1

Subiect: Prindere plante in substrat...

Salut! As avea o rugaminte la voi...: cum ma sfatuiti sa prind plantele in substrat? Am incercat mai multe variante, dar unele m-i se par cam complicate. Am legat mai multe fire in manunchi, dar fiind usoare, in citeva ore le gasesc la suprafata apei; am incercat sa le leg si o greutate in apropierea radacinii (ex: plumb), iar apoi sa acopar cu pietris.... aveti vreo varianta mai usoara si mai eficienta? Multumesc ptr orice sfat!

My advice is free and worth every penny.

2

Re: Prindere plante in substrat...

La ce plante faci referire si ce substrat ai?

3

Re: Prindere plante in substrat...

Elodeea Densa, Egeria Densa, Cabomba Caroliniana, Cryptocoryne affinis si Didiplis Diandra. Substratul este un pietris de 2-3 mm.

My advice is free and worth every penny.

Re: Prindere plante in substrat...

Le infigi in substrat cu o penseta . Substratul trebuie sa aiba si el 3-4 cm grosime , in spate chiar mai mult , nu prea cred ca mai ies dupa ce le infigi .

5

Re: Prindere plante in substrat...

Plantele enumerate de tine le am si eu dar cand fac replantarea se intampla rar sa iasa din substrat (acelasi pe care il ai si tu)
Planteazale mai adanc si taseaza un pic pietrisul in jurul tulpinilor dar nu prea tare.
Cu ce le plantezi?
Ai pesti gen ancistrus sau hoplo sau melci pomacea?

6

Re: Prindere plante in substrat...

Am ancistrusi si am si pomaceea, dar la mine pestii xipho sint cei ce trag de ele. Nu stiu de ce, probabil pica resturi de mancare printre frunzulite si asta ii tenteaza.... Pentru plantat folosesc doar... degetele. Nu am ustensile de gradinarit. Substratul in spatele acvariului e de vreo 5 cm, iar in fata de 3-4.

My advice is free and worth every penny.

7 Editat de Ancistrus (2012-02-28 01:20)

Re: Prindere plante in substrat...

Technics A scris:

Ai pesti gen ancistrus sau hoplo sau melci pomacea?

   In afara de hoplo, astia scot plantele din substrat? Saracii melci, sunt banuiti de toate infractiunile acvaristice lol lol

Gabry3ll A scris:

Am ancistrusi si am si pomaceea, dar la mine pestii xipho sint cei ce trag de ele. Nu stiu de ce, probabil pica resturi de mancare printre frunzulite si asta ii tenteaza...

   Xipho sunt mancatori de alge/vegetale wink

8

Re: Prindere plante in substrat...

Da, asa e , dar ai mei ar manca non stop hmm . Cred ca tot la varianta cu greutate legata la radacina plantelor ramin...... offf :scry

My advice is free and worth every penny.

9 Editat de Technics (2012-02-28 01:38)

Re: Prindere plante in substrat...

Ancistrus A scris:
Technics A scris:

Ai pesti gen ancistrus sau hoplo sau melci pomacea?

   In afara de hoplo, astia scot plantele din substrat? Saracii melci, sunt banuiti de toate infractiunile acvaristice lol lol

Da Ancistrus, datorita gabaritului lor odata cu trecerea pe langa plantele recent bagate in substrat si nefiind introduse mai adanc le pot scoate destul de usor ... aici vorbesc de experienta personala.  :pp
Iti dau dreptate in legatura cu xipho dar adaug la lista infractorilor si ceva guppy.

10 Editat de Ancistrus (2012-02-28 01:40)

Re: Prindere plante in substrat...

Gabry3ll A scris:

Elodeea Densa, Egeria Densa, Cabomba Caroliniana, Cryptocoryne affinis si Didiplis Diandra.

   Din plantele enumerate de tine mai mult Cryptocoryne se dau cu tot cu radacini, restul fiind vandute fara radacini, posibil ca si asta este un motiv pentru care nu stau in substrat. Trebuie sa astepti sa le creasca radacini, si atunci sa incerci sa le plantezi normal, pana atunci improvizezi.

PS: Plumbul este toxic pentru vietuitoare, incearca cu o pietricica ceva in locul lui, sau cleme speciale pentru plantat (ex: JBL Plantis).

Technics A scris:

datorita gabaritului lor odata cu trecerea pe langa plantele recent bagate in substrat si nefiind introduse mai adanc le pot scoate destul de usor ... aici vorbesc de experienta personala.  :pp

   Tot din experienta personala spun ca eu nu am patit niciodata asa ceva... le-ai verificat cazierul melcilor tai inainte sa-i achizitionezi? lol

11

Re: Prindere plante in substrat...

Super tare ideea cu genul asta de agrafe. Multumesc frumos! Intradevar, plantele nu au radacini inca.

My advice is free and worth every penny.