1

Subiect: daca ma puteti ajuta nu ezitati.

salut, revin dupa cateva luni in care am facut multe prostii in bazinul meu iar acum incerc sa indrept geselile...
1.Lumina Osram 865+965+plant Gow X24-folosesc de 2 zile doar 865(cu reflector)+plant grow cu program schimbat de la 3-7-6 la 5-2-5(lumina-pauza-lumina)
2.Injectie CO2 butelie+ph controler JBL-ph 6.8
3.plante...multe, foarte multe inca nu le cunosc dar sunt...
4.3 cory albino,6 zebre, 18 neoni, 5 otto, 1 SAE,melci comunitari, ucigasi,pomacea,neritrine si cca 20 rcs+3-4Amano
5.feropol-1ml/zi-feropol 24 2 picaturi/zi-easy carbo 2ml/zi-pps pro cristi ionescu 1,5ml/zi
6.filtru intern biobox2+un filtru mic intern cu sray bar
7.bazin cu 80l apa net, substrat manado+pietris 2-4mm,schimb de apa saptamanal cca 25%+completare la cateva zile
8.teste jbl picatura facute acum 1h:
T=27(doar ce s-au stins neoanele)
Kh=10 aici am o variatie ciudata, masurat la interval de 2 zile am avut-13-12-8 si acum 10...
GH=14
NH4=<0,05
NO2=0,025
NO3=<10 as zice undeva la un 7-8
PO4=<0,02
FE=1.5 si astazi nu am adaugat ferro...am facut testul de 2 ori si a dat la fel, am sa il mai repet si maine...poate fi de la micsorarea luminii si deci o absorbtie precara din partea plantelor??

Acum, din ce stiu acel PO4 trebuie sa fie in raport de 1/10NO3.Deci trebuie crescut PO4 cu aditie de k?

Bazinul prezinta de la ultimele prostii facute de mine(deciclari partial,vietati aduse,plante bagate,mutari plante, fertilizari aiurea...)gsa,cianobacteria,bba.Mare parte din plante au frunzele gaurite de la junatate in jos si nu numai.
Probema cea mare pentru mine sunt algele.Ce recomandati date fiind cele de mai sus?Recomandati apa oxigenata?Care ar fi proportia si cum se procedeaza?Recoamndati schimbarea tipului/modului de fertilizare?Faptul ca din substrat ies bule de aer este un lucru bun sau nu?
Rugamitea este defapt sa imi spuneti cu ochiul critic unde gresesc si cum as putea sa il vitalizez cat mai rapid?
Folositi linia de fertilizare de la esy life?Cum vi se pare?Intreb intrucat presupun ca una din probleme la mine este fertilizarea...
Daca peste o saptaman revin cu lumina la 3 neoane iar peste inca 2-3 saptamani mai adaug un plant grow vi se pare o idee buna?

Oare merita sa fac un reset la doar 5-6 luni de la start?este un motiv serios sau merita sa mai lupt cu algele?

In poze se poate vedea deja cianobacteria in partea din fata, acum este mult mai intensa.
Cu stima

Re: daca ma puteti ajuta nu ezitati.

Ai pus o gramada de intrebari , asa ca daca mai sar cate una asta e...
Deci cianobacteria am si eu in partea de mijloc-sus a substratului , nu e prea multa si am inteles ca nu e o problema grava atat timp cat nu urca prea mult pe sticla , gsa la mine a aparut mai agresiv atunci cand am redus fertilizarea cu macro (pps)dar in momentul in care am revenit la vechiul dozaj nu a mai aparut iar cea care era deja am curatat-o .Eu folosesc si fertilizanti de la easylife pentru a suplimenta po4 si k pe care le adaug si din pps . PO4 la tine este la pamant(e bine ca ai test) Valoarea lui trebuie sa fie de aprox.1ppm si poti adauga fosfo de la easylife pentru a salta nivelul , k este potasiu iar valoarea lui trebuie sa fie cam 25-30 ppm , dar el se afla in masa apei la un anumit nivel , acum depinde la ce nivel . Si din substratul meu mai ies bule , sunt niste bacterii acolo care consuma si elimina substante ( nu prea am intrat in amanunte pentru ca nu am avut probleme din aceasta cauza ) Apa oxigenata este o arma cu doua taisuri si nu o recomand in nici o situatie , mai bine tratezi cauza decat efectele .Ce vad eu in cazul tau :azotul si fosforul prea mici(no3 , po4) iti recomand niste macro de la colegii nostri , sunt mult mai concentrate decat cele de firma , fierul mult prea mare , lumina 3 x 24w este suficienta , era bine sa dai si dimensiunile bazinului nu doar cati litri are .
Linia de fertilizare easylife este destul de buna dar trebuie sa stai bine in ghete ca e destul de scumpa , de pilda in cazul tau ca sa aduci po4 la un nivel acceptabil trebuie sa pui cam 30ml saptamanal , impartit in 3 doze o data la 2 zile si apoi refaci testul .

3

Re: daca ma puteti ajuta nu ezitati.

Deci:
-Ciano: trebuie facut un tratament cu eritromicina,o pastila la 20 litri de apa,si dispare rapid
-GSA- e firesc sa ai in cantitate mica,atunci cand fertilizare este up. Altfel in cantitate mare,trebuie combatuta,iar cel mai usor este sa reduci codoiul si aditia de fier.
-BBA...un pic mai complicat,alga asta iubeste inconstanta codoiului deci variatiile,combinate cu exces de macro,mai ales din sfera P, si totodata curentii mari
....restul...chiar ai pus multe intrebari smile)  curatenie si liniste.Iluminarea ...zic sa nu te duci mai mult de 0,8w/l cata vreme nu esti perfect pregatit,timpul de iluminare te sfatuiesc sa fie fie o singura sesiune pe zi de 7ore,fie 2 sesiuni pe zi de 4 ore sau 4,5ore

4

Re: daca ma puteti ajuta nu ezitati.

Ok, multumesc de raspunsuri.Deja ma chinuie bazinul, am facut mult prea multe greseli iar acum trebuie sa le indrept.Probabil un reset ar fi cea mai buna solutie, sau chiar un alt bazin, mai mare...Pacat ca nu am timp suficient pentru un acvariu asa cum mi-l doresc.
Despre antibiotice nu pot spune decat ca nu voi folosi decat in caz de maxima urgenta, dar oricum multumesc inca odata.
Toate bune