Subiect: Leeri cu puncte albe pe ochi

Va salut !

Am un acvariu eheim de 128 l in care tin 4 leeri,1 gourami,4cory,7neoni,4 ramirezi,2 xipho,1 labeo bicolor.Filtrare am jbl e701 extern si intern eheim 2210.Am observat la leeri si parca si la gouram ca le-au aparut pe ochi puncte albe.De vreo luna sau mai  mult sunt mai speriosi parca,decat erau inainte.Alte simptome nu am vazut.Punctele le-am observat azi dar nu stiu sigur de cand le au ca stau mai mult ascunsi si ies doar la papa.Am schimbat apa(30 l) de 5 zile si atunci am clatit si mediile din filtrul extern cu apa de la chiuveta direct.Asta sa fie cauza ? Precizez ca la alti pesti nu am observat problema asta. Ce tratament recomandati ? Sau e bine sa-i mai las cateva zile poate isi revin? Nu pare gris deoarece au numai pe ochi din cate observ eu.

Multumesc anticipat !

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

Re: Leeri cu puncte albe pe ochi

uite un link ajutator pt a identifica boala - http://www.jbl.de/en/online-hospital
Gris nu cred ca este, pestii mei au avut de 2 ori gris si de fiecare data mai intai a aparut la neoni (probabil sunt mai sensibili) iar punctele albe erau pe tot corpul in special pe inotatoare. ai putea sa te mai duci in hornbach iar la raionul cu medicamente pt pesti sa te uiti pe ambalaje-au poze cu "efectele" bolii pe care o trateaza. intr-o alta ordine de idei, cred ca este cam aglomerat acvariul tau wink

Re: Leeri cu puncte albe pe ochi

Schimb brusc de PH , o sa dispara cu timpul. Esti criminal frate !!!
Tu nu citesti despre clatirea filtrelor. L aun filtru extern nu se umbla decat o data pe 1 an sau la 6 luni , depinde si mediile de filtrare se spala in apa de acvariu si doar se cufunda usor de cateva ori sertarele . Daca nu stii intraba inainte de a face ceva . Buretii de asemeni se curata mai bine dar tot in apa de acvariu . Offfff ! Lasa-i in pace ca isi vor reveni in maxim o saptamana . Nu mai schimbi apa deloc pana nu ti se cicleaza filtrul din nou .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Leeri cu puncte albe pe ochi

Stiam ca nu e bine dar am crezut ca nu se va intampla nimic.Dar se pare ca m-am inselat si au fost efecte.Am umblat ultima oara prin decembrie la filtru si acum(pe 5 martie)cand l-am deschis era multa mizerie in apa de pe fundul canistrei.Daca il deschid la 6 luni cred ca se face mâl acolo.Gris nu cred ca e.Ca au doar la ochi cate un punct mai maricel,in zona irisului.

Multumesc pt reply !

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

Re: Leeri cu puncte albe pe ochi

Nu este gris. Asa se intampla cand pui apa in graba si mai ales de la robinet sau cand il muti dintr-un acvariu in altul fara sa-l acomodezi .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L