1

Subiect: ridicare PH

o intrebare: este bun cimentul sa ridic ph-ul la un acvariu cu ciclide malawi?
am facut un mic test si...am facut niste "pietre"de ciment cu apa, dimineata am pus o piatra mai mica ca un pumn intr-un litru de apa, acum pe seara am facut un test de ph si mi-a dat 9.5-10, dar la 180l de apa nu va mai urca atat.
ar fi bun?dauneaza cu altceva cimentul ?
multumesc

The woman- not every monster live in the wild

2

Re: ridicare PH

Cu creta ridici pH-ul mai sigur, zic eu.

3

Re: ridicare PH

si la 180l cata creta sa pun si unde?
in acvariu sau in filtru?

The woman- not every monster live in the wild

4

Re: ridicare PH

Nu stiu. Eu nu am mai pus. Doar stiu ca creta este carbonat de calciu. Eu as rade creta intr-un vas, amestec cu apa si torn in acvariu. Sau poti pune, daca ai o bucata mai mare sa stea in curentul de apa.

5 Editat de sTTTk (2012-03-12 00:29)

Re: ridicare PH

Intradevar PH-ul il poti ridica cu ajutorul banalei ''crete'' sau cu bicarbonat, insa am si eu 1 intrebare : de ce vrei sa risti si sa iti omori saracii pesti ?
Ciclidele africane care se gasesc la noi in tara in mare parte sunt aclimatizate foarte bine la apa de retea si nu ar trebuii sa ai probleme cu ele, iar daca totusi iti doresti un ph si o duritate mai mare poti incerca ceva mai natural cu piatra calcaroasa si spartura de scoici.

Am uitat sa adaug : o buna aerare a acvariului te va ajuta in cresterea ph-ului sau mentinerea lui deoarece ajuta la eliminarea dioxidului de carbon  wink, cat despre creta eu personal cred ca este extrem de greu sa o dozezi corespunzator.
Eu iti recomand pietre calcaroase pt a creste duritatea si implicit si ph-ul.

Multi vad, putini cunosc !

6

Re: ridicare PH

Exista in peturi Ph+,dar sfatul meu -nu baga tot felul de substante in acvariu ca porma te trezesti ca ai pesti bolnavi s-au mai rau ,cu decese in randul pestilor.Baga spartura de scoica,cum a spus si colegul sTTTK.
Bafta si ai grija la ce bagi. :sok

0773797258

7

Re: ridicare PH

ph+ nu bag si nici alte chimicale, am incercat odata cu bicarbonat dar....trebuie destul si dupa ce schimbi apa gata s-a dus. pietre calcaroase am in acvariu si am ph 7.5, masurat cu 2 teste diferite, dar cum sunt acele pietre,nu este la fel si cimentul-tot o piatra? doar ca are o concentratie mai mare de calcar

The woman- not every monster live in the wild

8

Re: ridicare PH

Nu bagi alte chimicale... doar ciment. Hai ca asta-i tare smile)

Scuze de off-topic  :fok

9

Re: ridicare PH

MYKE A scris:

ph+ nu bag si nici alte chimicale, am incercat odata cu bicarbonat dar....trebuie destul si dupa ce schimbi apa gata s-a dus. pietre calcaroase am in acvariu si am ph 7.5, masurat cu 2 teste diferite, dar cum sunt acele pietre,nu este la fel si cimentul-tot o piatra? doar ca are o concentratie mai mare de calcar

La fabricarea cimentului se foloseste ca materie bruta in proportei de 70% calcar daca nu gresesc, iar restul sunt adaosuri de gips/argila/oxizi/silicati...etc; acum sincer ai vre-un ciment la care stii compozitia si gramajele exacte ale compusilor folositi si te pricepi atat de bine incat sa stii ce dizolvi/cum si cat?! Eu zic ca nu are rost sa te legi la cap daca nu te doare  wink

Multi vad, putini cunosc !

10

Re: ridicare PH

"Eu zic ca nu are rost sa te legi la cap daca nu te doare"
corect, dar m-am gandit ca daca tot se foloseste cimentul si la decoruri 3d....acolo de ce nu dauneaza?chiar daca se acopera cu vopsea sau altceva

The woman- not every monster live in the wild

11

Re: ridicare PH

MYKE A scris:

"Eu zic ca nu are rost sa te legi la cap daca nu te doare"
corect, dar m-am gandit ca daca tot se foloseste cimentul si la decoruri 3d....acolo de ce nu dauneaza?chiar daca se acopera cu vopsea sau altceva

La decorurile 3D se foloseste o mica cantitate de ciment, nu se adauga in apa constant wink

Multi vad, putini cunosc !