Subiect: pareri pentru acvariul meu

Salut. Am un acvariu marimile 80Lx50lx45h si pun in jur de 150l apa. Pesti am guppy,molly,zebre,5 endleri,2asasini,6 creveti. De dragul plantelor n-am vrut sa iau si alti pesti mai mari. am o pompa resun de 200l,un incalzitor tetra de 50,iluminarea e compusa din 4 neoane dintre care 2 philips de 15w tld 830 si 2 neoane subtiri osram 830 si 860.Lumina e oarecum medie desi cred ca ar mai trebui ceva wati. Intrebarile mele sunt urmatoarele : 1. Ce pesti frumosi de talie mica cu exceptia neonilor imi recomandati tinand cont ca guppy imi plac si vreau sa-i pastrez in continuare, dar sa fie p[esti care nu mananca din plante. 2.ce iluminare imi recomandati la capacitatea acvariului (150  l).  3.din pozele de mai sus ce-ar mai trebui pus/scos ori niste idei ceva.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Bine ai venit Cristian!
   Ai putea sa scoti pietricelele alea albastre, si scapa de molly ala cu "V" pe el... este bataie de joc!
   Ca pesti poti incerca sa bagi tot vivipari, platy, xipho koi & Simpson, molly negri etc.

Re: pareri pentru acvariul meu

salut si bine ai venit!
daca vrei un acvariu plantat.. ar trebui mai multe pe langa lumina.. nu ai mentionat nimic de co2.. fertilizanti
pietrele albastre ar trebui sa le scoti pentru ca nu arata deloc bine...iar pietrisul este mult prea mare pentru plante.. ai nevoie de un pietris mult mai mic apoi poti sa te gadesti si la alte specii de pesti, desi nu e bine sa ai foarte multe.. trebuie sa te axezi pe 2-3-4 specii care iti plac cel mai mutl

Re: pareri pentru acvariul meu

salutare. molul ala balon e tatuat si-am zis ca e de efect. pietricelele alea sunt move dar vorba voastra strica tot...o sa le scot. Pietrisul intreadevar e mare dar e singurul care mi-a placut fiind alb...daca voi spuneti ca trebuie unul mai marunt,atunci il voi schimba. Substratul e in jur de 2 cm cu aqua bassi plus si pietris 3 cm. fertilizanti la plante le dau doar picaturi de feropol 24-jbl,nu am tub de co2. Vreau sa ma axez pe guppy,endleri (care-i consider cei mai frumosi,mai putin femelele care sunt "simple" ca aspect),iar mi-au placut cum arata  micro rasbora galaxy,chiar si platy...  Xipho nu sunt cam agresivi pentru crevetii care-i am in acvariu?...Ce pietris/nisip imi recomandati sa pun peste aqua bassis?...doar manado e suficient? si daca da cam cat mi-ar trebui? va multumesc ca m-ajutati cu informatii,sunt mai nou in domeniu. Apropo si molul ala tatuat cu inimioara nu-l pot scoate din acvariu fiindca-i place sotiei si tine la el,eu mintind-o ca se numeste "pestele dragostei" si asa au ei inimioare smile

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

5

Re: pareri pentru acvariul meu

Salut si bine ai venit Cristi!
Pe langa ce ti-au sugerat colegii ar mai fi backgroud-ul .Scapa de el si pune unul negru,albasru inchis,maro.Da mai bine intr-un acvariu plantat.
Plantele grupeazale pe specii si dupa  inaltime. :fok

Re: pareri pentru acvariul meu

tabaks A scris:

Salut si bine ai venit Cristi!
Pe langa ce ti-au sugerat colegii ar mai fi backgroud-ul .Scapa de el si pune unul negru,albasru inchis,maro.Da mai bine intr-un acvariu plantat.
Plantele grupeazale pe specii si dupa  inaltime. :fok

bine v-am gasit! ok boss. bine zis de background,cred ca negru e cel mai potrivit.Referitor la plante,s-au tot inmultit facand pui si le-am pus prin locurile ramase libere,la intamplare. Are rost sa le pun pe "familii"?! sau altfel spus,daca le las asa ce nu ar fi in regula cu ele ?! doar aspect sau...? Mersi,salutare si ape limpezi.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

7

Re: pareri pentru acvariul meu

Ok boss... boss... boss  :fo

Plantele se aseaza in functie de inaltime pentru a da impresia de adancime. Plantele mai mici in fata si treptat cele mari in spate. Intereseaza-te despre ce specii de plante ai ca sa poti afla unde se pozitioneaza ele in acvariu.

Unele dintre ele este recomandat sa le grupezi in buchete. De regula cele care sunt subtiri sau au aspect de fir cum e Rotala Rotundifolia. Eviti aspectul de inceput de de chelie wink

Mi se pare ca ai plante dificile pentru un incepator. Incearca sa le identifici si vei afla ce conditii necesita. Vei evita situatii de topire a frunzelor.

Restul de lumina in afara de tuburile de 15W cu ce este asigurata?

Re: pareri pentru acvariul meu

Ma nea Cristii, vad ca ai inceput si tu cu acvaristica, ca ce aveai tu pe acolo acum un an se numea borcan  ^:)^  ^:)^  ^:)^  Vezi ca mai sus baietii au dreptate, mai trebuiesc facute schimbari, iar daca pietricelele alea albastre iti plac asa de mult iti mai fac eu cadou cateva rosii sa iasa combinatia asa cum trebuie. A si era sa uit, te astept Sambata la o  :noroc  inainte de meci  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9 Editat de tabaks (2012-03-02 13:45)

Re: pareri pentru acvariul meu

Eu unul o sa fiu prezent Sambata la meci.FZR :apl  :apl  :apl

Ps:Daca mai bagi si pietre rosii in acvariu sigur o sa se decicleze,sparga,etc...

Re: pareri pentru acvariul meu

acvariidevis A scris:

Ma nea Cristii, vad ca ai inceput si tu cu acvaristica, ca ce aveai tu pe acolo acum un an se numea borcan  ^:)^  ^:)^  ^:)^  Vezi ca mai sus baietii au dreptate, mai trebuiesc facute schimbari, iar daca pietricelele alea albastre iti plac asa de mult iti mai fac eu cadou cateva rosii sa iasa combinatia asa cum trebuie. A si era sa uit, te astept Sambata la o  :noroc  inainte de meci  ^:)^  ^:)^

Oooooo salutare domnu Florin ! Special am facut cont pe site-ul asta pentru ca sunt numai rapidisti pe-aici. Asa este ,am evoluat si eu putin de la borcanul ala de 20 l cu 40 de pesti la unul mai mare. Treaba asta cu pesti sa stii ca mi-a creeat dependenta fara sa-mi dau seama. Stiu ca baietii care incearca sa m-ajute au perfecta dreptate si-i voi asculta. Vezi Florine ca pietrele alea in plus nu sunt albastre ci move. Daca erau albastre si mai bagam si rosii cum imi sugerezi tu smile,in secunda urmatoare tot acvariul il aruncam pe geam. Vezi ca maine vin cu gasca din constanta si pe la 4 suntem prezenti La Nasu. PS. te-as fi pus sa-mi aduci niste guppy dar cred ca-mi vor muri pana ajung eu inapoi acasa dupa meci,tu ce zici?

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

danielt A scris:

Ok boss... boss... boss  :fo

Plantele se aseaza in functie de inaltime pentru a da impresia de adancime. Plantele mai mici in fata si treptat cele mari in spate. Intereseaza-te despre ce specii de plante ai ca sa poti afla unde se pozitioneaza ele in acvariu.

Unele dintre ele este recomandat sa le grupezi in buchete. De regula cele care sunt subtiri sau au aspect de fir cum e Rotala Rotundifolia. Eviti aspectul de inceput de de chelie wink

Mi se pare ca ai plante dificile pentru un incepator. Incearca sa le identifici si vei afla ce conditii necesita. Vei evita situatii de topire a frunzelor.

Restul de lumina in afara de tuburile de 15W cu ce este asigurata?

Asa este cum zici tu. Iluminarea e compusa din 4 neoane : 2 de 15w tld 830 philips si alte 2 mai subtirele osram de 24w 830 si 860.  Din cele patru neoane 3 sunt cu lumina calda (830) si unul cu lumina rece (860). Ce combinatie de neoane imi recomanzi pentru plantele din poze? Cred ca neoanele de 15w tld philips nu-s asa bune precum cele subtiri fiindca nu-mi bat pe fundul acvariului,inaltimea acvariului fiind de 45 cm. ...

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

12

Re: pareri pentru acvariul meu

Coloana de apa este prea inalta pentru ce fel de lumina si putere folosesti.

Cauta pe forum ca exista un articol despre lumina. O sa intelegi ce anume trebuie remediat.

13

Re: pareri pentru acvariul meu

Legione1923Eforie A scris:
danielt A scris:

Ok boss... boss... boss  :fo

Plantele se aseaza in functie de inaltime pentru a da impresia de adancime. Plantele mai mici in fata si treptat cele mari in spate. Intereseaza-te despre ce specii de plante ai ca sa poti afla unde se pozitioneaza ele in acvariu.

Unele dintre ele este recomandat sa le grupezi in buchete. De regula cele care sunt subtiri sau au aspect de fir cum e Rotala Rotundifolia. Eviti aspectul de inceput de de chelie wink

Mi se pare ca ai plante dificile pentru un incepator. Incearca sa le identifici si vei afla ce conditii necesita. Vei evita situatii de topire a frunzelor.

Restul de lumina in afara de tuburile de 15W cu ce este asigurata?

Asa este cum zici tu. Iluminarea e compusa din 4 neoane : 2 de 15w tld 830 philips si alte 2 mai subtirele osram de 24w 830 si 860.  Din cele patru neoane 3 sunt cu lumina calda (830) si unul cu lumina rece (860). Ce combinatie de neoane imi recomanzi pentru plantele din poze? Cred ca neoanele de 15w tld philips nu-s asa bune precum cele subtiri fiindca nu-mi bat pe fundul acvariului,inaltimea acvariului fiind de 45 cm. ...


sal ! si bine ai venit

eu ti-as recomanda   4 neoane t5

2 osram 865  si 2 osram 830  ambele de 24w   , dar  sunt  sigur ca si neoanele t8 ar face fata la inaltimea asta de 45cm


p

Re: pareri pentru acvariul meu

costyy_78 A scris:
Legione1923Eforie A scris:
danielt A scris:

Ok boss... boss... boss  :fo

Plantele se aseaza in functie de inaltime pentru a da impresia de adancime. Plantele mai mici in fata si treptat cele mari in spate. Intereseaza-te despre ce specii de plante ai ca sa poti afla unde se pozitioneaza ele in acvariu.

Unele dintre ele este recomandat sa le grupezi in buchete. De regula cele care sunt subtiri sau au aspect de fir cum e Rotala Rotundifolia. Eviti aspectul de inceput de de chelie wink

Mi se pare ca ai plante dificile pentru un incepator. Incearca sa le identifici si vei afla ce conditii necesita. Vei evita situatii de topire a frunzelor.

Restul de lumina in afara de tuburile de 15W cu ce este asigurata?

Asa este cum zici tu. Iluminarea e compusa din 4 neoane : 2 de 15w tld 830 philips si alte 2 mai subtirele osram de 24w 830 si 860.  Din cele patru neoane 3 sunt cu lumina calda (830) si unul cu lumina rece (860). Ce combinatie de neoane imi recomanzi pentru plantele din poze? Cred ca neoanele de 15w tld philips nu-s asa bune precum cele subtiri fiindca nu-mi bat pe fundul acvariului,inaltimea acvariului fiind de 45 cm. ...


sal ! si bine ai venit

eu ti-as recomanda   4 neoane t5

2 osram 865  si 2 osram 830  ambele de 24w   , dar  sunt  sigur ca si neoanele t8 ar face fata la inaltimea asta de 45cm


p

Multumesc de sugestie si cred ca ar merge si astea de 15w pentru ca de fapt intre substrat si linia apei sunt doar 33 cm.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

M-am apucat sa reamenajez putin acvariul,sa grupez plantele pe familii cum ziceti voi insa momentan nu am posibilitati sa schimb pietrisul care este cam maricel. Intrebare : afecteaza mult plantele pietrisul asta ? ...2. Cu ce se face "bomba" pentru plante? eu le dau doar picaturi feropol 24-jbl. Nu am tub co2 iar in filtrare am doar ceramica fara carbune activ,iar filtru il tin cu aerul inchis,am observat ca unele plante scot bule de aer...

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

16

Re: pareri pentru acvariul meu

Unele plante scot bule de aer=perleaza.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … bomba-co2/ reteta bomba co2, folosita si garantata  :fok

Re: pareri pentru acvariul meu

tabaks A scris:

Unele plante scot bule de aer=perleaza.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … bomba-co2/ reteta bomba co2, folosita si garantata  :fok

multumesc.... perleaza = ? ...mi-a luat o ora sa scot pietrele alea move,poate pana diseara termin cu reamenajarea si revin cu niste poze,la cald. Ape limpezi colegilor.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

bitanu A scris:

Bun venit ,,euforist-ule" !!! Cat de maricel poate fi  pietrisul? Variante bune si ieftine pentru un acvariu plantat, eu recomand: JBL Manado sau pietris cuart (spalat si ars - 0,5-2mm de care am si eu acum in bazin) de la Baumax.

bine te-am gasit si pe tine bitanu.Nu stiu in mm cam cati ar avea pietrisul,insa cu timpul il schimb cu manado. bafta

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

pff in sfarsit am terminat de reamenajat (partial) acvariul. Cred ca acum arata ceva mai bine. Fata de inainte acum pare mai chel de plante fiindca le-am pus pe familii. Coltul din stanga al acvariului imi place mult cum a iesit insa mai e de lucrat in cealalta parte.din poze nu se distinge foarte bine fiindca apa-i foarte tulbure ...apropo vreau sa bag niste blyxa japonica si iarba de aceea care nu creste mai mult de 2-3 cm si s-o pozitionez in fata acvariului.Voi ce credeti ? ce-ar mai trebui scos/bagat?

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Bine ai venit !Deja ai facut modificari in bine .Daca tot ai intrebat cred ca cioata aia de mopan trebuie pusa mai in spate sau mai in lateral nu-si merita pozitia aia.Vezi ce mai zic si colegii .Bafta in continuare ! :fok