1

Subiect: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Buna seara! Dupa doi ani timp in care m-am bucurat imens de carsii mei au aparut primele probleme si efectiv nu mai stiu ce sa fac! Sunt convinsa ca sunt asa datorita greselii mele de a nu ma informa corect ininte de a achizitiona un nou membru! Acum o saptamana am vazut in acvariul de la serviciul sotului meu un caras in foarte multe culori  si am dorit sa achizitionez si eu unul . am cumparat de la magazinul cu pesti unul de 5cm . Cand am ajuns acasa l-am bagat 20 de minute intr-o solutie cumparata cu verdemalachit deoarece am observat ca pe langa culorile vii pe care le avea ai avea si ceva puncte mici si albe. Dupa asa zisa dezinfectare l-am pus in acvariu aaturi de ceilalti trei carasi ai mei.
La scurt timp(trei patru zile) am observat aceeasi problema si la carasii mei pe care ii am de doi ani. M-am hotarat sa-i tratez prin ridicarea temperaturii la 28 de grade si a administrarea tratamentului general tonic de la tetra. a doua zi dimineata am constatat ca stateau toti pe fundul acvariului si aveau vinisoare de sange pe aripioare. am trecut urgent la schimbarea a 30% din apa din acvariu am marit aerarea am spalat filtrul am micsorat temperatura la 26 iar de atunci plang ! Am un acvariu de 80L in care am patru mici carasi cel mai mare are 4 cm! Daca la inceput doar unul avea o pata mare pe burtica acum doar unulnu are!
Sunt speriata si stresata deoarece nu ma pot concentra nici pentru examenul pe care il am de dat!
Imi vine sa plang mereu . Va rog sa ma ajutati chiar daca stiu ca vina imi apartine!

2

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

uitate la topicul ...Boli si tratamente...poate gasesti ceva acolo

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Ridica temperatura treptat la 29-30 de grade! Chiar daca ii vezi ca nu mai sunt atat de ,,veseli,,. Pune o lingura de sare fara iod (pt muraturi) la 10 L de apa! Mentine conditiile acestea timp de 4-5 zile. Apoi revino treptat (schimb 30% apa zilnic) la conditiile initiale. Coboara si temperatura. Stai linistita! Carasii sunt pesti f rezistenti! Nu te speria daca nu manaca! Nu patesc nimic rau!

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

subscriu la tratamentul lui ciprian si vreau sa adaug faptul ca acele vinisoare de sange au aparut datorita temperaturii mari, carasii sunt pesti care prefera temperaturi de 20-22 de grade, treptat inseamna 1 grad pe ora.

5

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Multumesc mult pentru sfaturi! Desi am citit pana acum nenumarate sfaturi de acest gen nu m-am incumetat sa procedez astfel din cauza fricii! In momentul de fata carasul pe care il credeam sanatos si care a zburdat toata ziua si care nu are nici o pata rosie sta cu burta in sus! L-am masat usor, mai mult nu cred ca mai pot face ceva! Ma rog, daca va muri, sa nu moara in chinuri!
Am citit si in cartea Acvaristica Practica a d-nului inginer Mircea Oprea si cred ca am cazut dintr-una in alta....
Multumesc inca o data pentru sfaturi!  O seara buna fara SOS-uri din astea ca ale mele!

6

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Buna MedEx!
O fotografie ar ajuta foarte mult.
Poate au gris... (Ichtyophtirius) si atunci nu-i chiar atat de grav, mai ales daca boala e la inceput.
Si eu sufar la fel de mult pt. orice se intampla cu prietenii mei necuvantatori. Eu raman la ideea mea, incearca sa pui niste poze. Sunt oameni experimentati pe aici care te pot ajuta. Incearca sa identifici boala si pe JBL.de online hospital.
In general la schimbarea de mediu, pestisorii fac Ich si tratamentul e destul de simplu.
Eu folosesc produse de la firma Sera si pana acum au dat rezultat. (daca e gris, medicamentul se cheama Sera Costapur) are toate instructiunile in cutie. Bafta multa si tine-ne la curent. Si eu tratez acum un carasel dar pt. ceva mai complicat. Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Multumesc de sfaturi! Din pacate s-a instalat moartea la mine inca de aseara! Macar nu au murit chinuiti, au innotat ca si cum si-au luat ramas bun, dupa care au intors burtica in sus si in 10 minute au fost gata! Mai am unul singur  a carui soarta nu o cunosc inca ! Este cel mai mare dintre toti!
Ce boala miraculoasa si rapida au avut nu stiu! Cei doi sanitari (Corydoras) pe care ii am pe langa carasul viu nu au nimic!
Am sa expun o fotografie desi mi-a fost extrem de greu sa o fac deoarece lacrimile imi curg pe obraji!
Am avut acum cativa ani neoni si nu am bocit asa! Acum nu stiu parca s-a terminat lumea si imi vine sa-l strang de gat pe vanzatorul ultimului caras.
Acestia au fst bietii mei carasi:

8

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Imi pare tare rau! Sincer, regret nespus.... Si eu iubesc orice forma de viata... Mai ales daca le vezi zi de zi... iti intra in suflet si nu mai au cum sa iasa de acolo...
Pune una cu cel care traieste. Poate reusim sa-l salvam!
Cu parere de rau dar din fotografia aceea nu se vede ce ar fi avut e corp.
Mie imi par burticile cam umflate, posibil semn de constipatie.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Condoleante si din partea mea!
Am trecut si eu prin asta cu discusii... sad
Atat atunci cand eram incepator(din cauza greselilor), cat si recent acum doua luni, cand mi-a murit(din cauze neelucidate) prima pereche care s-a ales, care, culmea erau si cei mai mari.
Asta e, capul sus si mergi inainte! wink

10

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

MedEx! Opreste-te din plans, si spune-ne daca ai pus sare, daca ai ridicat temperatura... Cel care traieste merita o sansa.
Si eu l-am pierdut lunea trecuta pe Stelica (un betta minunat, albastru) dar merg inainte pt ceilalti.
Si eu am 4 carasei si voi face tot posibilul pt ei. O sa le iau inclusiv un apartament mai mare cat de curand.
Considera ca s-au eliberat.. s-au intors acasa... iar cel viu si cory merita toata atentia ta....
Viata merge inainte! Exact cum a spus si puiutu, capul sus!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Temperatura 28 grade, apa are tratament cu general tonic de la tetra, alaltaieri inainte de a pune tratamentul a fos schimbata 35% din apa. Ieri am mai schimbat 10% azi nu am  schimbat nimic sare fara iod nu gasesc!
Poza cu pestele viu arata cam asa pestele nu mai are puncte albe dar are burta rosie cu sange!

12

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Inca o poza ! sanitarul are 5 cm si e sanatos!

13

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Dupa parerea mea este o infectie bacteriana, iar totusi 28 de grade e mult, fiindca vorbim de carasi.
Eu as scadea treptat temperatura pana la 26 grade, mai ales ca nu ai adaugat decat medicamentul fara sare.
Sare neiodata, poti gasi in piete. Este sarea grunjoasa folosita la muraturi.
Sarea se topeste intr-un pahar, si se adauga treptat.
Poate are cineva in jur, o vecina, o matusa cineva care a pus muraturi recent...
AAA! Ai scos filtrul de carbon? daca ai pus medicament, obligatoriu se scoate filtrul de carbon, fiindca el retine medicamentul!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Nu nu am scos filtrul de carbon! Iar sare imi aduce acum de la Metro! mai pun sare? Ca filtrul l-am scos dupa cum ai spusl

15

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Da, mai trebuie sare, numai ca daca ai avut filtrul de carbon inauntru, cred ca ar trebui sa mai adaugi niste medicament. Cand exact ai pus medicamentul?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

16

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Pe langa proprietatile antibacteriene si de protesctie a mucusului pielii, sarea ii ajuta sa respire mai usor.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Am mai pus azi in completare 3ml de medicament iar acum pregatesc sarea!
Multumesc mult de sfaturi sa vad pana diseara ce se mai intampla! O zi buna ! Chiar daca gresesc acum, deja mi-au murit ceilalti! Sper sa-l salvez pe acesta care nu este nici balonat  si este cel mai mare dintre toti! O zi buna!

18

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

O zi buna si tie!
Mare grija si la cantitatea de sare, eu as pune doar 3 linguri la 80 Litri.
Si as fi pus 10 ml, medicament tinand cont ca ai avut filtrul de carbon. (Pe siteul de la tetra, se afla instructiunile in limba engleza, si zice ca se pun 5 ml la 20 l de apa).

Ia apa din acvariu ca sa topesti sarea! sa nu iei de la robinet!
Multa bafta, si multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

A murit si ultimul caras! A murit cu atata demnitate ...... a stat suferind intr-un loc iar in ultimele clipe a dat semne de sanatate. Cu o ultima picatura de putere a innotat pentru ultima oara de jos in sus cu multa viteza ca si cum ar fi vrut sa-si ia adio de la mine apoi s-a oprit brusc nemiscat mort!
A innotat splendid asa cum facea deseori cand cerea mancare!
Va doresc mut succes in acvacultura si indrumati bietii incepatori si cumparatori cu multa dragoste si iubire pentru viata!
Pacatul e celui ce mi-a vandut ultimul caras fiindca stia ce vinde iar pacatul meu e pacatul ignorantei, pacatul de a nu fi citit inainte absolut tot ceea ce se poate sti despre viata carasilor aurii pestisori de aur......
O seara buna si un inceput de saptamana fericit!

20

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Aseara am vazut... dar nu am fost in stare sa-ti scriu...
Durerea m-a coplesit si pe mine, de parca ar fi fost ai mei.....
Fix intr-o luni mi s-a intamplat si mie... lunea trecuta... l-am tinut cateva ore sa fiu sigura ca e mort si nu-l omor eu scotandu-l din apa....

Ranile sufletesti nu prea au ca si tratament decat timpul, si din pacate nu toti oamenii inteleg iubirea fata de animale, si respectul pt viata..

Eventual, publica magazinul aici , sa stie toata lumea ca pestisorii pe care ii salveaza din ghearele vanzatorilor de acolo pot fi bolnavi, si au nevoie de tratament.
Sa ai grija de cory,... toti avem nevoie de un strop de iubire...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.