1 Editat de Cristian0787 (2012-02-27 15:46)

Subiect: Acvariu 200 l

Buna ziua,acesta este acvariul meu, sper sa va placa...astept pareri si sfaturi despre pesti si plante,testul ph de la tetra imi arata 7.5. alte teste nu am mai facut. acvariul il am de aproape 1 an.deocamdata nu folosesc nici o solutie pentru plante,dar ma gandesc sa cumpar easy carbo sau easy profito...ori ferropol..dar nu stiu care este mai bun pentru dezvoltarea armonioasa a plantelor,poate ma puteti sfatui. va multumesc ! O zi buna.

Re: Acvariu 200 l

in imagini am bomba de co2 si cele 3 neoane de 30 w (2 osram fluora respectiv 1 osram biolux 965) in ultima poza reiese ca acvariu este in dormitor...as dori sa stiu daca este o problema.

3

Re: Acvariu 200 l

Pai easycarbo este co2 lichid. Celelalte doua sunt fertilizanti cu microelemente, adica trebuie sa alegi de care pui. Nu e nevoie de ambele.

La ce fel de reteta te-ai gandit?

Acum sa incep carcoteala smile

Aspectul acvariului lasa mult de dorit. Daca vrei sa folosesti fertilizanti trebuie sa opresti pietrele cu oxigen pentru ca vor accelera descompunerea substantelor nutritive in ceva neasimilabil de catre plante. Vei pune fertilizant degeaba.

Eu personal sunt adeptul unui aspect cat mai natural iar "mesele" alea din piatra nu prea au legatura cu naturalul.

Filtrul ala din dreapta este iarasi in contradictie cu ideea de colt din natura. Asta daca nu cumva vei sa reproduci o exploatare miniera a unui curs de rau smile

Plantele sunt aranjate ca fructele la piata. Pe categorii, dimensiuni, soiuri si culori smile

Nu te supara, nu sunt rau intentionat ci doar am expus niste pareri personale.

Re: Acvariu 200 l

danielt A scris:

Pai easycarbo este co2 lichid. Celelalte doua sunt fertilizanti cu microelemente, adica trebuie sa alegi de care pui. Nu e nevoie de ambele.

La ce fel de reteta te-ai gandit?

Acum sa incep carcoteala smile

Aspectul acvariului lasa mult de dorit. Daca vrei sa folosesti fertilizanti trebuie sa opresti pietrele cu oxigen pentru ca vor accelera descompunerea substantelor nutritive in ceva neasimilabil de catre plante. Vei pune fertilizant degeaba.

Eu personal sunt adeptul unui aspect cat mai natural iar "mesele" alea din piatra nu prea au legatura cu naturalul.

Filtrul ala din dreapta este iarasi in contradictie cu ideea de colt din natura. Asta daca nu cumva vei sa reproduci o exploatare miniera a unui curs de rau smile

Plantele sunt aranjate ca fructele la piata. Pe categorii, dimensiuni, soiuri si culori smile

Nu te supara, nu sunt rau intentionat ci doar am expus niste pareri personale.

Nu am prea multe plante ca sa le asez altfel...o sa imi cumpar ceva de prim plan.
in legatura cu fetilizarea o sa folosesc easy profito daca zici ca face acelasi lucru ca ferropol,si o sa adaug si putin easy carbo(o data pe sapt). am inteles ca aerarea este buna pentru pesti...dar o sa renunt la ea daca trebuie.
filtrul din dreapta este filtrul acvariului...parerea mea este ca e mai bun ca unul extern...isi face treaba ff bine.
Multumesc pentru sfaturi ! Criticile sunt binevenite.
Sfaturi in aranjarea plantelor? MS

5

Re: Acvariu 200 l

Sincer, cred ca ai facut degeaba bomba.
Pietrele alea de aer anihileaza tot CO2 care te chinui sa-l imprastii in apa.
Ptr oxigenarea apei e suficienta valuirea la suprafata. Asa am vazut si eu ca fac altii si am renuntat si eu la pompa de aer.
La 200L o bomba cu CO2 e cam putin oricum.

6

Re: Acvariu 200 l

Ah, ai postat restul de poze cand scriam.

Pai filtrul ala e ok. Doar comentam ca se vede angrenajul din el. Daca e necesar sa vezi prin geam pentru intretinere atunci lasa-l asa daca nu cauta sa-l maschezi. Acum ca e in apa nu prea poti face altfeva decat sa adaugi un blat de plexy negru care sa ascunda mediul filtrant.

CO2-ul e un gaz instabil la presiunea atmosferica care nu face legatura cu molecula de apa ci doar se emulsioneaza in ea. Daca agiti prea tare apa bulele microscopice se vor uni in bule mai mari si parasi acvariul tau inainte ca plantele sa aiva ocazia de a-l absorbi.

Gandeste-te ce se intampla cu sifonul cand il agiti. E acelasi proces wink

Easy carbo e recomandat zilnic. In completarea bombei ar trebui sa-ti ajute plantele cu efecte vizibile in cateva zile de la oprirea pietrelor cu oxigen.

Despre aranjarea plantelor e cam complicat sa-ti recomand ceva deoarece nu stiu ce-ti place tie. Ca idee de baza, plantele mici in fata, Staurogyne alea le poti grupa de-a lungul unei buturui sau pietre mai mari.

Rotala Rotundifolia este ca aranjament de mijloc catre fundal. Cauta imagini cu aranjamente si stabileste-te la unul care-ti place. Aranjatul asta ordonat lasa impresia de artificial.

Ca si idee poti incepe de pe site-ul tropica sau pe TheGreenMachine

Re: Acvariu 200 l

Bine ai venit Cristian!
   Tie-ti plac cum arata tunurile alea 2 de bule? Si in prim plan asa... nici pestilor tai nu le plac :- .
   Lumina este prea rosie, personal as fi combinat 2 tuburi 965 cu 1 tub Fluora.
   Daca bagi CO2 in apa si ai plante putine ti-ar trebui si un test de pH :fok, dar asta dupa ce scapi de tunurile alea de bule big_smile

Re: Acvariu 200 l

sal si  bine ai venit !
ai avea multe de modificat ,in mare cred ca prima data ar trebuie sa pui in practica cele spuse de Ancistrus.
multa bafta!

9

Re: Acvariu 200 l

Easy Life Esy Carbo se adauga zilnic... in cantitatea prescrisa pe el sau ceva mai mult atunci cand ai alge. Pus mai rar... favorizeaza aparitia algelor ptr ca apar fluctuatii de CO2.
Eu tocmi am terminat un asfel de razboi  (impotriva algelor) si sincer nu este recomandat sa ajungi in situatia mea.
Sunt destul de frumoase plantele tale dar daca vrei mai multe si mai frumoase trebuie sa cercetezi mai mult.

10

Re: Acvariu 200 l

danielt A scris:

Pai easycarbo este co2 lichid. Celelalte doua sunt fertilizanti cu microelemente, adica trebuie sa alegi de care pui. Nu e nevoie de ambele.

La ce fel de reteta te-ai gandit?

Acum sa incep carcoteala smile

Aspectul acvariului lasa mult de dorit. Daca vrei sa folosesti fertilizanti trebuie sa opresti pietrele cu oxigen pentru ca vor accelera descompunerea substantelor nutritive in ceva neasimilabil de catre plante. Vei pune fertilizant degeaba.

Eu personal sunt adeptul unui aspect cat mai natural iar "mesele" alea din piatra nu prea au legatura cu naturalul.

Filtrul ala din dreapta este iarasi in contradictie cu ideea de colt din natura. Asta daca nu cumva vei sa reproduci o exploatare miniera a unui curs de rau smile

Plantele sunt aranjate ca fructele la piata. Pe categorii, dimensiuni, soiuri si culori smile

Nu te supara, nu sunt rau intentionat ci doar am expus niste pareri personale.

Ai putea te rog ,sa dezvolti putin aceasta afirmatie ?
"Daca vrei sa folosesti fertilizanti trebuie sa opresti pietrele cu oxigen pentru ca vor accelera descompunerea substantelor nutritive in ceva neasimilabil de catre plante. Vei pune fertilizant degeaba.
multumesc !

Re: Acvariu 200 l

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Cristian!
   Tie-ti plac cum arata tunurile alea 2 de bule? Si in prim plan asa... nici pestilor tai nu le plac :- .
   Lumina este prea rosie, personal as fi combinat 2 tuburi 965 cu 1 tub Fluora.
   Daca bagi CO2 in apa si ai plante putine ti-ar trebui si un test de pH :fok, dar asta dupa ce scapi de tunurile alea de bule big_smile

la tunuri am renuntat,dar cum oxigenez apa? ms frumos

12 Editat de danielt (2012-02-27 18:13)

Re: Acvariu 200 l

costyy_78 A scris:
danielt A scris:

Daca vrei sa folosesti fertilizanti trebuie sa opresti pietrele cu oxigen pentru ca vor accelera descompunerea substantelor nutritive in ceva neasimilabil de catre plante. Vei pune fertilizant degeaba.

Ai putea te rog ,sa dezvolti putin aceasta afirmatie ?
"Daca vrei sa folosesti fertilizanti trebuie sa opresti pietrele cu oxigen pentru ca vor accelera descompunerea substantelor nutritive in ceva neasimilabil de catre plante. Vei pune fertilizant degeaba.
multumesc !

Se pare ca nu se descompun ci se leaga de moleculele de oxigen. Cred ca-i zice oxidare la proces. Un tip pe un forum zicea ca se descompun. Oricum ar fi, concluzie aceeasi. Fara bule de oxigen in acvariu big_smile

Iata si sursa informatiei. Din ce am inteles eu, toti fertilizantii folosesc chelatori pentru a distribui nutrientii in acvariu. Aceste legaturi intre substanta chelatoare si elementul transportat nu sunt puternice. Banuiesc ca si mecanic (prin agitare, la centrifuga nu cu mana) se pot desface.

LE: Retoric: Si azi am invatat despre chelatori smile

Oxigenarea apei se realizeaza prin agitarea luciului de apa. Pui iesirea filtrului sa faca valuri mici la suprafata. E suficient wink

13 Editat de Cristian0787 (2012-02-27 20:46)

Re: Acvariu 200 l

am fost azi la maxipet si mi-am achizitionat 250 ml de easy carbo si 250 ml de easy profito...plus mancare granulata ptr 2 pestisori botia pe care i-am cumparat azi de la coralis. va multumesc ptr sfaturi , o seara placuta.
ps: sfaturile si criticile sunt binevenite in continuare  :smoke

14

Re: Acvariu 200 l

Botia sunt pesti sociabili, de grup. Doar doi nu sunt de ajuns. Recomandat 5-6 indivizi minim 3.

Trebuie sa le faci un spatiu de ascunzis, in mediul natural populeaza buturugile putrezite si tulpini de bambus scobite. Asa sunt si prinsi dealtfel.

Daca nu au unde sa se ascunda vor fi stresati. Mai ales ca-s doar doi.

Re: Acvariu 200 l

au unde sa se ascunda,am plantele alea ff dese...este ok din pct asta de vedere.am cumparat mancare granule ptr ei...am inteles ca nu mananca fulgi. cand iau salariu o sa mai cumpar 2 ...sa am 4 ! ms de sfat !

16

Re: Acvariu 200 l

danielt a scris: ,,Pai easycarbo este co2 lichid.,,

Ai scris o prostie foarte mare Daniel. Daca vrei sa dai un sfat, macar studiaza inainte. Easy Carbo nu este, nu a fost si nici nu va fi CO2. Acest Easy Carbo este intr-adevar un fertilzant lichid care contine macroelementul Carbon, in cu totul alta stare si asimilare de catre plante fata de Carbonul din CO2. El (EasyCarbo) nu inlocuieste CO2-ul si este cu totul alt supliment care merge in paralel pe langa gazul mentionat de tine si anume Co2-ul.

:sok

Dorucdm a scris: ,,Ptr oxigenarea apei e suficienta valuirea la suprafata.,,

Da, este suficienta doar in cazul in care ar avea plante care sa asigure acest oxigen.

:sok  :sok

tot respectu' pt bitanu

Re: Acvariu 200 l

ms frumos bitanu,deci pot folosi oxigenul? macar o piatra din cele 2 ... la capacitate minima? nu vreau sa afecteze bomba cu co2 sau fertilizantii...ms frumos!

18

Re: Acvariu 200 l

Bitane, ca sa deslusim misterul te astept cu informatii precise despre ce anume este easycarbo cum functioneaza el si LA CE este folosit de plante wink

Cat despre partea cu fertilizantii si actiunea oxigenului vezi raspunsul oferit lui costyy_78

19

Re: Acvariu 200 l

Bitane nu stiu ce s-a intamplat cu tine azi... o fi din cauza febrei martisoarelor? lol

bitanu A scris:

Dorucdm a scris: ,,Ptr oxigenarea apei e suficienta valuirea la suprafata.,,

Da, este suficienta doar in cazul in care ar avea plante care sa asigure acest oxigen.

   Prin valurirea suprafetei apei oxigenezi foarte bine si un acvariu steril, acolo se produce schimbul de gaze (gaze nu gâze lol). Raspunsul tau banuiesc ca se referea la CO2 nu la valurire... le-ai incurcat :-

bitanu A scris:

Mai oameni buni, ce sfaturi dati voi? Ce inseamna asta?

Ps: Rog moderatorii, sa intervina mai des daca se poate pe forum. Unde sunt adevaratii sfatuitori ai forumului nostru (ex.:costi8, narcis.b, pelly67, s.a.)? Ce se intampla aici?

    :pp  :pp

20

Re: Acvariu 200 l

Deci nu stii ce-i easycarbo si ce face el, Bitane smile