Subiect: sa ma prezint

Salutare tuturor! Ma numesc Vali si sunt din Campulung Moldovenesc, sunt in acvaristica de 1 an, am 2 acvarii -unu cu astronotusi ocellatus (oscari) de 300 litri
si unul plantat cu cativa scalari si cativa guppy de 200 litri

Re: sa ma prezint

Salut si bine ai venit ! Asteptam si ceva poze . :fok

Re: sa ma prezint

salut! bine ai venit! niste poze si mai multe detalii???

4

Re: sa ma prezint

Bine ai venit

Re: sa ma prezint

Salut Vali si bine ai venit! Mai da niste detalii, pune niste poze sa vedem si noi! Eu sunt un mare fan al Astronotusilor si vreau sa iti vad acvariul. Cati ai in 300l?

Re: sa ma prezint

Bine ai venit Vali!
   Baga poze big_smile

Re: sa ma prezint

Cu ceva poze revin maine azi am facut ceva miscari in acvariu ( am dat un oscar ) si locuitorii acvariului sunt putin stresati
  Am in 300 l: 5 buc. de aproximativ 14-15 cm. STIU ca sunt multi pentru acest volum de apa dar sunt atat de multi din simplul motiv ca as vrea sa se aleaga o pereche .Dupa alegerea perechii cu siguranta va ramane doar perechea in acvariu.
  In acelasi bazin mai am 2 ancistrusi pentru a curati cioatele din acvariu si o  :frog  testoasa de aprox. 8 cm (diametrul carapacii).
  In concluzie am un acvariu supraaglomerat dar se va "aerisi" in lunile urmatoare...pana atunci schimburile masive de apa cel putin o data pe saptamana sunt obligatorii
   Ca sa va faceti o idee atasez in prealabil o fotografie din 12 dec. 2011 cu ei la 1 saptamana dupa ce i-am achizitionat. Cum am mentionat putin mai sus maine o sa va arat cum au evoluat in 3 luni (in decembrie aveau cca 4-5 cm)

Re: sa ma prezint

salut si bine ai venit,asteptam poze si detali tehnice despre acvariile tale
   ape limpezi

Re: sa ma prezint

asa cum v-am promis, astronotusii: tongue

10

Re: sa ma prezint

Frumosi oscarii, sa-ti traiasca!

Re: sa ma prezint

Pentru ca mi s-au cerut si date tehnice:
- Acvariu 300 litri home made si capac aferent acestuia la fel home made
-Filtru extern jbl e 900
-Filtru intern resun sp 1200
-Incalzitor 200 w
-Pompa aer Ap 180
- 2 neoane * 18 w

Locuitori :5 astronotus
                2 ancistrus
                1 testoasa cu tample galbene

In ceea ce priveste acvariul nr 2 (de 200 ) o sa revin dupa ce-l "cizelez" putin caci setupul e recent

Re: sa ma prezint

Multumesc tuturor pentru calduroasa primire :hug  big_smile

13

Re: sa ma prezint

La oscari nu va ramane setupul asa cum l-ai facut tu big_smile Au ei grija!
   Eu as scoate backgroundul ala si as pune un autocolant sau ceva de culoare inchisa, si as fixa mai bine buturugile/pietrele din acvariu :fok

14

Re: sa ma prezint

Bun venit!!!

15

Re: sa ma prezint

Salut Vali, bine ai venit!

Si eu iti recomand sa ancorezi bine tot prin acvariu, Oscarii din plictiseala redecoreaza. Si eu am 2 Oscari de cca.20cm si toata ziua se lupta cu bolovanii si buturuga, incercand sa le impinga. Ar fi pacat sa reuseasca la tine, nu-ti lipsesc 300l de apa in camera.

Sunt minunati Oscarii tai, ai grija de ei!

Acvariu 220l, Filtru JBL e1500, incalzitor 50W