1 Editat de mihai2006 (2012-03-08 23:12)

Subiect: Un sfat va rog. Finrot sau nu?

Ma confrunt cu o problema la care nu prea gasesc raspuns....la un molly astazi am vazut coada franjurata...sunt sigur ca aseara nu era asa insa pestele era apatic si statea mai mult pe substrat.
Banuiesc 2 cauze si anume : fie pestele a fost ciugulit de altul, fie are finrot.
La partea cu aceasta fin rot am ceva nelamuriri si fiind poate si "primul " caz am nevoie de ajutorul vostru.
Finrot poate sa apara in timp asa scurt..sau are o evolutie mai lenta.
Ca si tratament am vazut ca sunt recomandate schimburile de apa, antibiotic (eritromicina) si sare in acvariu ( exclus in cazul meu deoarece am 3 ancistrusi si 2 cory)
Nu stiu insa ce cantitate de eritromicina se pune si daca are vreun efect advers asupra melcilor sau exista vreun pericol sa decicleze acvariu.

Re: Un sfat va rog. Finrot sau nu?

Am atasat si 3 poze.

Re: Un sfat va rog. Finrot sau nu?

Chiar arata a finrot, iar daca sarea nu este recomandata la unii pesti, nu inseamna decat ca ai amestecat pesti incompatibili. Eritromicina stiam ca nu decicleaza.

4 Editat de mihai2006 (2012-03-09 00:02)

Re: Un sfat va rog. Finrot sau nu?

Multumesc Ancistrus pentru raspuns..mi-ai confirmat banuielile.
Ieri si alaltaieri mi-au mai murit 2 pesti( un guppy si un molly) amandoi cu aceleasi simptome ( apatici, retrasi, lipsa poftei de mancare, apoi ramasi pe substrat si inoata pe o parte)Am banuit un nivel de No2 ridicat motiv pentru care am efectuat si 2 teste apa : No < 03, Ph.7.5   alti pesti nu au fost adaugati recent in acvariu, iar cei care au murit ieri erau deja de 2 luni in acvariu.
Astazi alta dracie.....am gasit molly in cauza cu coada franjurata.
Nu stiu ce naiba se intampla in acvariu...numai probleme  :scry
Ai idee cum se administreaza eritromicina? si daca adaug in acvariul cam ce perioada las pestii cu tratament ?

Partea cu amestecatul pestilor...perfect adevarata smile

Re: Un sfat va rog. Finrot sau nu?

Salut ! Pui eritromicina 1 pastila la 40-50 litri pisata marunt si apoi diluata in apa. In 3 zile dispare orice simptom de boala. Apoi schimb de apa obligatoriu 20 %. Testat si garantat.

6

Re: Un sfat va rog. Finrot sau nu?

Sau poti folosi medicamentul de la Sera, Omnipur sau Easy life, Multicura  care au un spectru larg de actiune.
Secretul este sa respecti 100% instructiunile.

Mult succes!

A! Inca ceva!

In urma tratamentului pe care il vei face, ai mare grija la igienizarea acvariului.
Conform celor spuse de tine, inseamna ca la tine in acvariu prolifereaza o infectie bacteriana.
Cateva idei:
-Sa incerci sa faci curat mai bine
-sa te speli bine pe maini inainte de a baga mainile in acvariu
-pestii noi nu se introduc cu apa de transport, si este bine sa fie tinuti in bazin separat de carantina timp de 3 saptamani, o luna
- la fel si plantele sau melcii

Ar fi bine sa ajuti sistemul imunitar al pestilor existenti cu ajutorul unui supliment de multivitamine: Sera Fishtamin sau JBL Atvitol.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Un sfat va rog. Finrot sau nu?

Lucia A scris:

Sau poti folosi medicamentul de la Sera, Omnipur sau Easy life, Multicura  care au un spectru larg de actiune.
Secretul este sa respecti 100% instructiunile.

Mult succes!

A! Inca ceva!

In urma tratamentului pe care il vei face, ai mare grija la igienizarea acvariului.
Conform celor spuse de tine, inseamna ca la tine in acvariu prolifereaza o infectie bacteriana.
Cateva idei:
-Sa incerci sa faci curat mai bine
-sa te speli bine pe maini inainte de a baga mainile in acvariu
-pestii noi nu se introduc cu apa de transport, si este bine sa fie tinuti in bazin separat de carantina timp de 3 saptamani, o luna
- la fel si plantele sau melcii

Ar fi bine sa ajuti sistemul imunitar al pestilor existenti cu ajutorul unui supliment de multivitamine: Sera Fishtamin sau JBL Atvitol.

Multumesc pentru sfaturi, topicul era insa mai vechi ( de prin luna martie)
Am folosit la momentul respectiv eritromicina ( 1 pastila la 20-25 L apa) si am mentinut tratamentul timp de cateva zile dupa care am schimbat o cantitate de 25-30%. Nu mi-a deciclat acvariul si nu au murit nici din melcii pomaceea
De atunci nu am mai avut nici un fel de probleme in acvariu si totul este ok cu pestisorii.

P.S. Lucia foarte frumosi pestisorii tai :of