Re: Plantat v3 (720 litri)

Multam smile.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Plantat v3 (720 litri)

Am mai adaugat ceva plante:

Hedyotis salzmannii (imi place la nebunie acel verde crud)
Lilaeopsis Brasiliensis (sper sa se prinda bine si sa faca un gazon frumos, daca nu o scot discusii, binenteles)

Si pentru ca cineva a cerut o poza cu tot cu suport (din pacate asta se poate face doar ziua ceea ce inseamna reflectii):

http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvariu/IMG_9421.jpg

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

43

Re: Plantat v3 (720 litri)

SUPER FRUMOS M iam dat si eu comanda  astept sambata viitoare sa mil aduca FLORIN :apl

Re: Plantat v3 (720 litri)

Multam.

http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvariu/IMG_9443.jpg

Evolutie in 3 saptamani.
Cam lenta cresterea nu?

http://makeagif.com/media/7-02-2012/Z2h0Mu.gif

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

45

Re: Plantat v3 (720 litri)

Marian, ai incercat vreodata sa cresti aceleasi plante fara CO2 ?

Re: Plantat v3 (720 litri)

Nu smile.

Nu prea cred ca e posibil.
De fapt ar fi posibil insa ar arata rau si multe s-ar pierde, ma gandesc.

De ce intrebi?

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Plantat v3 (720 litri)

Nu e chiar asa lenta cresterea, stiu ca inca nu ai aprins toate neoanele. Deja arata bine zona din spate a acvariului, o sa mai ai nitel de treaba cu gazonul. Spor !

48

Re: Plantat v3 (720 litri)

De fapt, m-am exprimat eu gresit. Plantele trebuie sa aiba o sursa de carbon de undeva... iar aceasta ar fi EC, nu gazos (butelie sau bomba). Crezi ca se poate face asa ceva,  cu "mica" pretentie de a avea plante frumoase si sanatoase, chiar daca ritmul de crestere ar fi unul mai scazut ?

Re: Plantat v3 (720 litri)

MariusMinu A scris:

Nu e chiar asa lenta cresterea, stiu ca inca nu ai aprins toate neoanele. Deja arata bine zona din spate a acvariului, o sa mai ai nitel de treaba cu gazonul. Spor !

Multam.
Mi-ai dat o idee.
Maine inlatur invelisul de pe unul din neoane (din 4 tuburi de 80W 2 sunt acoperite cate 90 cm din 145, pe centru pentru a avea lumina egal distribuita in acvariu) Mai maresc din intensitate. Sper sa nu fie probleme.


visiniu A scris:

De fapt, m-am exprimat eu gresit. Plantele trebuie sa aiba o sursa de carbon de undeva... iar aceasta ar fi EC, nu gazos (butelie sau bomba). Crezi ca se poate face asa ceva,  cu "mica" pretentie de a avea plante frumoase si sanatoase, chiar daca ritmul de crestere ar fi unul mai scazut ?

Cred ca se poate cu Easy Carbo insa trebuie lucrata aceasta metoda. CU siguranta doza standard nu va fi de ajuns. Cel putin, in cazul meu, nu va fi de ajuns.
Dar pe termen lung, aceasta metoda va deveni foarte costisitoare.
Tot butelia este baza. Plus ca, CO2-ul gazos cred ca e superior EC.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

50

Re: Plantat v3 (720 litri)

Ma bag si eu in discutie din perspectiva celui care a bagat doar EC si acum ambele.

EC e un aditiv zic eu. CO2-ul face ceva de EC nu, schimba pH-ul. Plantele din ce am citit pe aici si prin alte parti absorb nutrientele in functie de mai multi factori. Temperatura dar si pH. Discutia stiintifica este rezumata la faptul ca metoda de transport a nutrientilor si anume acei chelatori au tendinta sa se lipeasca de ionii liberi din apa si nu mai ajung in planta ci raman in apa. Asta din cauza duritatii care per total inseamna ca apa e bogata in ioni liberi de Calciu sau... Magneziu?

Nu sunt sigur cat de pe langa sunt dar CO2 cu EC sunt o reteta buna. Nu sunt adeptul sau contra oricarei metode dar eu le vad ca lucruri diferite.

Re: Plantat v3 (720 litri)

M-ai pierdut pe traseu cu aceasta teorie smile.
Intr-adevar EC nu scade pH iar unele plante prefera apa mai acida.
La fel, cand e apa mai acida din cate stiu, nutrientii se absorb mai usor (?).

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

52

Re: Plantat v3 (720 litri)

Salut

In primul rand felicitari pentru realizari.
Ce fel de tuburi folosesti? Ce cod de culoare?
Spor in continuare.

Re: Plantat v3 (720 litri)

Salut,


Multam.
Osram 865 si 830.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

54

Re: Plantat v3 (720 litri)

Marian... cu cata lumina mergi acum (intensitate, durata) ?
Si cat fertilizant dozezi ?

Si... mai incanta-ne cu ceva poze ! smile

Re: Plantat v3 (720 litri)

Tot 4 tuburi din care unul este acoperit cam 90 cm cu tub negru.
Durata este 9-10 ore cred.
Pun jumate din doza de PPS si doza standard de TMP.

Poze nu am.

Am tuns acum o sapt.
Nu prea e nimic de vazut smile

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

56 Editat de niku (2012-07-24 19:38)

Re: Plantat v3 (720 litri)

am si eu 2 intrebari:
1. ce aparat foto folosesti pentru  poze?
2. editezi/retusezi fotografiile?

Re: Plantat v3 (720 litri)

1.Canon 500D
2.Nu. Doar le redimensionez pentru a se incadra in paginile forumurilor.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

58

Re: Plantat v3 (720 litri)

Am pierdut subiectul asta din ochi. Acum l-am vazut la mesaje noi smile

Marian, chelatorii sunt niste compusi organici folositi in fertilizantii de apa pentru metalele care de obicei nu se dizolva usor in apa. Asta pentru ca in natura exista o sursa constanta de minerale si in timp ele se "spala" si ajung la plante dar in acvariu nu-ti permiti luxul asta. Chimic e ca un "autobuz" sa-i zic asa. Eu povestesc din teorie ca am stat sa citesc cum functioneaza chimicalele de le tot bag in acvariu. EC e un compus organic care contine carbon si este descompus de planta cand e absorbit asa lucreaza el. Ca efect secundar, acest compus organic s-a dovedit a fi nociv pentru organismele mai primitive din categoria algelor de aici si efectul lui algicid.

Cat despre apa acida, este exact ce am zis si eu cu ionii liberi. O apa acida e saraca in ioni de calciu si magneziu ceea ce permite plantelor o absorbtie facila a nutrientilor.

Re: Plantat v3 (720 litri)

De la tunsoarea de acum ~3 saptamani, nu am mai postat nimic pentru ca nu prea era nimic de vazut.
Plantele se dezvolta incet, mai ales Rotala sp Green care dupa ce incepe sa faca tufe, va fi de neoprit.
Rotala Rotundifolia a fost tunsa inca o data de tunsoare smile. La fel si Hedyotis salzmannii. Aromatica a prins o culoare de invidiat. In spatele ei se gaseste Didiplis care merge la fel de bine numai ca are o crestere mai lenta decat Aromatica. Voi lua in considerare acest aspect, la tunsorile viitoare.
Ammania Bonsai a crescut cu frunze mai mici decat de obicei si cred ca e din cauza faptului ca pana acum o saptamana dozam jumatate din doza recomandata de PPS.

Astazi am umplut zona din fata cu tufe mici de HC. L-am ingropat mai bine de aceasta data, in speranta ca discusii mei disperati nu il vor mai scoate. So far so good.

M-am decis sa vand discusii (iarasi) si sa populez cu vreo 100 Hemigrammus rhodostomus si ceva creveti Sakura (daca gasesc la noi).
Mi-a luat ceva timp sa fac pozele deoarece unde eram eu cu aparatul, veneau si discusii. Se pot observa niste inotatoare in partea de sus a primei poze.
Melcii maidanezi isi fac de cap. Voi incerca cu Botia pe viitor.

Am o problema la instalatia de iluminare. Dupa ce aprind toate tuburile, doua dintre ele se sting la vreo 30-40 minute. Daca las doar 4 neoane, nu am aceasta problema. Am firele prea lungi de la drosere la tuburi, ma gandesc. Intentionez sa le incorporez in capac, astfel scurtand firele.

Azi arata cam asa:

http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvariu/IMG_9463.jpg

http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvariu/IMG_9467.jpg

http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvariu/IMG_9469.jpg

http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvariu/IMG_9470.jpg

http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvariu/IMG_9461.jpg

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

60

Re: Plantat v3 (720 litri)

Arata super fain  :s)  big_smile