1 Editat de archangel22 (2012-05-18 15:08)

Subiect: Acvariile mele

Salutare tuturor! Numele meu este Tibi, sunt incepator pot spune, detin 2 acvarii (deocamdata):

Acvariul 1:
dimensiuni: 38x35x24
filtru: dennerle, 150l/ora, 2w
incalzitor: 25w
lumina: 2xT5 8W
vietati: creveti red cherry
plante: anubias, java moss, riccia, cladophora, celei mari si ascutite nu-i stiu numele
Cand si cand mai apar alge verzi pe geamuri dar nu ma deranjeaza pentru ca se curata destul de repede! La acest acvariu am o problema cu puii de creveti, cand sunt foarte mici ii vad misunand dar dupa o perioada dispar, de ce oare?


Acvariul 2:
dimensiuni: 60x30x30
filtru: aquael fan-1 ,300l/ora, 2,3W
incalzitor: 50w
lumina: 2x T8 15w
pietris: 2-4 mm
plante: doar vallisneria asiatica
vietati: 10 hemigrammus ocellifer, 15 neoni, 5 ancistrusi, 3 molly,5 xipho, 2 platy, 3 khuli, 1 corydoras, 2 labeo, inca 2 sanitari galbeni (imi scapa numele acum)
Sunt cam dezamagit de acest acvariu, il am de 1 an jumate, totul mergea perfect, in vara nu stiam ce sa mai fac cu vallisneria (se dezvolta foarte repede si era sanatoasa) pana acum vreo 2-3 luni de cand planta se descompune si a inceput sa faca alge! Am incercat mai multe modalitati, am avut un filtru mai puternic pus, am renuntat la el, aveam 2 neoane t5 13w, le-am inlocuit cu cele din descriere! Poate ma ajutati voi sa aflu ce alga este si sa ma sfatuiti cum sa scap de ea! Voi face niste poze  pentru a va da cu parerea! Mentionez ca este foarte simplu ca aspect si nu voi face nimic in acest sens pentru ca vreau sa fac altul mai mare si plantat!

La niciun acvariu nu folosesc fertilizanti!

Re: Acvariile mele

acvariul 1

Re: Acvariile mele

Salut si bine ai venit! Frumos cubul. In ce sens nu mai vezi puii? Se ascund sau dispar / mor? Dacă mor si nu ii mai găseşti, sunt mâncăruri de ceilalţi, dar poate sunt doar ascunşi in bilă aia de moss. Deşi in mod normal rcs sunt rezistenţi si foarte activi. Eu din 10 bucăţi am făcut peste 500, dar prima serie am omorât-o datorită valorilor nitritilor / nitratilor, adică nu a fost ciclat bine acvariul.
La partea cu celălalt acvariu, dau si eu cu presupusul in lipsa detaliilor, o fertilizare deficitară, in momentul in care substratul s-a consumat,  plantele nu au mai avut resursele necesare, neoane vechi, prea multi pesti cu filtrare deficitară si o slabă aspirare a substratului, lucru ce a dus la nitrati si implicit alge, care au mai luat si ele din resursele plantelor. Dacă dai mai multe detalii, vei primi sfaturi mai exacte.
PS: prea multi pesti / specii pentru 60l. Cory mai poţi cumpăra ca sunt pesti de grup, dar după ce mai elimini din multitudinea aia de pesti.

Re: Acvariile mele

Aceeasi problema care ai avut-o tu am patit si eu cu crevetii acum ceva timp, am mai cumparat vreo 20 de indivizi si astept sa vad daca se inmultesc, femelele vad ca au "saua" aia sus, deci ar trebui sa se inmulteasca in curand! Cat despre celalalt acvariu cu pesti, m-am gandit ca este posibil sa fie suprapopulat dar am trecut cu vederea crezand ca sunt pesti micuti si au loc...

5

Re: Acvariile mele

Banuiesc ca Valisneria face BBA. Nu o duce bine din lipsa de lumina sau lumina adecvata.

Re: Acvariile mele

pai si? ce sa-i fac pana la urma? sa opresc lumina sau sa bag mai puternica?

Re: Acvariile mele

Cam astea sunt algele...

8

Re: Acvariile mele

Nu e BBA. Seamana a cianobacterie. Asteapta si parerea celor mai priceputi in ale algelor.

9 Editat de mirceajifcu (2012-03-06 03:48)

Re: Acvariile mele

Doamne cate probleme mi-a facut mizeria asta de alga, mi-a distrus un setup si nu am reusit sa scap de ea. Adica i-am incetinit cresterea, dar de disparut nu a disparut pana nu am scos tot si am refacut setupul. Vezi la capitolul alge am facut eu subiect cu BBA si s-a discutat destul despre aceasta problema. Oricum ideea e ca ai un dezechilibru in acvariu si mai mult ca sigur valorile nitratilor la tine sunt foarte mari, in lipsa unui sistem co2 , ai fluctuatii ale ph-ului si ale co2 si asa mai departe. De aia te-am rugat sa ne dai mai multe detalii, cum ar fi ph ziua, ph noaptea, nitrati, nitriti, cu ce fertilizezi, cum fertilizezi, ce substrat ai, cat e de vechi, cum faci curatenie etc, nu detalii gen filtrul consuma 10w/ora.
Ai aici un articol foarte bun care sigur te va ajuta.

Re: Acvariile mele

Cateva poze cu mici modificari...

Re: Acvariile mele

Foarte frumos facut pomul, bravo!  :apl Fa si o poza de ansamblu sa vedem toata minunatia .

Re: Acvariile mele

Multumesc Mircea! Poza in plan ansamblu este sus de tot la descriere, doar ca am mai tuns putin din moss pentru ca era prea des si am mai facut mici modificari!

Re: Acvariile mele

Salut,am si eu un nano si l am facut si refacut de o gramada de ori dar nu mi a iesit asa de bine,sincer,chiar arata bine rau acvariul tau
Bravo

Re: Acvariile mele

Multumesc! As vrea sa mai cumpar cativa creveti, daca stiti pe cineva va rog sa-mi spuneti!

Re: Acvariile mele

daca ti spun cine vinde creveti imi dai mie acvariul? big_smile
urmareste putin vanzarile si vezi cine vinde sau scrie la cumparari ceea ce vrei sa cumperi si o sa ai PM plin

Re: Acvariile mele

Multumesc pentru idee! hmmm poti sa spui ca este al tau  lol , am in plan inca un cub cu niste red crystal doar ca astept sa se topeasca zapada sa caut niste pietre...

Re: Acvariile mele

archangel22 A scris:

Multumesc! As vrea sa mai cumpar cativa creveti, daca stiti pe cineva va rog sa-mi spuneti!

Ce fel de creveti? Uite aici sa iti faci niste idei cam ce e pe piata.

Re: Acvariile mele

Da...site-ul este de la tine din Germany...Te invidiez! Niste Crystal Red Grad "K4" as vrea sa pun in astalalt dar...nu cred ca gasesc la noi si daca voi gasi vor fi de 3 ori la pret fara a avea garantia ca nu crapa in 2 zile...

Re: Acvariile mele

Pai eu am luat 10 mossure si mai am 2. Nu stiu unde am gresit, dar le-am gasit pe rand moarte. Cred ca si faptul ca mi-au ajuns cu apa la 16 grade in punga, erau cam amortite si am sperat ca le readuc la viata si oricum daca le primesti in viata, nu ti le schimba. Trebuie sa faci poze cu ele moarte si primesti altele. Am mai luat de la ei si perle albe , care incep sa umple acvariul. Am sa mai iau o serie cand vine primavara sa vad , poate poate am noroc, ca sunt extraordinare.