Subiect: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

salut la toata lumea . numele meu e florin si locuesc in buc si am si eu o problema cu acvariul meu.  problema consta in faptul ca in acvariul meu nu cresc plantele. care ar fi problema ?
sa fie devina inaltimea coloanei de apa ?  ( 55 cm)
am un echinodorus de ceva timp , l-am avut intrun acvariu mai mic si sa dezvoltat foarte bine pina in momentul cind am decis sa schimb acvariu cu unu mai mare. am incercat aproape orice si nu reusesc sa il fac sa creasca .

mentionez ca nuci macar valisneria giganteia nu creste in el
   
luminea este aceeasi de la acvariul mai vechi ( cel dinainte mai mic ) si consta in 2 tuburi de 24 w

CE PLANTE AR TREBUI PT ACVARIUL MEU


MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AJUTOR

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

salut! nu iti poate zice nimeni ce ti se intampla in acvariu pana nu ne dai mai multe detalii despre acvaiu..

3

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

Si poze. Acvariul vechi era mai scund?

4

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

Cea mai probabila varianta este ca ai crescut coloana de apa, si lumina nu mai e suficienta. Adica nu mai ajunge pana jos.

Pune si tu poze cu acvariul, descrierea lui completa. Cu cat dai mai multe informatii, cu atat cei care te vor ajuta o vor face mai usor.

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

Salut . T5-urile sunt folosite cu succes si in acvarii unde coloana de apa e de 60 cm ,deci macar in bataia directa a neoanelor trebuie sa creasca ceva plante .Nu te baza ca fiind din Bucuresti ai gh , kh mic pentru ca 5% din necesarul de apa potabila este asigurat din niste foraje de mare adancime , iar apa de acolo este mai dura , cu ce mai creste de la substrat (eventual ceva pietre calcaroase) poate sari dincolo de limita maxima . E doar o teorie , trebuie sa dai detalii mai consistente .

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

deci sa ma fac inteles.
  am 2 agari
unu mare de 250 l si col de apa de 50 cm (cel cu problema)
si mai am unu de 120 l care este ok si merg plantele foarte bine
in amindoua am aceasi apa
  acvariul mare il am de doi ai am pus in el un echinodorus care il aveam inainte in acvariul mic si ii mergea bine iar in asta cam a stagnat .
  cine a avut acvariul meu asta mare a avut aceeasi problema
eu cind lam luat lam ciclat iam schimbat nisipu si lampa ( am acum 2 tuburi de 20 w fiecare)
  o sa revin cu poze ca sa va dati seama ce zic
oricum asi vrea sa il redecorez si sa ii schimb substratu ( sa fac ceva frumos) si o sa va mai cer sfaturi pe parcurs

va astept si pe mess . id mosulica_1981

7

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

Pe langa faptul ca neoanele sunt subdimensionate pentru un acvariu atat de mare este si foarte greu sa urmaresc scrisul tau care imi pare a fi in alta limba amestecata cu Romana  :fmad

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

scuzati calitate pozelor
am pus citeva si cu acvariu mic ( cel mai bine plantat)
am si cu cel mare ( cel mai putin plantat)
   UNDE AM GRESIT?

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

A mai montat astazi inca un tub de 40w

va astept si pe mess . id mosulica_1981

10 Editat de Ancistrus (2012-02-29 23:36)

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

Le-ai facut casute la pestisori din pietricele, si le-ai pus si corabii, stelute de mare... ce frumos :apl, tie sa-ti placa, corect?

Re: salut am si eu o problema cu plantele si va cer ajutoru

Salut , pietrele albe din ultimele poze cred ca sunt vinovate de slaba dezvoltare a plantelor .Piatra alba=calcar=duritate mare (in 90% din cazuri ).Deci ajung la concluzia de la postarea 5 .