Subiect: un subiect nou

anul trecut am fost pe lacul Snagov unde am gasit o planta identica cu vallisneria gigantea . e posibil sa fie chiar aceasta planta?
  a mai intilnit careva alte plante de acvariu in natura la noi?

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: un subiect nou

Vallisneria, Egeria, Ceratophyllum, Aponogeton, Sagittaria s.a. sunt plante ce se gasesc si in baltile noastre, deci nu este un subiect nou.

Re: un subiect nou

sa inteleg ca e ok sa folosesc aceste plante donate de natura :apl

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: un subiect nou

Este ok atata timp cat le aplici tratamentul corect de dezinfectare a plantelor cu permanganat de potasiu.

Re: un subiect nou

sau le fierb in apa cu sare :sbr  :fbr  big_smile  lol

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: un subiect nou

glumesc
  eu ma gindeam sa le las sa creasca intr-un bazin separat
  rup toate frunzele vechi si las sa creasca altele noi
ce zici e ok?

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: un subiect nou

mosulica_1981 A scris:

sau le fierb in apa cu sare

   Buna gluma lol

8

Re: un subiect nou

Ancistrus A scris:

Este ok atata timp cat le aplici tratamentul corect de dezinfectare a plantelor cu permanganat de potasiu.

Poti da mai multe detalii legat de tratament? :pls

Re: un subiect nou

tabaks A scris:

Poti da mai multe detalii legat de tratament? :pls

   Se amesteca cristale de KMnO4 pana se obtine o solutie de culoare roz (a doua eprubeta din dreapta) nu violet, solutie in care se scufunda plantele timp de 10 minute.

10

Re: un subiect nou

Aha deci asa este, si eu vara trecuta in timp ce ma plimbam cu barca cu pedale pe un lac mai la mal am gasit tufe imense de Ceratophyllum peste 200 de fire una unde se ascundeau pui de platici si regina baltii,mi s-au parut ca seamana cu cabomba sau ceva de genul acum bine ca stiu ca este de acvariu ca la vara ma duc in fiecare weekend la acel lac, imi iau ochelari de scafandru,o foarfeca si o punga imensa,ma duc acolo si iau cate pot lol  lol  le mai vand etc,acum bine ca stiu ca deabea astept sa vina vara  :noroc mersi Ancistrus daca ai putea sa ne spui daca stii toate plantele acvatice din tara noastra sau macar inca cateva big_smile

Re: un subiect nou

Cred ca astea de balta sunt perene cu alte cuvinte jumatate de an o sa ai plante cealalta jumatate nu .Nu sunt sigur , poate stie cineva sa ne spuna si noua  :fconf

12

Re: un subiect nou

Cred ca perena inseamna altceva.

Re: un subiect nou

<< Termenul "peren" este folosit in mod obisnuit de gradinari pentru a desemna plantele erbacee cu flori care cresc si infloresc mai multi ani - plante perene. Unele plante perene traiesc mai putin, numai 3-4 ani.

Toamna, partea erbacee de la suprafata plantelor perene (frunze, ramuri/tulpini si flori) se ofilesc si mor, in timp ce radacinile persista in pamant pe perioada iernii. Odata cu venirea primaverii, din radacini si/sau tulpini cresc alte frunze.>>

PERÉN, -Ă, pereni, -e, adj. (Despre plante) Care trăiește și rodește mai mulți ani de-a rândul, având o rădăcină persistentă din care se dezvoltă în fiecare primăvară o nouă tulpină; vivace, ♦ Fig. Care are caracter stabil, care durează mult timp; durabil. – Din lat. perennis, fr. pérenne.

Deci din aceste doua texte unul de le tine si unul de la mine rezulta ca plantele perene isi pierd tulpina si frunzele pe timpul iernii. Nu cred ca am gresit cuvantul.

14

Re: un subiect nou

Pop Remus A scris:

mersi Ancistrus daca ai putea sa ne spui daca stii toate plantele acvatice din tara noastra sau macar inca cateva big_smile

   Cu placere, foloseste cu incredere Google, si vei afla mai mult decat iti pot spune eu wink

15

Re: un subiect nou

@Marius, iarna nu tine juma' de an. Cam asta voiam sa zic smile

16 Editat de MariusMinu (2012-03-02 01:42)

Re: un subiect nou

Ideea ar fi ca sunt trecatoare ,in timp ce astea pe care le cumparam au fost fortate de-a lungul timpului sa creasca incontinuu , selectate , chestii de genul asta ... incontinuu adica si vara si iarna timp de cativa ani nu 1000 de ani.  lol

17

Re: un subiect nou

Cand te carpesti mai rau te rupi. Snagovu este un lac infect. In orice magazin de acvaristica gasesti plante. Nu te sfatuiesc sa bagi verdeata aia in acvariu nici nu stii macar ce este.
permanganatul de potasiu este un dezinfectant foarte puternic( in al 2-lea razboi mondial soldatii puneau permanganat in apa din balti si puteau sa o bea) dar acum permanganatul de potasiu este interzis pentru vanzare la pers fizice deoarece este precursor de explozivi si ceve cu drogurile in coponenta lor. Un inlocuitor al lui ar fi albastru de metilen mai slab ca dezingectant dar bunicel

Re: un subiect nou

dap eu unu nu am sa risc pentru citiva lei
  dar stiu pe cineva care are de ceva timp plantele in acvariu si nu a avut probleme

va astept si pe mess . id mosulica_1981