1 Editat de philippe (2012-03-10 23:06)

Subiect: Betta Splendens bolnav

Salut, de 3 zile mi-am luat un Betta splendens. Sta intr-un bol de 10 l cu substrat de pietris colorat, 2 plante (subacvatice, nu stiu cum se numesc) si un castelas. Da stiu, o sa ma certati ca l-am pus in bol, dar nu asta as vrea sa fie subiectul acestei discutii. Am pus in bol apa de la chiuveta si apoi am pus 3-4 picaturi de water conditioner, am lasat sa se depuna apa aprox. 24 de ore, apoi am adaugat pesticul. In prima zi a fost foarte vioi, s-a plimbat prin castel, s-a ascuns printre plante, insa a 2 a zi cand m-am intors de la birou statea la suprafata apei cu capul in sus, foarte letargic, pe marginea bolului, si cauta sa se ascunda sub frunze care s-au rupt din plante. Cand l-am vazut asa am crezut ca a murit, nu se misca aproape deloc, dar cand am batut in bol a dat un ocol de bol si s-a pus la fel cam in aceeasi pozitie. De asemenea nu prea l-am mai vazut sa manance, i-am dat si tera betta su sera bettagran si nimic, doar in prima zi a mancat. Acum l-am scos intr-un alt vas, i-am schimbat apa, am pus 2 linguri de sare marina grunjoasa, am pus water conditioner-ul, astept sa se incalzeasca apa putin si sa se mai depuna iar apoi o sa-l pun la loc. Starea lui e la fel acum si in celalalt vas de sticla. semne fizice de vreo boala nu prea vad pe el, l-am analizat putin, numai am vazut o chestie mica pe suprafata corpului, ceva alb ca o scama, dar nu stiu, poate a agatat ceva din bol.

Ma poate ajua cineva, stie cineva ce se intampla cu el, daca are vreo boala si cum ar trebui tratat?

Multumesc

Re: Betta Splendens bolnav

Scama aceea de spui tu poate fi mucusul care se desprinde din cauza sarii din apa. Nu este ceva grav. Mai grav ar fi daca apa aceea sa fi avut prin ea substante daunatoare pestelui si eu nu sunt de acord nici cu pietrisul colorat . Am avut la fel mai demult  niste pietris colorat in acvariul cu mai multi betta si au murit pe rand . Nu se stie cu ce  il impregneaza . Te sfatuiesc sa scoti pestele si sa-l pui intr-un acvariu fara pietris cu incalzitor cu termostat si ridica temperatura la 28 grade . Sare 1 lingura la 10 litri de apa si asteapta . Nu ii dai nimic de mancare deocamdata . Se poate ca in apa sa se dizolve culoarea din pietris care este daunatoare lui mai ales ca este o apa statuta . Daca avea macar un burete bolborositor era ceva . Eu am un betta si il tin intr-un bol de sticla. Azi am fost sa iau un burete bolborositor un super finut si mic care se potriveste la fix la boluri, se numeste BF-baby - Bio Foam baby . Nu uita sa schimbi apa in fiecare zi si pui cantitatea exacta de sare la cantitatea de apa schimbata
. Atentie cu apa, s-ar putea sa mai fie probleme de la Apa Nova .
Succes si sa se faca bine pestisorul !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

3

Re: Betta Splendens bolnav

A decedat pesticul, l-am gasit in dimineata asa in castel. sad Spuneti-mi va rog ce sa fac cu bolul, plantele, nisipul si castelul, trebuiesc curatate/dezinfecate in vreun fel avand in vedere boala pesticului?

Multumesc

Re: Betta Splendens bolnav

Imi pare rau sa aud asta . Incearca sa pui apa cu sare in bol pana sus . Arunca pietrisul colorat si castelul deoarece si cel din urma este are vopsea acrlica . In bol nu pui decat pietris alb gri si nimic care este vopsit cu  vopsea acrilica . Totul sa fie natural .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L