva, am un filtru RESUN 2500, si imi cam valureste apa indifent de cat de mult inchid robinetul. Ma gandeam daca tot baga asa mult aer sa-i cuplez o perdea de aer, la iesire. Problema este ca filtru cam baga aer in reprize, . Astept mesaje smile Multumesc

11 Editat de octavian (2012-03-10 12:35)

Re: constructie acvariu

la ce referi ca iti valureste apa?daca iti face valuri la suprafata apei at nu mai ai nevoie sa iti mai bage si aer,pe care oricum va trebui sa il oprresti daca iti faci bomba de co2.daca te referi ca are debitul prea puternic si iti intoarce plantele prin acvariu atunci intoarce iesirea filtrului spre un geam al acvariului

adys A scris:

Ma gandeam daca tot baga asa mult aer sa-i cuplez o perdea de aer, la iesire

proasta idee :sok

12

Re: constructie acvariu

ok, filtru este resun 2500 in descriere scrie ca face fata la un acvariu de 400 litri.Al meu are 92 litri. Pe mine nu ma deranjeaza, chiar imi place ca mi-a facut apa lacrima, dar cand voi baga pestii, nu stiu cat de mult o sa le convina. Iar la bomba asta de CO 2 trebuie neaparat difuzor?

13

Re: constructie acvariu

parerea mea este ca filtru este mult prea puternic.eu am un acvariu cu cilide de 96l si nu am pus un filtru de 900l/h pt ca este prea puternic(cu toate ca cred ca ar fi mers) avand in vedere ca nu am nici o planta.la un acvariu plantat cum o sa fie al tau 1400l/h este prea mult,o sa-ti faca un vartej...doar sa reglezi debitul mai mic daca merge la filtru.
legat de difuzor iti trebuie unul,ca o sa fie cumparat sau homemade tu alegi.eu am avut cu piatra de aer in loc de difuzor si nu vedeam nici o imbunatatire la plante