1

Subiect: Platy bolnav?

http://www.youtube.com/watch?v=UifrMgVZ … OOz-lPaQ5

Am observat ca are alb in jurul gurii si de aceea cred ca este vorba despre o ciuperca. In ultimul timp a devenit agresiva, fugareste tot ce e prin acvariu. Mananca foarte bine.

2

Re: Platy bolnav?

Este vorba de "Flexibacter" aka "Mouth fungus".
Primi pasi: 1.Mutarea intr-un bazin carantina
                 2.Cresterea temperaturii treptat la 29-30 grade
                 3.Cresterea aerarii in bazin
                 4.Folosirea sarii neiodate,1 lingura la 10L apa
                 5.Schimbarea a 25% din apa zilnic
                 6.Mancare o data pe zi,in cantitate mica

Daca dupa cca 7-10 zile daca nu isi revine,poti folosi antibiotice folosite de om,ca tetraciclina,kanamicina,oxitetraciclina sau cele din petshopuri ca verdele de malachit(dupa parerea mea e cel mai bun),albastru de metil sau sulfat de cupru.  :of
Bafta!

Re: Platy bolnav?

funkzzz A scris:

Este vorba de "Flexibacter" aka "Mouth fungus".
Primi pasi: 1.Mutarea intr-un bazin carantina
                 2.Cresterea temperaturii treptat la 29-30 grade
                 3.Cresterea aerarii in bazin
                 4.Folosirea sarii neiodate,1 lingura la 10L apa

   In cazul in care este Flexibacter columnaris nu se recomanda ridicarea temperaturii peste 25°C!
   Ca tratament recomand Verde de Malachit Forte administrat conform dozajului in mililitri de pe eticheta, dozajul "la picatura" este trecut gresit.
   Daca alegi sa introduci sare in apa mare grija la pestii "sanitari", s-ar putea sa-i scapi de viata nu de columnaris!

PS: La mine in acvariu, adaosul de sare nu a avut nici un efect impotriva columnarisului.

4

Re: Platy bolnav?

Da,scuze ancistrus ai dreptate cu temperatura,am incurcat borcanele! big_smile
Cat despre sanitari,asta doar daca are si alege sa ii trateze in acvariul comun,si nu in acvariu spital,dar cea mai buna solutie ar fi un alt bazin separat.In caz ca nu ai poti,iti poti face unul dintr-o sticla de 10L.Un alt aspect important,este sa scoti carbunele activ din filtru(in caz ca ai),dar presupun ca stii asta deja...

Re: Platy bolnav?

funkzzz A scris:

Cat despre sanitari,asta doar daca are si alege sa ii trateze in acvariul comun,si nu in acvariu spital,dar cea mai buna solutie ar fi un alt bazin separat.

   Sper ca nu o iei ca pe o corectura, ci doar o completare, faptul ca bacteria columnaris este extrem de contagioasa, si se recomanda tratament tuturor pestilor din acvariul unde s-au semnalat cazuri.

6

Re: Platy bolnav?

Eu m-as duce pe un tratament in bazinul comunitar, cu Baktopur (lichid) nu Baktopur Direct (pastile) pentru a preveni si dezinfecta. Iar daca pestisorul mananca, l-as hrani cu Bakto Tabs.
Se pot rupe usor cu mana si se administreaza aceasta hrana medicata doar pestisorului bolnav. Astfel antibioticul ajunge exact unde trebuie. Aceasta hrana as administra-o timp de 10 zile.

Dupa tratamentul cu Baktopur as adauga niste Nitrivec si cred ca nu s-ar intampla nimic negativ in acvariu. La fel si la schimbul de apa in timpul hranirii cu Bakto Tabs.

Sper sa-ti fie de folos!

Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.