Subiect: nou pe site

salutare tuturor , sun nou pe site si as dori sa-mi prezint cele doua acvarii :
1 primul este pentru carasei , doi la numar intr-un spatiu de 60 L
2 pentru guppy 6 pestisori din care 2 masculi si 4 fete , 1 fata care a facut acum 2 saptamani 10 pui din care 8 sunt bine sanatosi, mentionez ca nu am fatatoare doar plante riccia in acea perioada plus altale de substart.
Am vrut doar sa-mi prezint acvariile care momentan sunt OK
Am sa fac si o poza doua pentru a ma ajuta pe  parcurs daca voi avea probleme ( sper sa nu fie nevoie)

Re: nou pe site

Salut si bine ai venit! Nu fi asa zgarcit cu detaliile despre acvarii si asteptam si noi pozele sa vedem cat sunt de ok acvariile si asa pentru inceput, 2 carasi in 60l e cam la limita(50l / peste), dar cu o filtrare buna si mai ales daca nu sunt mari, momentan e ... cum zici tu, ok.
PS: Tu ai fete in acvariu?  lol

Re: nou pe site

Bine ai venit Serban!

mirceajifcu A scris:

Nu fi asa zgarcit cu detaliile despre acvarii si asteptam si noi pozele sa vedem cat sunt de ok acvariile

:fok

Re: nou pe site

Acesta e acvariul cu carasei. 60 Litri foarte putin plantat

Re: nou pe site

Acum stiu ca o sa sariti ca arsi cand o sa vedeti temperatura, dar sa ne gandim putin de unde provin pestii si ce pot face pe timp de vara cand nu voi mai putea tine tempetatura la 20 C. Neoni 6 la numar  fost datasati in al doilea acvariu cu guppy.

Re: nou pe site

Şerbane, nu sare nimeni ca ars, aici vei primi doar sfaturi si bobarnace, crede-mă ca nu se enervează nimeni in faţă calculatorului la vederea unui acvariu făcut cu stânga.  Tu deja ştii ca ai greşit cu temperatura, acum ştii ca mai încolo peştii aia doi vor fi prea mari pentru acvariul ăla cu un singur filtru intern, e decizia ta ce măsuri iei. Despre plante , dacă mai vrei sa bagi si sa intri in hora asta, sa te pui pe citit ce le place si ce nu carasilor, substrat, fertilizare, etc.
Hai sa vedem si celălalt acvariu ca asta e ... Ok. big_smile

Re: nou pe site

Salut si bine ai venit !

Re: nou pe site

Multumesc pt incurajari,  cand pestii vor creste o sa vad la fata locului cei de facut,  in functie de bani . Ce filtru mi -ai recomanda pt el, asta ca sa incep sa caut. Si cu plantele au fost puse intentionat pt ca acei doi mici devoratori sa aiba un meniu variat. Revin cu poze.

Re: nou pe site

Nu prea ma pricep la filtre , eu am luat ce am gasit mai la indemana un eheim aquaball (intern) , iar mai tarziu un tetratec (extern) . De amandoua sunt multumit , am fost interesat in special de o calitate aparte a filtrului :sa nu faca zgomot  big_smile Asteapta sa vezi ce spun si colegii .

Re: nou pe site

Eu iti recomand cu caldura JBL e700, sunt silentioase si foarte bune.
Materialul si sistemul de amorsare la Eheim m-a dezamagit in ultimul hal. E plastic de toata jena, mizerabil si cand incepe guma sa se uzeze nu mai aluneca si se crapa galeata (deja de 3 ori cu doua modele de filtre). Intern ai deja unu, nu iti mai trebuie si in plus nu vrei sa rapesti din putinul spatiu pe care il ai. Tetratec nu am avut, nu stiu ce sa spun despre ele, las pe altii, dar diferenta de pret nu cred ca e atat de mare. Eu personal consider spatiu pierdut sa tii un acvariu de 100 de litri pentru doi carasi. Ai o multitudine de alte specii de pesti care iti vor bucura privirea si nu sunt atat de ... ca porcii, sa scurtez povestea, dar evident gusturile nu se discuta.
Mult mai frumos arata un card de neoni cu niste otocinclusi pe geamuri si cory pe fund si poate niste creveti. Sa nu zic ca poti tine si plante easy fara nici o problema si fara sa fie atacate de nimeni.

Re: nou pe site

Multumesc pt sfaturi. In legatura cu caraseii ai dreptate sunt niste porci, dar au fost primi. Cei de la petshop cand i-am luat nu mi-au spus de necesitatile lor, mi-am luat-o ca incepator, acum au trecut 4 luni de cand ii am si i-mi sunt dragi de aceea am mai luat un acvariu .

Re: nou pe site

Acum sa trecem la al doilea , am 2 (fete) big_smile guppy pe cale sa nasca ce planta pot cumpara pt protejartea puilor ? Am incercat prima oara cu riccia care e f buna dar se destrama in tot acvariul , am sa pun poze cu ea pusa pe o buturiga cu o plasa , acum astept sa creasca dar pana atunci.... nu vreau fatatoare doresc o selectie naturala

13

Re: nou pe site

Selectie naturala faci cu orice planta care ajunge la suprafata.

Daca esti prin zona Dr. Taberei iti pot da eu niste Pistia si Utricularia.

14

Re: nou pe site

sal Serban si bine ai venit !

15

Re: nou pe site

Salutare si bun venit ! Poti incerca cu pistia .E planta de suprafata si e chiar lesne de inmultit.In plus dupa ce se inmulteste ca nebuna  si iti ocupa suprafata acvariului poate devenii o masa copioasa pentru carasei.Ca si filtru eu am o chinezarie Sun Sun 302 si sunt foarte multumit de el.Cat despre carasi nu e o rusine sa iti placa (sunt ai naiba de frumosi).Ieri am lipit un acvariu special pentru ei(80 L pentru moment cat sunt micuti).Poti baga  niste anubias,echinodorus si cam orice planta de acvariu cu frunza groasa.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

16

Re: nou pe site

serbanrzvn A scris:

Multumesc pt sfaturi. In legatura cu caraseii ai dreptate sunt niste porci, dar au fost primi. Cei de la petshop cand i-am luat nu mi-au spus de necesitatile lor, mi-am luat-o ca incepator, acum au trecut 4 luni de cand ii am si i-mi sunt dragi de aceea am mai luat un acvariu .


de ce sunt porci ??

Re: nou pe site

danielt A scris:

Selectie naturala faci cu orice planta care ajunge la suprafata.

Daca esti prin zona Dr. Taberei iti pot da eu niste Pistia si Utricularia.

Multumesc , Pistia as fi incantat , sunt din Militari dar ajung usor in Drumul Taberei. Cum ne putem intalni?

Re: nou pe site

costyy_78 A scris:
serbanrzvn A scris:

Multumesc pt sfaturi. In legatura cu caraseii ai dreptate sunt niste porci, dar au fost primi. Cei de la petshop cand i-am luat nu mi-au spus de necesitatile lor, mi-am luat-o ca incepator, acum au trecut 4 luni de cand ii am si i-mi sunt dragi de aceea am mai luat un acvariu .


de ce sunt porci ??

mananca orice , fac multa mizerie  si inainte sa scot neonii l-am gasit pe unul fara cap.

19

Re: nou pe site

serbanrzvn A scris:
danielt A scris:

Selectie naturala faci cu orice planta care ajunge la suprafata.

Daca esti prin zona Dr. Taberei iti pot da eu niste Pistia si Utricularia.

Multumesc , Pistia as fi incantat , sunt din Militari dar ajung usor in Drumul Taberei. Cum ne putem intalni?


daca pui si la carasi pistia,nu te-as sfatui , pentru ca le place foarte mult

Re: nou pe site

Asteptam ca un iubitor de carasei sa sara in apararea lor   lol