1

Subiect: Plante pentru incepatori

Salut, sunt incepatoare asa ca nu ma luati tare cu termenii  tongue

Am un acvariu de 54 litri pe care l-am luat de la Hornbach dotat cu filtru si incalzitor.

Inainte am avut un acvariu mic de 10 litri, dar cum pestisorii mei - guppy si molly balon - s-au decis sa se inmulteasca a trebuit sa fac un upgrade.

Acum problema este cu plantele, am, cred, Acorus gramineus, sau ceva asemanator, plante se inmulteste doar ca unele frunze au inceput sa se ingalbeneasca. Temperatura constanta in acvariu este de 26 grade, ar putea fi prea cald pentru planta?
Ce alte plante mi-ati recomanda? Am vazut aici pe forum cateva acvarii foarte frumos amenajate cu ceva gen Bacopa, adica genul care se intinde pe tot nisipul.As putea folosi si eu asa ceva?

Re: Plante pentru incepatori

Valisneria,echinodorusi,hydrocotile,cabomba,elodea,criptocorine etc.Poti face ceva frumos si cu plantute easy ,probabil lumina slaba lipsa uni fertilizant ar putea fii cauza frunzelor galbene...S-au ai putea sa ii gasesti un loc acvariului langa geam sa aibe un plus de lumina naturala(sa nu bata soarele direct in acvariu)

http://alinursul.sunphoto.ro/acvariu_plantat

3

Re: Plante pentru incepatori

Acorus ala nu pare a fi planta de acvariu. Citeste articolul asta.

E o supriza neplacuta sa afli ca pet-shop-urile vand plante care nu sunt obinuite cu mediul submers. Chiar daca planta creste in multa umezeala.

Re: Plante pentru incepatori

Intr-adevar Acorus gramineus este o planta cu care se infrumuseteaza marginile helesteielor, iazurilor, si chiar a gradinilor. Sunt folosite si in anumite "setupuri" dar la paludarii (sau riparium cum le mai spune pe afara) si plantate la suprafata (poza stanga). In acvariu nu stiu cat vor rezista total sub apa.

Re: Plante pentru incepatori

alin ursul A scris:

S-au ai putea sa ii gasesti un loc acvariului langa geam sa aibe un plus de lumina naturala(sa nu bata soarele direct in acvariu)

Pai daca e langa geam ... cum poate sa il fereasca sa nu bata lumina direct in el, dar totusi sa aiba plantele parte de lumina?
Un lucru e sigur, daca pui acvariul langa geam, va fi verde  big_smile , dar nu din cauza plantelor, ci a algelor.