1 Editat de mihai2006 (2012-02-29 22:46)

Subiect: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Salutare,
De vreo 4 saptamani sunt "fericitul" crescator a peste 50 pui de guppy.
Puii sunt crescuti intr-un acvariu de 60 de litri, , filtru intern, 2 plante Elodea Densa..schimbul de apa in cazul puilor il fac la 3-4 zile aproximativ 20-25%
Apa tinuta 24 de ore la temperatura camerei si apoi adaugat AquaSafe, temperatura apei din acvariu 25.
De vreo 3-4 zile...au inceput sa imi moara din pui.
Am atasat mai jos o poza  poate ajuta...puii mananca si nu prezinta semne de boala (sa fie apatici sau sa se vada pe ei pete sau altceva pe corp)
Codita in timp de 2-3 zile se "strange" impiedicand inotul puilor care raman pe substrat si apoi mor. In decurs de 4-5 zile...au murit in jur de 20
Puii provin de la 4 femele si au diferite varste .
Substratul urmeaza sa fie schimbat  big_smile

Teste de apa efectuate nitriti, nitrati si Ph(7.0_)...toate in valori normale...o tableta de sare adaugata in acvariu.
Daca au mai patit si altii ceva asemanator sau ma pot ajuta cu ceva sfaturi.

Multumesc.

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Dupa parerea mea schimbul de apa este cam des..la 60l nu ar trebui sa schimbi apa la 3-4 zile doar saptamanal.Poate asta este problema.

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

La inceput o schimbam saptamanal si vazand ca au inceput sa moara..am zis sa o schimb mai des...insa si asa acelasi rezultat.
Singura problema este la coada- care se ascute...cel putin asta am vazut eu..la inceput toti pareau in regula

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Cu cat mai dese schimburile de apa cu atat mai bine, la tine problema cred ca este amoniacul/nitritul, adica acvariu neciclat.
   Adauga o lingura de sare la 10 litri de apa :fok
   
PS: Daca adaugi AquaSafe in apa de ce mai astepti 24h?

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

da si eu am patit asa   dar atunci ii tineam in matermitate  acuma am un bazin de 120 l unde tin tot puietu  si am sare adugata iar schimbul de apa il fac o data la 10 zile

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Nu am folosit AquaSafe sau alte substante si nu sunt pe deplin convins de "proprietatile" lor. nu prea sunt adeptul folosirii "substantelor" in acvariu

Am sa continui schimburile de apa la 3 zile cate 20-30% si sa maresc si cantitatea de sare adaugata in apa.

Multumesc pentru ajutor.

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Am folosit test de nitriti de la Tetra...valoare < 0.3 mg/l

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

mihai2006 A scris:

Puii sunt crescuti intr-un acvariu de 60 de litri, , filtru intern, 2 plante Elodea Densa..schimbul de apa in cazul puilor il fac la 3-4 zile aproximativ 20-25%
Apa tinuta 24 de ore la temperatura camerei si apoi adaugat AquaSafe, temperatura apei din acvariu 25.

mihai2006 A scris:

Nu am folosit AquaSafe sau alte substante si nu sunt pe deplin convins de "proprietatile" lor. nu prea sunt adeptul folosirii "substantelor" in acvariu

:omfg

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Ancistrus A scris:
mihai2006 A scris:

Puii sunt crescuti intr-un acvariu de 60 de litri, , filtru intern, 2 plante Elodea Densa..schimbul de apa in cazul puilor il fac la 3-4 zile aproximativ 20-25%
Apa tinuta 24 de ore la temperatura camerei si apoi adaugat AquaSafe, temperatura apei din acvariu 25.

mihai2006 A scris:

Nu am folosit AquaSafe sau alte substante si nu sunt pe deplin convins de "proprietatile" lor. nu prea sunt adeptul folosirii "substantelor" in acvariu

:omfg

Vream sa zic cu totul altceva...ca tin apa 24 de h pentru ca nu sunt pe deplin convins ca AquaSafe  isi face 100% treaba...scuzele de rigoare pentru ce a iesit mai sus lol

10

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Dupa aproape 1 luna...de citit si rascitit...am aceeasi problema in acvariul de 50 L in care am numai alevini...puii de guppy la 2 saptamani de la nastere incep sa moara treptat, toti in acelasi mod
Asa ca am inceput sa fac la teste si sa citesc..
Simptome:
Coada devine ascutita , pestii raman pe fund si in maxim 2 zile mor.(la fel ca si in poza de la inceputul forumului.
Din 50 de pui..supravietuiesc 10-15.Pierdere in circa 2 luni ...150-180 alevini

Test de No2 de la Tetra , valori normale <0,3mg;
Test de Ph - valoare 7;
Am scos pietrisul ( oribil de altfel de culoare albastra in ideea ca este calcaros) si am lasat acvariul fara pietris....insa aceeasi problema..puii mureau in continuare;
Am adaugat cate 3 tablete de sare;
Redus debitul filtrarii
Efectuat schimburi mai dese de apa (la interval de 2-3 zile cate 10 L)
Vazand ca mor in acelasi ritm...am facut si schimburi saptamanale de apa..insa nici un rezultat
Concluzia.....NU mai stiu ce sa fac..mai ma gandesc la efectuarea unor teste de Kh si cam atat..

In acvariu mai sunt si 18 pui de platy...nascuti cam in aceeasi perioada din care nu a murit nici unul..problema este numai la guppy.
Orice sfat este binevenit ..poate v-ati mai confruntat cu aceasta problema
As incerca si adaugarea unei pastile de Baktopur...am inceput sa vad o depunere alba pe un pui mad

11

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Salut te pot ajuta eu cu niste sfaturi,fiindca si eu am pui de guppy si le merge ff bine  :sok  ai PM

12

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Am atasat si 2 poze...poate ajuta cu ceva : :fcry

13 Editat de visiniu (2012-04-08 19:28)

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Esti sigur ca sunt guppy?  hmm
Ia pune o poza cu parintii, te rog... smile

14 Editat de mihai2006 (2012-04-08 19:30)

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

in acvariu sunt guppy si platy.....cu platy nu am probleme..decat cu puii de guppy care mor..cei din poza sunt platy tongue  guppy nu au stat la poza

ca o precizare: femelele fac cate 20-35 pui..in cazul meu guppy provin de la 3-4 femele

15 Editat de mihai2006 (2012-04-08 19:47)

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Pozele 1,2 cu femelele de guppy, poza nr. 3 un pui "sanatos" poza 4,5 un pui cu coada "stransa(ascutita) care in maxim 1-2 zile o sa moara

- Incalzitor si apa la 25 Grade;
- Hrana Tetramin Baby si la 3-4 zile Spirulina;

16

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Incearca sa le bagi citeva fire de plante. E prea chel acvariul, chiar daca este doar ptr pui. Lor le plac plantele, le da mai multa siguranta.

My advice is free and worth every penny.

17

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

O sa plantez si acvariul in zilele urmatoare si mai vedem apoi...m-am gandit si la varianta asta  si o sa o pun in aplicare , bag ceva valisneria si egeria densa

Ce ziceti sa incerc si cu albastru de metil in apa? (vreo 20-30 picaturi)

18

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

DA. Dupa ce am vazut pozele cu femelele tale bagate in maternitati, consider ca e prea devreme ptr nastere. E posibil ca ele sa fie foarte stresate din cauza mutarilor repetate: acvariu-maternitate, maternitate-acvariu.... de aici si numarul mic de pui la nastere.

My advice is free and worth every penny.

19

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Pune ceva plante in acvariu si renunta la maternitati. La mine raman pui sanatosi in acvariu si care o sa creasca. Raman 3-4 la fiecare fatare... 14-16 pui care ajung la o luna si care o sa creasca e suficient .pentru mine

20

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Gabry3ll A scris:

DA. Dupa ce am vazut pozele cu femelele tale bagate in maternitati, consider ca e prea devreme ptr nastere. E posibil ca ele sa fie foarte stresate din cauza mutarilor repetate: acvariu-maternitate, maternitate-acvariu.... de aici si numarul mic de pui la nastere.


Nu-i vorba de numarul mic la nastere.. la marimea lor 20-35 de alevini sunt suficienti ..Numarul puilor este dat de marimea si varsta femelei..problema este ca dupa 2 saptamani incep sa moara din ei in acvariu.