1

Subiect: Acvariul lui Sorin

Asa cum am promis o sa fac o descriere si a acvariului prietenului meu. Asa arata cand am ajuns:

2

Re: Acvariul lui Sorin

Nu te supara dar asta nu e acvariu, rusine prietenului tau. :scry

3 Editat de macaz (2012-03-05 13:24)

Re: Acvariul lui Sorin

Acvariul este de 57 l brut, apa apx 50l. Nu mai tin minte exact dimensiunile, desi l-am masurat ca sa aflu volumul, dar este in jurul a: 59L, 27l, 35h.
Dotari:
- filtru intern, nu mai scrie nimic pe el, din pozele vazute pe net cred ca este o varianta de filtru Sicce Shark. Are un debit deloc promitator - face totusi un oarecare curent in acvariu.
- Neoane T8 18W deocamdata un 827 si un 840;  urmeaza a fi schimbate cu 865 in viitorul apropiat. Programul de lucru neoane: 08:30-13:00  si  17:00-23:00 - apx 10,5ore.
- Bomba CO2
- Plante de la mine cateva:
         - cabomba
         - LIMNOPHILA AROMATICA
         - LUDWIGIA SP. 'RUBIN
         - Ludwigia Cuba
         - LUDWIGIA REPENS
         - ROTALA SP. 'VIETNAM
         - ROTALA ROTUNDIFOLIA
         - Valisneria (cred)
- Pesti: 3 ancistrusi, 2 Conconuis voalati, inca un pestisor ce nu l-am identificat - cred ca vine din familia tetrazonelor si a mai avut un caras pe care l-am luat la mine acasa ca sa nu-i devoreze lui si-asa cam putinele plante. In schimb, le devoreaza pe ale mele, in special SP. Vietnam. Are o pofta de mancare...

I-am spalat acvariul, filtrul, pietrisul (o parte din el l-am refolosit).
I-am pus substrat de la tetra (2,8Kg)
I-am pus cca. 15 kg de nisip cuartos de filtru pompa piscina (bobita rotunda)
Deocamdata nu are capac, asa ca lampile neoanelor au fost lipite de marginea acvariului cu silicon.
I-am spalat filtrul cu apa din vechiul acvariu, desi cred ca m-am strofocat degeaba din moment ce era colmatat. Cred ca ciclarea incepe de la 0.

Ramane sa-si cumpere colant negru pentru fundal.

4

Re: Acvariul lui Sorin

tabaks A scris:

Nu te supara dar asta nu e acvariu, rusine prietenului tau. :scry

de acord. Tipul nici nu se pricepe si nici nu prea are timp. El schimba apa cu totul; bineinteles ca spala si acvariul si filtrul bine, bine cu detergent. big_smile
Ma mir cum de au trait pesti in el;

Re: Acvariul lui Sorin

macaz A scris:
tabaks A scris:

Nu te supara dar asta nu e acvariu, rusine prietenului tau. :scry

de acord. Tipul nici nu se pricepe si nici nu prea are timp. El schimba apa cu totul; bineinteles ca spala si acvariul si filtrul bine, bine cu detergent. big_smile
Ma mir cum de au trait pesti in el;

   In cazul asta ma astept sa explici totusi de ce ai prezentat acvariu lui... sa-l faci de ras? Daca tu esti un acvarist mai priceput, si un prieten la fel, de ce nu-l indrumi ce sa faca?

6

Re: Acvariul lui Sorin

Ancistrus A scris:
macaz A scris:
tabaks A scris:

Nu te supara dar asta nu e acvariu, rusine prietenului tau. :scry

de acord. Tipul nici nu se pricepe si nici nu prea are timp. El schimba apa cu totul; bineinteles ca spala si acvariul si filtrul bine, bine cu detergent. big_smile
Ma mir cum de au trait pesti in el;

   In cazul asta ma astept sa explici totusi de ce ai prezentat acvariu lui... sa-l faci de ras? Daca tu esti un acvarist mai priceput, si un prieten la fel, de ce nu-l indrumi ce sa faca?

Pai asta si faceam. N-o sa stea el niciodata sa-si prezinte acvariul pe net. O sa am eu grija un timp de evolutia acvariului. Acvariul l-am prezentat aici fara ca el sa stie si nici nu cred ca va afla vreodata. Daca aveti ceva impotriva, pot sa inchei topicul.

Re: Acvariul lui Sorin

Nu cred ca ar avea cineva ceva impotriva...este bine sa vedem si noi cum arata o bataie de joc tongue

Re: Acvariul lui Sorin

sincer eu nu cred ca este totusi o bataie de joc ci este o chestie ce poate deveni utila in timp. Avand in vedere ca identitatea prietenului si chiar si a lui "Macaz" sunt inca necunoscute (Gabi si Sorin sunt multi iar Ploiestiul este destul de mare) nu consider ca a facut pe cineva de rusine. Toata lumea stie ca exista astfel de acvarii si nu e cazul sa ne prefacem ca nu exista. Eu salut initiativa colegului Macaz si sunt curios cum o sa arate acvariul prietenului sau dupa o luna sau chiar doua.
Cateva sfaturi pentru acvariul prietenului tau:
- fa in asa fel incat in acvariu sa se regaseasca specii compatibile intre ele. Din cate am inteles in imagine tetra respectiv este un Gymnocorymbus ternetzi.
-Vallisneria aceea eu cred ca este mai degraba un Nucus.
-mai baga vreo 4 Conchoniusi
- nu cred ca este necesara o bomba CO2 pentru 10 plante... ai putea sa renunti la ea ca nu cred ca o sa iasa cine stie ce din plantele alea

Gott mit uns!

9

Re: Acvariul lui Sorin

Ady cred ca facea referire la bataia de joc din acvariu nu fata de prietenul lipsit de interes.

Si eu sustin aceasta parere. Ne intereseaza sa vedem acvarii care au ce arata nu dezastre facute din lipsa de interes/ocupatie.

Parerea mea este ca acvariul necesita adoptia unui om interesat si care se poate ocupa sau vanzarea lui.

10

Re: Acvariul lui Sorin

Intradevar era un dezastru; este si motivul pentru care m-am oferit sa ii ofer un nou setup, desi nici eu nu stau cu timpul liber prea bine.
O sa urmaresc cateva zile mai indeaproape cum evolueaza acvariul; si eu mi-am pus intrebari privind necesitatea bombei. Vom vedea cum respira pestii. Pana la urma, nici la mine nu au crescut prea bine plantele pana nu am bagat CO2. Cam peste vreo 4-5 zile ii voi mai planta cateva in urma tunderilor de la mine.
Eu am acvariu de 220l brut, asta e de 57. E totusi o provocare. Vom vedea cum ma descurc.
Ma poate edifica cineva cu privire la marca filtrului. As vrea sa stiu ce debit are. Pe el nu scrie nimic. In paharul de acumulare am gasit ceva ca un magnet - asa parea, nu l-am probat.

Re: Acvariul lui Sorin

Avand in vedere lipsa de timp, parerea mea e sa nu il mai chinui pe prietenul tau cu plante si alte dezamagiri, sa ii faci un setup cu un background pe baza de pietre si setupul la fel, ceva pietre, o creanga in mijloc si arata mult mai decent decat cu plante distruse. Nu cred ca sta el sa fertilizeze zilnic si sa se ocupe cum trebuie de plante, incat sa aiba un acvariu plantat sau semiplantat frumos.
PS: Hai ca asta e tare, spalat filtru cu detergent, material filtrant - magnet  lol . Filtru o fi din ala special pentru metale grele daca are magnet in el  lol si oricum pare cam micutz pentru ce se intampla in acvariul ala.

12

Re: Acvariul lui Sorin

Filtrul este dedicat acvaristicii, are si mufa pentru cuplare aer. Are si reglaj pentru debit. In mod normal, filtrele magnetice se folosesc in bazinele de apa potabila pentru a strange rugina. Ma duc azi pe acolo sa vad cum evolueaza.
In privinta fertilizarii nu e mare lucru, si nici nu sunt de acord ca, cel putin 3-4 luni trebuie fertilizar. Are substrat nou. Plus de asta uite cazul meu: la 200l apa in mod normal trebuia sa-i bag cam 2.5 ml/zi de micro si respectiv de macro (am de la Cristian Ionescu). Daca fac asta acvariul o ia razna. Asa ca ii bag 1.5 din fiecare de 3 ori pe spt. Si am plante ok.

Re: Acvariul lui Sorin

Fiecare acvarist isi face propria reteta, alea is retete de la care sa pleci, sa iti faci o idee. De aia incepi usurel si pe masura ce acvariul se stabilizeaza si plantele incep sa isi dea drumu mai pui cate putin, nu de la inceput 2.5 ml pe zi ca e clar ca o ia totul razna. Omul nu are cum sa calculeze decat pe litraj, nu are de unde sa stie ca acvariul e plantat sau semiplantat samd. La fel si cu lumina.