Subiect: nano la serviciu

Buna ziua tuturor,

Intai vreau sa va felicit pentru activitatea pe care ati ales sa o practicati si pentru sfaturile pe care le dati. Citesc de ceva vreme forumul, vreau sa ma documentez serios sa pot construi un acvariu mare si frumos pentru pestii mei. Acum am un bol de aprox 12l ("dotat" cu incalzitor si pompa de aer) care sta pe biroul meu la serviciu, totul a inceput cand am primit un caras auriu nu mai mare de 3 cm cu coada cu tot, asta se intampla anul trecut pe vremea asta, intre timp am mai luat in "gazda" cativa locatari (un xifo, 4 neoni si doi puiuti de guppy). Caraselul (Steevie) a crescut destul de mult, bolul a devenit neincapator si mi-am propus sa imi fac un acvariu adevarat, m-am gandit la ~60 l, si sa-i duc pe toti acasa acum ca imi permite si vremea. De cum incep treaba va tin la curent cu eventuale intrebari  wink 
O sa pun si o poza cu Steevie

Re: nano la serviciu

Salutare Alecsandra si bine ai venit! Dupa cum singura ti-ai dat seama, acvariul e cam micut pentru un caras de un an si ceva, sa nu mai zic ca mai are si colegi de camaruta. Pai important e sa cumperi un acvariu prima oara, sa il ciclezi cum trebuie cu melci sau acei 4 neoni si xifo (se numesc pesti de sacrificiu, deci alegerea iti apartine daca ii folosesti pe ei sau cativa melci pomaceea mari) si cu ocazia asta ii mai faci putin loc lui Steevie . Pentru viitor sa stii ca bolurile sunt considerate un fel de instrumente de tortura pentru pesti.
De preferat e sa cumperi un acvariu complet, nou sau de la vre-un coleg de "breasla" daca gasesti. Ar mai fi varianta sa ti-l faca cineva, dar ce e de firma ... e de firma.

Re: nano la serviciu

Deja am dat comanda sa-mi taie geam de 6mm cu dimensiunile 50/30/40 si o sa-l lipesc eu acasa, accesorii si plante am vazut ca se gasesc din belsug la "vanzari", sper sa iasa un home-made frumusel, cu ajutorul vosrtu bineinteles.

Re: nano la serviciu

Multumesc dle Bitanu! Se pare ca primavara incoltesc idelie in minte  big_smile  sper sa se si materializeze.

Re: nano la serviciu

Sfatul meu e sa chemi pe cineva cu experienta sa te ajute la confectionarea acvariului si sa iti dea cateva ponturi sa nu te trezesti cu o balta in camera. Ar fi pacat de Steevie al tau.

Re: nano la serviciu

Am mai facut doua pana acum, unul de 30 L pentru mine (in care am avut vreo 3 ani guppy, pe care l-am donat cu totu' cand am plecat la facultate)  si unul recent de 60 L pentru un prieten, ambele au iesit din prima, deaia prefer sa-l fac eu decat sa cumpar, de banii aia cumpar altele. Nu incep chiar cu experienta 0  :scool

7

Re: nano la serviciu

buna....sunt noua pe aici si eu....si nu ma pricep cu  functioneaza acest program........dar am si eu nevoie urgent de un sfat....am un mascul de guppy,dar nu stiu ce se intampla ca pa codita e-a apatut ca un fir de sânge care parca ii tot papa cate un pic din varful coditei.......ce tratament sa ii fac ....va rog sa ma ajutatii....sunt incepatoare.... :fconf

Re: nano la serviciu

Mai pun inca 3 poze cu tot bolul, mai sus l-am prezentat doar pe Steevie, care nu stiu inca daca e femela sau mascul, in ultima sunt neonii (initial au fost 5, dar intre timp unu a dat coltu').

Re: nano la serviciu

Bine ai venit !Succes cu noul proiect ! :fok

10 Editat de Ancistrus (2012-03-13 02:44)

Re: nano la serviciu

Bine ai venit Alexandra!
   Eu astept sa deschizi subiectul cu acvariul nou, despre bolul asta am aceeasi parere cu a caraselului tau din prima poza big_smile

LE: Din ce am observat lucrezi la RBL, deci nu te zgarci si fa-i lui Steevie (care din poze pare Steevița big_smile) un acvariu calumea :fok

Re: nano la serviciu

Bun gasit dle Cristi! Nu te inseli, Steevie este RBL-ist  big_smile  , imi pare rau ca nu am demarat mai din timp actiunea "acvariu adevarat", pana o sa fie gata de locuit o sa mai dureze ceva oricat m-as grabi eu si acum sunt in situatia in care trebuie sa-i duc acasa cat mai repede, asta inseamna transport de pesti de la Bucuresti la Giurgiu, cum sa fac cel mai bine astfel incat sa ajung cu toti?

12

Re: nano la serviciu

Scoase vietatile din bol si bagate intr-un bidon de apa plata de 5 litri. Daca ai masina nici nu vor simti drumul. In bidon poti baga JBL OxyTabs pentru a le asigura oxigenul necesar transportului, si JBL Biotopol ca si element antistres. Ambele produse folosite conform indicatiilor de pe recipient, iar pe durata transportului sa nu ii hranesti deloc.

Re: nano la serviciu

Gyany A scris:

buna....sunt noua pe aici si eu....si nu ma pricep cu  functioneaza acest program........dar am si eu nevoie urgent de un sfat....am un mascul de guppy,dar nu stiu ce se intampla ca pa codita e-a apatut ca un fir de sânge care parca ii tot papa cate un pic din varful coditei.......ce tratament sa ii fac ....va rog sa ma ajutatii....sunt incepatoare.... :fconf

Gyany, bine ai venit, dar nu aici este locul in care pui intrebarile, in topicul colegei Alecsandra, in care ea isi prezinta acvariul. Trebuie sa deschizi un topic nou la sectiunea "Intrebari pentru primii pasi in acvaristica" sau "Incepatori de apa dulce".

14

Re: nano la serviciu

imi cer scuze Alexandrei.,......multumesc :Mirceajifcu,pt indrumare

Re: nano la serviciu

te uiti la Friends Alecsandra ? (Stevie the TV?) bambusul meu are acelasi nume si frumoasa varsta de 9 ani de cand l-am cumparat din Bila smile

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: nano la serviciu

Nu ma uit la Friends, numele e dat dupa o figura importanta din domeniul in care lucrez  lol . Multi ani bambusului!