1

Subiect: GSA pentru ciclide

asa cum se deduce din titlu m-ar interesa si pe mine cum as putea face sa imi apara si mie in acvariu acesta alga.momentan a inceput sa apara alge maro

2

Re: GSA pentru ciclide

ce neoane folosesti?  ce perioada de iluminat ai?

Multi vad, putini cunosc !

3

Re: GSA pentru ciclide

2 neoane 18w:un aqua zonic actinic blue si un 865
cam o ora dimineata si de la 16 la 22
algele maro se inmultesc vizibil de la o zi la alta

4

Re: GSA pentru ciclide

Perioada este prea scurta pt. alge sa se depuna, mareste-o dimineata macar de la 9 la 12 -13 dupa 2-3 ore pauza si iar de la 15 -16 pana la 21- 22.
Eu cu un JBL marine day cu program de la 9 - 13 ( aprins )si 16 - 21 nu prea am prins alge pana nu am aprins si un neon hagen aqua glo.

5

Re: GSA pentru ciclide

Vorbind de JBL de 36w 120 cm si Aqua Glo de 30 w 90 cm.

Bafta

6

Re: GSA pentru ciclide

aham,merci.problema este nu ca nu imi apar alce ci ca sunt maro.as vrea pt impresia vizuala si pt ciclide alge verzi

7

Re: GSA pentru ciclide

"Descriere. Aceasta alga se dezvolta sub forma unor puncte mici verzi pe peretii acvariului si pe frunzele plantelor cu un ritm de dezvoltare mai lent.

Cauzele aparitiei. Nivelul scazut al fosfatilor (PO4) din apa duce adesea la o invazie a acestor alge. Nivelul scazut de CO2 sau o iluminare intensa pe o durata lunga de timp poate de asemenea sa contribuie la apritia punctelor verzi."

Sper sa intelegi.

8

Re: GSA pentru ciclide

mda,am citit si eu asta.pai automat la ciclide ph tb mare adica nivel scazut de co2,o sa mai incerc cu mai muta lumina.

9

Re: GSA pentru ciclide

http://www.cichlid-forum.com/articles/buffer_recipe.php

10 Editat de octavian (2012-03-13 00:00)

Re: GSA pentru ciclide

EuTek A scris:

http://www.cichlid-forum.com/articles/buffer_recipe.php

sincer nu prea inteleg.parametrii apei cred ca sunt destul de buni pt ciclide ph 7,7 ,gh 14,kh 10
trebuie modificati parametri?daca da,cum?si cat?

11

Re: GSA pentru ciclide

Pt pesti parametri apei sunt bunicei, pt aparitia GSA tine lumina mai mult aprinsa si te-ai gandit sa schimbi 865 cu aqua glo ?

12

Re: GSA pentru ciclide

ce spectru are aquaglo?din cate stiu,parca e tot cu albastru cam mult.mi-as pune ceva ce imita lumina soarelui,ca cel pe care il am este albastru albastru

13

Re: GSA pentru ciclide

Albastru si galben. Mai mult galben. In combinatie cu jbl marin day da frumos, cel putin imi place mie.

14

Re: GSA pentru ciclide

aqua zonic actinic blue este foarte mult albastru si foarte putin galben,dar are chestia asta "actinica" care nu prea stiu ce insemna dar din cauza ei cred, se vad culorile pestilor super.
pe cutia in care mi-a venit neonu scrie:"to maximize lighting effect,use Marine Blue light tube with Aqua zonic sun tub.Stronger fluorescence will benefit coral and marine fish..."
deci cred ca este tot un fel de aqua-glo si marin day,doar ca mai are in plus si chestia asta "actinica"
am tinut neonu ieri mai mult(din greseala) si vad ca au inceput sa apara semne de GSA

15

Re: GSA pentru ciclide

Lumina din Acvariu de ciclide africane se ia dupa gustul fiecaruia, asta ne place sa vedem asta vedem. Combinatia de Aqua Zonic si 865 este placuta ochiului dar ai doua neoane a cate 18 w, 60 cm lungime la un acvariu 100 L , nu este cam multa lumina in acvariu ? Africanilor le place o lumina mai slaba si ce vad eu in pozele cu acvariul tau mi se pare foarte luminat sau ai umblat la aparat si ai dat luminozitatea mai mare ?

Deci problema cu GSA ai aflat-o, mareste perioada de iluminat pe zi.
Bafta.

16 Editat de octavian (2012-03-15 16:32)

Re: GSA pentru ciclide

mie nu mi se pare prea multa lumina si nici pesti nu am vazut sa comenteza big_smile
daca as lasa doar neonul albastru nu prea s-ar vedea nimic,plus ca totul in acv ar fi albastru.
a inceput sa imi apara o alga,nu stiu sigur daca e GSA,o alga barboasa verde,o sa pun poze dupa ce o sa-mi colonizeze putin acvariul

off topic:se hranesc ciclidele(mbune)cu hrana vie?!

17

Re: GSA pentru ciclide

Nu stiu exact daca le place hrana vie dar la ce speci de pesti ai in acvariu sunt mai mult vegetariei, dar poti incerca sa le dai hrana congelat ( larve de tantari rosi ), ai mei mananca foarte bine. Dar la inceput sa le dai cate putin si sa continui si cu fulgi/granule ce le dai in prezent.

18 Editat de octavian (2012-03-16 19:35)

Re: GSA pentru ciclide

merci,eu ma gandeam la niste pui de guppy :-